UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pára, punk a anarchie? Vydejte se do Francie!

Pára, punk a anarchie? Vydejte se do Francie!
20.01.2020

Peter Jelínek je v našich končinách známý pouze milovníkům steampunku nebo takovým šílencům, jako je autor této recenze, neboť se bez bázně a hany vrhá do čtení textů ve slovenštině. Je to tak – byť je Le Sabotage již třetí autorovou knihou, v češtině si ji zatím nepřečtete a je to vážně škoda.
Za recenzí následuje krátký rozhovor...

Zatímco ve svých předchozích dvou knihách sledoval eskapády anglického pátrače Terrence Norra druhou knihu Alternauti jsme recenzovali i u nás (https://www.vanili.cz/scifi/clanek/?damy-a-panove-prichazi-terrence-norr-1040), ve své novince opustil špinavý Londnýn, přeplaval kanál a vydal se do hlavního města galského kohouta.

Paříž na přelomu 19. a 20. století není tím nejlepším místem k životu. Přestože Francie vyhrála válku nad Pruskem, občané města žijí ve strachu. Zatím co se město krčí u nohou pavoučího císařského paláce, který se tyčí výš než věže chrámu Notre Dame, občané se zase bojí tajné policie a tiše úpí v továrnách v Passy, patřících mechanošlechtě. Jen snad v kanálech se žije trochu svobodněji. Tam v podzemí zní císařem zapovězené kapely hrající ryčný déchet a policií stíhaní členové borduristického hnutí. Zkrátka život pod vládou Napoleona IV. není žádný med.

O tom se přesvědčí trošku naivní pisálek Marcel Marchett, neboť právě on je státní policií donucen vyhledat slavného a nepolapitelného anarchistu Salvatora.

Šéf tajné služby Rondot totiž moc dobře ví, že pouze Salvator dokáže vyhodit do povětří továrnu, v níž zlotřilý továrník Berlusconi vyvíjí tajné zbraně pro pruskou armádu.

Že se to celé zamotá a Marcelova cesta nepovede jen do nejbližšího kanálu, ale přes Grenobl až do Milána, je jasné víc než věštecká koule Olívie de Fleur.

A zatímco statečný Salvator bojuje ve vzduchu i na zemi s poručicí pruské armády Valentynou von Lossov, vůdce anarchistů profesor Servandoni v podzemní dílně pod ulicemi Paříže vyvíjí přístroj, který ovlivní budoucnost celé monarchie. A jak to celé dopadne? To neví ani inspektor státní policie Perrault.

Jak vidno z předchozích řádků, i třetí Jelínkův román (ačkoliv ho napsal jako první) se odehrává ve steampunkových kulisách. Aeropedy, vzducholodě a parou poháněné motocykly jsou nedílnou součástí světa, v němž se prohánějí mechanicky vylepšení hrdinové a biokov zdobí kůži kdejakého šlechtice. Ovšem oproti jiným parou vonícím knihám jsou nedílnou, ba přímo zásadní ingrediencí Le Sabotage anarchistické hnutí a punk. Protože co jiného jsou Borduristé a déchet, že?

A tak se spolu s hrdiny staneme svědky nejen mnoha ultimátních soubojů a bitek, ale navštívíme také punkový koncert nebo závody parních motorek.

A hrdinové jsou bez výjimky zajímaví stejně jako svět, v němž prožívají svá dobrodružství. Ať už jde o záhadného Salvatora nebo americkou sufražetku a hledačku upírů Dakotu Lexington či okultistku Olívii a její asijskou služebnou. Nebo jejich protivníky – poručici husarského pluku Valentynu von Lossov či opravdu vymazlenou albánskou vražedkyni Kasandru Kastrioti. A všichni mají svou temnou minulost a zajímavé kostlivce ve skříni. Jen snad novinář Marchett je docela normální, ale zase si jeho postava projde pěkným vývojem. To ostatně platí pro většinu z hrdinů knihy.

Navíc se autor drží Vonegutova hesla: „Postavy musí trpět, aby se o ně čtenář bál.“ Takže si čtenáři užijí nejen milostných hrátek, ale také trochu toho sadistického mučení. Protože mučeníčko, to je naše potěšeníčko.

Le Sabotage je parádní dobrodružná jízda, jejíž jediný problém vidím ve stavbě příběhu. Zatímco první třetina knihy je poměrně lineární a zachycuje dobrodružství novináře Marcela a anarchisty Salvatora, ve druhé části nejenže se jejich cesty rozcházejí a čtenář tak sleduje dva paralelní příběhy, ale navíc autor přidává třetí paralelní linii a vše navrch zamotává tím, že nebohého novináře posílá do minulosti. Zkrátka a dobře, najednou přijde chvíle, kdy si nebohý čtenář musí chtě nechtě vzít tužku a papír a nakreslit si diagram. Naštěstí se v závěru knihy celá na první pohled rozbitá vitráž jakžtakž poskládá do stravitelného obrazu.

Knihu, stejně jako předchozí dvě svá díla, vydal autor u nakladatelství Enribook a oproti prvním dvěma je Le Sabotage vybavená pevnou vazbou, vloženou mapkou Evropy a poměrně obsáhlým poznámkovým aparátem. To hodnotím jako velký klad. Ačkoliv poznámky pod čarou a mapka na předsázce knihy by byly čtenářsky vstřícnější, stejně jako mapa Paříže, která mi citelně chyběla.

Fanoušci Petera Jelínka budou možná nadávat, že tohle není jejich oblíbený Norr, ale já jsem byl spokojen a jen tiše doufám, že si jednou Le Sabotage přečtu v češtině.

Hodnocení: 89%

Žánr

RományLiteratura slovenskáFantasy

Vydáno

2019, Enribook

 

1. vydání originálu:

2019

Počet stran

432

Jazyk vydání

slovenský

Vazba knihy

pevná / vázaná

ISBN

978-80-89948-15-4


Protože jsem chtěl, aby naši čtenáři poznali Petra Jelínka trochu blíž, položil jsem mu pár otázek. Takže tady máme i krátký rozhovor s autorem.

1.Proslýchá se, že se považuješ za undergroundového autora. V jakém smyslu?

 V tom zmysle, že píšem okrajový žáner a ešte aj v tom si sem tam vyberám pomerne kontroverzné témy. Navyše vydávam knihy v malom počte kusov, takže ma vždy bude poznať iba malý okruh čitateľov. Ale takto si môžem písať čo chcem, kedy chcem a vydávať v termínoch, ktoré mi vyhovujú, takže som s tým spokojný.

 

2. Le Sabotage je tvá třetí kniha. Norr ochraňuj Britániu a Alternauti jsou však prý její mladší sestřičky. Jak to tedy je?

Le Sabotage som pôvodne začal tvoriť ako komiksový scenár, ale nemal som kresliča. Tak som scenár prepísal na poviedku, ktorá sa postupne rozrástla na román. Keď som popri písaní potreboval vypnúť mozog a robiť niečo odľahčenejšie, pri čom som nemusel myslieť, preto som začal písať poviedky o vyšetrovateľovi paranormálnych javov Terenceovi Norrovi. Mojim známym sa tie poviedky páčili asi viac ako rozpísaný román (boli krátke a úderné), tak som sa rozhodol ako svoju prvú vec vydať najprv Norra.

 

3. Všechny své knihy jsi vydal u nakladatelství Enribook, což není tradiční nakladatelství. Jak to tedy celé funguje?

Prvú knihu – Norr, ochraňuj Britániu!  – som si vydal v samonáklade, až neskôr som sa zoznámil s vydavateľkou Erikou Jarkovskou a tá mi zabezpečila distribúciu. Enribook je nezávislé vydavateľstvo, kde si platím za určité ponúkané služby, ale veľa mi pomáhajú moji priatelia. Napríklad s obálkou alebo ilustráciami Jarka Adamcová a Tomáš Kirner alebo ilustrátorka tvoriaca pod značkou NB. Pri Le Sabotage mi pomáhalo s frázami z taliančiny, francúzštiny a nemčiny niekoľko mojich dobrých známych, touto cestou im všetkým ďakujem.

 

4. Déchet jako hudební styl (hudba, kterou anarchisté v Petrově knize poslouchají) je směsí punku a ska? Chápu to správně?

Chápeš to správne. Na ilustráciu celkom dobre poslúži vaša česká kapela Visací Zámek, ktorá odohrala v Lucerně časť koncertu so Smyčcovým kvartetem Zdiboře Visáka. Spolu hrali pesničky od Zámku na husle a violy, takže to by mohol byť déchetový zvuk. Aj keď mám taký pocit, že záznam z koncertu už na YouTube nie je k videniu.

 

5. Poslední otázka :-) Považuješ se za punkáče a anarchistu? 

Punk počúvam od svojich štrnástich rokov a na punkové koncerty chodím doteraz, takže áno, za punkáča sa určite považujem. Za anarchistu rovnako, pretože osobne som za silnú občiansku spoločnosť, ktorá je ochotná vyjsť do ulíc a protestovať proti akémukoľvek prešľapu vlády, či už bude vládnuť ľavica alebo pravica.

 

Děkujeme za rozhovor.
Článek připravil Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.