UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pár nových wordů a kůl pokec s Jéwépéčkem

Pár nových wordů a kůl pokec s Jéwépéčkem
27.03.2017

Sexual handgranát na poli interview s celérbritou. Dnes s J. W. Procházkou

Znáte to? Den odchází a Jiří Walker Procházka přichází? Zni to jako jazykolam nebo slovní říčka, viďte? Dodnes se v akademických kruzích hádáme, co znamená to „Walker“ hned za Jirkou, a dnes se to konečně můžeme dozvědět. Mimo jiné. Pana Walkera jsme tradičně podrobili neúprosné kadenci našich neobvyklých otázek.
 
 
Jiří, ve které chvíli tě naplní pocit spokojenosti nad dobře odvedenou prací?
Ve chvíli, kdy odevzdávám dobře vykonanou práci (u mě hlavně texty).  Každý text po deseti autorských korekturách (říkám tomu samohana) a zanesení poznámek pěti betačtenářů tak hluboce nenávidím, že už jen samotný pocit, když to definitivně posílám pryč, mne naplní pocitem blaženosti.
 
Jak ti šla čeština na základní škole?
Skvěle. Až na maturu (v roce 1978), kde jsem si vytáhl absolutné neprobírané téma: „Současní socialističtí slovenští spisovatelé“. Uf! Třídní mi napovídala za komisí. Z jejích grimas jsem usoudil, že nápověda zní takto, a také jsem to i hrdě pronesl nahlas „Sólo v krabici.“ 
Komise lehla. Bylo to „Sólo pro bicí“ od jakéhosi Osvalda Zahradníka. Takže tak, k té češtině. Díky písemný části za jedna zněl konečný verdikt „dobrý“. Jako že jsem v češtině „dobrý“.
 
Co nejvíc nesnášíš na komunismu?
To samé, co na nacismu. Oblbování lidí – a zejména pak to, jak snadno se lidé nechají opít rohlíkem (koblihou, gulášem, pastelkovným…  Nehodící se škrtněte)
 
Mezi námi existencionálními kryptozoology v zákulisí Vanili.cz vedeme již dlouhá léta akademický flameware, zda Kim Čong-un kaká či nekaká? Jak bys nás rozsoudil?
Kim Čong-un sere – všechny.
 
Jak bys jedním slovem vystihl spisovatele Miroslava Žambocha?
Kámoš.
 
Co si myslíš o kriticích.
Totéž, co kritici o nás. Je to zcela vyrovnaný vztah.
 
Čteš raději ilustrované knihy?
Čtu nejraději gumová leporela do vany. Pro jejich názorovou jednotu. Aspoň víš, o čem jsou, což v případě mnoha písmenkových knih nevíš.  A jsou omyvatelná.
Jo, a taky už vím, jak vypadá hroch a ještě jedno písmenko (nevzpomenu si jaké, ale připomíná krátký žebřík).
 
Používáš čtečku, preferuješ klasické čtení, nebo si necháš předčítat od třetí osoby?
Jak vydavatel audioknih bych měl říct „čtení ušima.“ Klasické čtení však vede, protože si ho můžeš vzít do vany nebo do veřejného bazénu, do vířivky. Lidi se na mě pak v té bublající vodě dívají jak na blázna a nemýlí se.
 
Jak bys do tradiční mandarínštiny přeložil slovo: Kovář
Jednoduše - Tiějiang. Znamená to přesně řimbaba, genderově vyjádřeno.  Původně to byl řimděda.
 
Co si myslíš o krtcích?
Kdyby jich bylo najednou sto třicet osm tisíc, byl by tunel Blanka hotový za tři čtvrtě roku. A byl by to tunel, nikoliv tunel.
 
Kolik stupňů Celsia je 372 stupňů Fahrenheita? Zaokrouhli prosím na tisícinu.
Strašně moc tisíc tisícin Celsia dohromady.  A k tomu nášupem ještě sedmnáct a půl miliontiny.
 
Jak hodnotí ČTK zprávy z Horno Porno, kterými obohacuješ svůj Facebook?
ČTK přebírá jen některé, což nekomentuju. Pořád nějaký Trump a Putin a ještě ten Merkel… A třeba mou poslední zprávu o sracích psích pytlících v divadle, tu taky nepřevzala. A jaký by z toho byly titulky! A ty ohlasy na Novinkách!
 
Když zaslechneš zvolání: „Nos na stůl, Jirko!“, co přesně uděláš?
Srovnám si pravítkem lajnu.
 
Jsi přítel neologismů?
Jestli thinkuješ nějaký spešl nový wordy, tak to jsi booom hřebíčkem na M.C. Hammer. Když surfuju mezi neologismy v našich bulšit tiskovinách, jsem total absolut free. A cítím se kůl a je to super mazec. 
 
Jaký je tvůj nejoblíbenější francouzský herec?
Francouzi točí filmy? Paráda. Že jim gratuluju.
 
V čem podle tebe spočívá největší kouzlo filmové série o Vetřelcích?
Sigourney v bílých kalhotkách a tílku. Ve všech dílech série.
 
Co si takhle po ránu myslíš o transdimenzionálních skocích?
Pro mě je ráno největším transdimenzionálním skokem odšourání se na záchod. Zde část svého „já“ odešlu dalším transdimenzionálním skokem do kanalizace a tou až do dalekých moří.  A tak jsem vlastně transdimenzionálně přítomen všude.
 
Proč podle Tebe nebyl dosud objeven stroj času?
On byl vynalezen.  Jenže na pateňtáku s tím měli problém. Pokaždé, když ho spustili, zmizel jim v čase. Což ale klotový rukávy nevydejchaly.  Jak patentovat něco, co je a současně není?  Tak stroj času, stejně jako archu Noemovu, šoupli do vojenského skladiště v Brdech. 
 
Kdo jako první popsal Newtonovy zákony?
Jonathan Hyde v roce 2013 ve filmu „The Last magician“.  Hrál Isaaca Newtona. Nemluvě o tom, že kdo jiný by lépe popsal fyzikální zákony než filmový herec?
 
Co si myslíš o sylabotónických verších?
Poznal jsem holku z Vídně
Dopad jsem úplně bídně
Byla to šlapka a mazavka
Zbyla mi po ní kapavka
(Toto si myslím o sylabotónických verších. A nikdo mi to nevymluví!)
 
Lze při psaní úspěšně přesedlat z žánru sci-fi na detektivku? Lze to i obráceně?
Je to jednoduché asi jako přesedlání z pádícího koně na splašeného slona. Tedy, lze to.
 
Co bys jako hlavní poradil začínajícím pissálkům?
Pitný režim.  
 
Jak bys pantomimicky předvedl útok rozzuřeného keporkaka na záchranný velrybářský člun?
Zaútočil bych břichem vpřed na popelářský vůz.  S trojitým ballonné (to je skok z páté pozice, při kterém tanečník dopadne na jednu nohu v demi-plié s kročnou nohou sur le cou de pied.) na závěr.
 
Věříš, že lze z výkřiku sojky poznat sám sebe?
Ne. Stále křičím na ty okřídlené psycholožky, že mne nikdy nemohou znát tak dobře jako moje máma nebo můj tablet. Divoce přitom mávám v okně křídly a ostentativně kálím na parapet.
 
Kolik uletí nenaložená vlaštovka?
To vím náhodou přesně. Dvanáct metrů a šestatřicet centimetrů. (Myslíme oba papírovou vlaštovku, že?)
 
V kterém filmu zazněla věta: „Cihla není páteř!“
Podle těch slov asi něco z lékařského nebo sportovního či budovatelského filmu. Zkusím to…  „Ďábelský kung-fu zedník v růžové zahradě.“
 
Otázka na tělo. Kde se vzalo v Tvém jméně slovo Walker? Předseda tvrdí, že je to kvůli Tvému příjmení, ale ne všichni jsme tak osvícení.
„Má pravdu, předseda!“ Vzniklo to takhle. V roce 1989 jsem už měl sbírku sci-fi a kybepunkových povídek pohromadě (Tvůrci času) a Ondřej Neff mi v knižní vinárně Rybka říká, že s tím svým jménem mám smůlu. Proč?, namítl jsem. Nechci psát pod pseudonymem třeba Úďa Čuribrk a že po tátovi jsem Procházka a po mámě Jiřině zas Jiří.  „Jenže Jiří Procházka je ten komunista, co vymyslel a napsal 30 případů majora Zemana! A taky vydává sbírky povídek!“ pronesl můj guru.
Slovo dalo slovo, a když se na stole objevila láhev Johnyho Walkera, zadíval jsem se na kráčejícího Chodce. Chodec Procházka, Walker Procházka. To druhé příjmení byla nutnost, nikoli frajeřina. A vydrželo mi to dodnes.
 
Co bys vzkázal zapáleným scifistům z portálu Vanili.cz?
Ať se za své postižení nestydí. Já to mám takhle už přes půl století a spokojeně s tím žiju. Je to fajn úchylka. Když člověk potká podobné pacienty, ví, že si má s kým pořádně popovídat.  Třeba:
„Kolikrát jsi viděl Hvězdné války?“
„Kterej díl?“
„Pětku.“
„Šestkrát…“
Mám tyhle lidi moc rád. A jednoho mám doma, v zrcadle.


Jirku trápil naložená vlaštovka Michal BřezinaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.