UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Páni kluci od Veliké řeky aneb Když autora posedne duch Marka Twaina.

Páni kluci od Veliké řeky aneb Když autora posedne duch Marka Twaina.
08.12.2019

Davide Morosinotto vypráví ve své knize Parta od Mississippi příběh o cestě party čtyř kamarádů z malé farmy v bahnité deltě této řeky až do Chicaga. A tady je máme.

Syn místního doktora Eddie Šikmé oko. Šaman s brýlemi, kluk z močálu a pán knih. Ten, který má sto dvanáct obav. Te Troys. Mládenec ze statku a archetyp uličníka, který dřív střílí, než přemýšlí. Julie. Bílá dcera svobodné matky, jež žije se svým malým černošským bratrem v domečku za městem. Juliin bratr Tit, jehož nikdy nikdo neslyšel mluvit. Ale ví se, že Tit miluje čísla. Možná proto tolik přilnul k těm podivným hodinkám, kvůli nimž se tahle nesourodá partička vydala na svou dobrodružnou cestu.

Ale vezměme to pěkně od začátku.

Pro naše hrdiny začíná všechno ve chvíli, kdy při plavbě ve své vlastnoručně vyrobené kanoi vyloví místo ryby k večeři plechovku ukrývající tři dolary. Pro partu výrostků z venkova znamenají tři zlaté mince největší sumu peněz, jakou kdy viděli. Jak tedy s takovým bohatstvím naloží? Ještěže tu je nedostižný a slavný Katalog zboží pana Walkera a slečny Dawnové: Nejlepší ceny! Utrať chytře svoje peníze! Reklamace zboží zaručena! Problém je v tom, že místo objednaného zboží naší milé partičce v balíčku dorazily staré nefunkční hodinky. Právě tahle záměna zboží odstartuje eskapádu událostí, která donutí naše hrdiny opustit bahnité břehy Veliké řeky a vydat se do sídla Katalogu v centru Chicaga.

 „Celá tahle cesta je nebezpečná. A právě to je na tom to vzrušující, nemyslíš?“

 

To, že půjde o cestu napínavou a plnou akce, je více než jasné. Kánoe vydlabaná z kmene stromu, říční parník, nákladní vlak. To jsou dopravní prostředky, které mladým dobrodruhům zprostředkují nejen výtečné povyražení, ale také nepřeberné množství setkání s gaunery všeho druhu. Cestu jim zkříží zlotřilí výrostci, hazardní hráč či nájemný zabiják.

Jenže Amerika v roce 1904 není ani zdaleka tak idylickým místem, jak bychom si mohli myslet. Je to svět, v němž farář, starosta města a šerif nemají problém navléknout bílé hábity Kukluxklanu a zlynčovat černocha. Svět, ve kterém děti pracují na plantážích a v továrnách a svobodná matka rovná se děvka.

A takovou Ameriku sledujeme právě očima našich mladých hrdinů.

Navíc díky takto zvolenému vypravěčskému postupu pozná čtenář každého z hrdinů nejlépe. Velká cesta je totiž rozdělena na čtyři části, chcete-li kapitoly. Každou z nich nám vylíčí jeden z členů party a vzhledem k tomu, že je každý z nich úplně jiný, je i jejich vnímání velké cesty rozdílné. Zatímco Te Troys vnímá jejich putování jako velké dobrodružství, Eddie jej bere jako příležitost nasát nové vědomosti. A Julie? Ta prostě jen utíká.

Ne vždy je to veselé čtení. Především z kapitol, jimiž nás provází Julie, dnešnímu člověku běhá mráz po zádech. Přesto však i v jejím vyprávění občas probleskne paprsek humoru.

Stylová obálka odkazující na velká dobrodružství Toma Sawyera a Hucklerberryho Finna a krásné dobové mapy, výstřižky z dobového tisku, jakož i listy z nabídky Katalogu pěkně doplňují tuto originální knížku, která převyšuje mnohé z žánru Young Adult. Je vidět, že když v nakladatelství Dobrovský chtějí, vydají nejen pěknou, ale také krásně vypravenou knihu.

Příběh, za nějž by se nemusel stydět ani Mark Twain, byl oceněn cenami Frignano Ragazzi 2016, Gigante delle Langhe 2017 a cenou Premio Andersen 2017 za „nejlepší knihu pro čtenáře od 12 ti let“ a já myslím, že po právu.

Za recenzní výtisk a příjemnou spolupráci děkuji týmu Megaknihy.cz.

https://www.megaknihy.cz/thrillery/387141-parta-od-mississippi.html

 

Hodnocení: 89 %

Jan Procházka

Žánr

Literatura světováDobrodružnéPro děti a mládež

Vydáno

2019, King Cool

Orig. název

Il rinomato catalogo Walker & Dawn, 2016

 

Jazyk vydání

český

Vazba knihy

pevná / vázaná s přebalem

ISBN

978-80-7585-708-8Kam dál?

Objevte blog o intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.