UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Pan Mercedes přijíždí

Pan Mercedes přijíždí
27.10.2018

Je audiokniha z produkce OneHotBook lepší než kniha mistra Kinga?

Nad ránem 10.dubna 2009 otřásl jistým maloměstem na americkém středozápadě odporný zločin. Kdosi v ukradeném mercedesu úmyslně vjede do fronty nezaměstnaných před pracovní agenturou a na místě zůstane osm mrtvých a patnáct zraněných. Bez ohledu na veškeré snahy detektiva Hodgese a jeho parťáků nebyl zločinec nikdy dopaden.

Pár měsíců poté, co odešel Hodges do důchodu, mu přistane ve schránce dopis od někoho, kdo se k masakru z 10. dubna hrdě přihlásí. Tohle detektiva ve výslužbě vyburcuje z letargie. Začíná souboj dvou myslí.

Pan Mercedes podle autorových fanoušků patří spíše k průměrným Kingovým knihám. Ale přesto i jeho průměrná kniha nabízí královskou zábavu. Posuďte sami. Pan Mercedes sice neoplývá originální zápletkou, ale mistr vypravěč na ní přesto dokázal vystavět solidní kriminálku. Ta má nejen spád a několik moc pěkně vykreslených vedlejších postav, ale především čtenáři nabízí návštěvu mysli psychopatického vraha. A ta návštěva opravdu stojí za to.

Pan Mercedes se dočkal seriálové adaptace, v níž se role stárnoucího detektiva zhostil Brendan Gleeson a postavu psychopatického vraha ztvárnil Harry Treadavay.  Další adaptací této detektivky je audiokniha z produkce audio vydavatelství OneHotBook.

Režisér Hynek Pekárek svěřil roli životem otřískaného Hodgese Janu Kanyzovi.  Na jeho hlas jsem si musel chvilku zvykat, ale po půl hodince poslechu jsem si uvědomil, že se k postavě stárnoucího policisty hodí. Navíc zvládl perfektně (a to v rámci velice civilního projevu) odlišit part starého muže od hlasu jeho mladého přítele a ženských postav. Což je umění, kterého se mnoha současným narátorům nedostává.

Protipólem mu je herec Kajetán Písařovic. Ten dal svůj hlas řidiči titulního vozu. Mladý chlap, který to nemá z mnoha různých důvodů v hlavě v pořádku. Muž, k němuž život a společnost nebyli nijak milosrdní a tak to chce světu vrátit a to i s úroky. Jeho nervní a hektický projev perfektně vystihuje postavu, která mu byla svěřena. A popravdě řečeno kdybych nevěděl jak milý je pan Písařovic člověk, uvěřil bych, že psychopatem opravdu je. A právě rozdíl mezi projevem Jana Kanyzy a Kajetána Písařovice je to, co žene audioknihu Pan Mercedes vpřed až do velkého finále.

Jsou ještě dvě věci, které mě na této adaptaci zaujaly. Skvělé hudební mezihry, které se skládají z široké škály kytarových riffů, dávají celému příběhu šmrnc a navíc hezky korespondují s jeho závěrečnou kapitolou.

Jako třešničku na dortu vidím obal desky, který zase vtipně koresponduje s příběhem a oceníte ho až při poslechu.

Ve výsledku jsem s touto audioknihou spokojen víc než s knižní předlohou a seriálem.
95% Jan Procházka

Katalogové č.: AK164
EAN: 8594169481647
Formát: 2 x CD mp3
Délka nahrávky: 17 hodin 11 minutKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.