UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ostravo, srdce rudé! Zpečetěný osude!

Ostravo, srdce rudé! Zpečetěný osude!
31.05.2019

Je nový young adult román české steampunkerky lepší než knihy jejích zahraničních kolegyň?

Tou českou steampunkerkou je ostravská rodačka Petra Slováková. Ta si od milovaného žánru odskočila ve své nové knize k něčemu trochu jinému. Přestože jsou její Střípky času knihou pro mládež, zůstala v nich autorka věrná svému ironickému pohledu na svět. Jací jsou tedy hrdinové a jaký je příběh Střípků času?

Hlavní hrdinkou je středoškolačka Jana, která moc dobře ví, že život není peříčko, ale zatraceně těžká traverza. A jak by také ne? Janina matka po smrti svého manžela propadla alkoholismu, takže svůj čas tráví buď ožralá na gauči, nebo v protialkoholní léčebně. Proto se musí Jana starat nejen o svůj školní prospěch, ale především o placení složenek. Ony totiž sociální dávky nepokryjí všechny výdaje ani náhodou. Naštěstí má Jana dar cestovat časem. Právě díky této své schopnosti si je schopná přivydělávat drobnými krádežemi. Proskočit časem do minulosti, sebrat prstýnek nebo jiný šmuk, ten pak donést do zastavárny a hned přistane nějaká ta koruna do rodinného rozpočtu. Všechno se pro Janu změní ve chvíli, kdy jí při jednom zpackaném časovém skoku zachrání život policejní vyšetřovatel. Jana má dvě možnosti. Buď se nechat zavřít jako mladistvá delikventka do pasťáku, nebo se stát členkou speciálního týmu, který pomáhá místní policii potírat zločiny spáchané za pomoci magie. Všechno je lepší než pasťák, a tak se Jana stává členkou speciálního vyšetřovacího týmu. Tím se pro ni ovšem otvírá úplně nový svět. Naše hrdinka poznává nejen ostatní členy a členky týmu, ale především svět mágů, čarodějů. A vše se ještě mnohem víc zkomplikuje poté, co do jejího života vstoupí pobočník temného mága, který ví o její rodině víc než kdokoliv jiný.

Autorka si vytyčila nelehký úkol. Probořit zažité stereotypy žánru a vystavět příběh trochu jinak. A tak není hlavní hrdinka žádná superžena, která by dokázala porazit padouchy mávnutím hůlky. Má svá omezení a je si jich zatraceně dobře vědoma. Vlastně celý systém magie a cestování časem má Slováková moc dobře promyšlený. Propojení magie a současného světa bez problémů funguje. Vlastně celý systém magie má Slováková zmáknutý na jedničku s hvězdičkou. Dokonce i to, proč jsou v policejním týmu samí mládežníci pod 30, je logicky vysvětleno. To chválím, protože autoři literatury pro mládež po hříchu na logiku často zapomínají.

Místy (především v dialozích a komentářích hlavní hrdinky) probleskuje černý, až ironický humor. Což je také na výsost sympatické. Škoda, že je takových míst jako šafránu.

Ostrava, kam autorka svůj příběh zasadila, má svůj specifický genius loci a Slováková (jakožto místní rodačka) dokázala jeho potenciál v tomto veskrze temném příběhu vrchovatě využít. Až mi přišlo líto, že v knize není alespoň zjednodušená mapa města.

Co mi naopak přijde lehce problematické, je hrdinčino cestování časem. Psát časovku není zas až tak jednoduché, to vám poví každý kovaný scifista. Dodržet časové kontinuum, nezamotat se v časových smyčkách a nezamotat hlavu čtenáři, to chce přeci jen velký kus spisovatelských zkušeností.

Nechci říct, že se autorka v časových skocích, které je Jana nucena čím dál častěji provádět, úplně zamotala. Ale já jako čtenář jsem se v nich chvílemi docela slušně ztrácel. Možná by pomohlo dělení textu do kapitol. Ty Střípky času spolu s ilustracemi, jež by knize pro mládež přeci jen slušely, jaksi postrádají. Stejně tak i Janina důvěřivost je přinejmenším zarážející. Chápu, že se autorka rozhodla celou zápletku vystavět na vztahu dvou lidí, kteří stojí na různých stranách barikády. Ale hlavní pár se i tak spřátelil příliš rychle. Tady prostě mohla dát hlavní hrdince víc času si svůj protějšek oťukat.

Young adult má svá specifika. Mezi ně patří především věk hrdinů, hledání identity a první láska. Myslím, že je autorka naplnila měrou vrchovatou, protože Střípky času jsou především komorním příběhem o hledání svého místa v temném světě. Ale zároveň překročila hranici průměrných zástupců tohoto žánru. A to především příjemným koktejlem cestování časem, detektivky a hororu zasazeného do našeho domácího prostředí. Milostný trojúhelník je snad jediné, co ve Střípcích času nenajdete. A je to i logické, vždyť ústřední pár čekají ještě další dva díly…

Jan Procházka

Hodnocení: 83 %

Žánr: Romány, Literatura česká, Fantasy, Young adult
Vydáno: 2019, Host
Počet stran: 280
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-7577-812-3Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.