UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Ostrava temná a nejtemnější

Ostrava temná a nejtemnější
25.08.2019

Marek Skřipský a jeho Ostravská mystéria v novince nakladatelství Straky na vrbě.

Ostravský rodák Marek Skřipský je především autor detektivek. Jeho kriminální série Jan Rádl se odehrává v době První republiky a čítá již čtyři knihy. Ve své novince Ostravská mystéria však zavítal do vod fantastiky, ačkoliv i v ní se vrací k období První republiky. Tentokrát však ve svém povídkovém románu představuje čtenářům zbrusu novou trojici hrdinů.

Píše se prosinec 1920, legionář Vácha se zotavuje po návratu z Ruska a noční můry utápí v alkoholu.

Četnická dcerka Hana Sikorová prohání silné motorky, stará se o mladšího bratra a sem tam vypomůže faráři Bronskému. To, že občas prohrabe tatínkovy tajné pracovní složky, je jen další věc, která se jí bude brzy hodit.

A otec Bronský kromě farářování a záliby v pivu a tlačence ví také leccos o okultismu.

Tato nesourodá trojice se tedy na konci roku 1920 poprvé a zdaleka ne naposledy sejde u případu, nad kterým zůstává rozum stát. A zatímco se štábní strážmistr Sikora potí nad případem záhadných a nadmíru krvavých vražd, svérázná partička „vyšetřovatelů“ rozjíždí své vlastní pátrání.

Skřipský nám ve své knize předkládá osm volně provázaných povídek s detektivní zápletkou a velkou dávkou fantastiky. Co případ, to originál. Vlastně jen druhá povídka nám prezentuje něco tak ohraného, jako jsou vlkodlaci, ale i zde na ně jde autor s nápaditostí sobě vlastní. Zatímco oficiální pátrání často zamrzne na mrtvém bodě, trojice hlavních hrdinů si díky neotřelým metodám vždy nějak poradí a případ vyřeší. Takže tu máme opravdu spíše fantasy než klasické detektivní příběhy. Autor při psaní těžil ze znalosti období První republiky, což dodává knize příjemně starosvětský nádech. Jistou pulpovost jí pak zajistila témata samotných případů a občas opravdu pěkné akční scény.

Humor pak obstarává nejen spousta rázovitých postav mluvících ostravským dialektem, ale také trojice hrdinů, mezi nimiž to pěkně jiskří. Ostatně v každé povídce se autor věnuje jednomu z členů hlavní trojice podrobněji, což čtenářovu sblížení s hrdiny hodně pomáhá. Velkou roli v knize hraje samotné autorovo rodné město, které díky jeho výmluvnosti ožívá před očima.

Knihu hezky doplňují černobílé ilustrace a především autorovy krátké historické poznámky ke všem osmi příběhům.

Myslím, že Skřipský vkročil díky své novince do vod fantastiky pravou nohou. Doufejme, že ne naposled.

Hodnocení 80%
Jan Procházka

Žánr:
Literatura česká, Fantasy
Vydáno: 2019, Straky na vrbě
1. vydání originálu: 2019
Počet stran: 592
Jazyk vydání: český
Edice: Česká fantastika (136.)
Autor obálky: Markéta Riplová
Vazba knihy: měkká / brožovaná
Náklad: 1 188 ks
ISBN: 978-80-87364-93-2Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.