UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Oskar Fuchs - mám lufta z asijských hasičů

Oskar Fuchs - mám lufta z asijských hasičů
27.06.2017

Rozhovor s autorem fantasy knihy FROST

Oskar Fuchs je jakousi novou hvězdičkou na nebi české fantastiky. Jeho dílo FROST není pouhou kapkou v moři přehršlí všelijakých knih, ale po čertech zajímavým počinem (recenze na Vanili.cz zde). Pojďme si jej nyní představit a zjistit i několik informací o jeho prvotině.
 
 
Jedna na rozehřátí. Co podle Tebe znamená spojení „francouzský lechtoň“?
Je to kódové označení pro maximální užitečné zatížení evropských a afrických vlaštovek, vracejících se z teplých krajin s kokosákem v pařátech.
 
Výborně, takže znalec Monty Pythonů. A seš spíš na Život Briana nebo Svatý Grál, když už jsme u toho. Máš tedy radši jejich legraci z náboženství nebo legendy?
Za sebe volím spíše Svatý Grál. Ale nikoli kvůli náboženství nebo artušovské legendě. Je prostě mnohem více hravý, vtipný, ale hlavně absurdní na těch správných místech. Třeba ony kokosáky tomu dávají naprosto jiný rozměr.
 
Teď formálně. Představil bys nám svou prvotinu? Slyšel jsem, že se to výborně čte, že je to natolik zábavné čtení, až z toho ženám tuhnou bradavky a kluci předčasně dospívají?
Vždyť jsi knížku právě představil, navíc moc hezky! Je to čtivé, je to vtipné, je to sexy, zavolej nám do klubu. Aha, to je jiná reklama. Tak další otázku.
 
Kdybys měl vést lidstvo v poslední apokalyptické bitvě do boje, čím by ses ozbrojil? Nabízím tyto předměty: bejzbolka, ákáčko, sešívačka, rambonůž, nafukovací kruh, katana, sada rtěnek, amazonská foukačka, třešňový kompot, vosí hnízdo, srp, zahradní nůžky, pistole, mapa Berlína.
A není to jedno? Pod mým velením by lidstvo stejně nemělo šanci. Ostatně, pokud jsem já jeho poslední naděje, nezaslouží si přežít. V případě požadavku na velení bych se totiž hodil marod a svěřil tělesnou schránku skupině půvabných zdravotních sestřiček, než by celá ta slavná apokalypsa skončila. Hmm, tak třeba ten třešňový kompot…
 
Zjistil jsem, že se zajímáš o mykologii. Čím Tě mykologický svět mágů očaroval nejvíce?
Psychoaktivní přírodní produkty jsou odjakživa základem praktické magie a spisovatelské činnosti. Nejznámějším uživatelem bude asi Líba Kroková, která je zpopularizovala mezi širokou veřejností. Není se pak co divit, že její prvotina Staré pověsti české jsou zahaleny v oparu a mlze mystického tajemna.
 
Frost je uváděný jako tvůj debut. Posbírals už předtím nějaké zkušenosti se psaním?
Psal jsem nejdřív jen do šuplíku. To bylo fajn. Jistí lidé mi ale opakovaně vyhrožovaly (ano, šlo o ženy), že pokud odmítnu veřejně publikovat, donutí mě sníst škraloup. A ne jeden. To jako fakt raději hada v botě. Na zkoušku jsem proto vyhodil ven jednu povídku. Nedopadlo to nakonec vůbec špatně.
 
Jak se Ti vůbec podařilo udat svou prvotinu? A co že jsi hned vydal u Epochy?
Prvotinu jsem udal snadno. Stačilo zavolat na 158 a nahlásit ji. Policie už zařídila zbytek. Poslala do Epochy můj text s průvodním dopisem začínajícím třemi velkými smajlíky a opatřeným pečetí. Studentskou. Asi je zaujala scéna na brněnské vyšetřovačce, tak měli zájem na tom, aby to vyšlo. Zbytek je takříkajíc historie.
 
Jaký byl Tvůj pocit, když se kniha Frost objevila na pultech dobrých knihkupců? Jsi ten typ muže, co líně zvedne palec, drsně se ušklíbne a píše dál, nebo jsi freneticky pobíhal po bytě, třásl s nejbližšími a vykřikoval hurá hurá, anebo jsi hned běžel s vidinou obrovského zisku do nejbližší prodejny Hárlejek a vybral si ten nejdražší model?
Budu asi jediný v galaxii, kdo z vydání svého debutu chytil depku, místo aby přišla euforie. Ocitl jsem se totiž na naprosto neznámém území, které mi připadlo jako minové pole. A se závistí sledoval všechny ostatní, kteří se na něm pohybovali s očividnou lehkostí a suverenitou. Já stál, bál se i nadechnout a čekal, kdy mi to pod nohama exploduje.
 
Pan Gůgl mi prozradil, že si vedeš blogýsek (hihi), kde nešetříš radami o psaní. Cítíš nějaké zlepšení u národa?
To se fakt pleteš. Tys to vůbec nečetl! Přiznej se! Rady o psaní totiž zásadně nedávám. Blogýsek mi slouží primárně k urovnání myšlenek. A vzhledem k jeho návštěvnosti o nějakém vlivu na cokoli nemůže být řeč.
 
Pojďme k další otázce. Vsadím se, že Tvá nejoblíbenější postava seriálu Chalupáři je paní Fuchsová. Mýlím se?
Jasně, že se mýlíš. Všichni totiž máme oči jen pro Megan Foxovou. Ty ne?
 
Pokud nehrála v Chalupářích, tak mě nezajímá. Ale zpět k důležitým dotazům. Víš, jak zavolat hasiče v asijských zemích?
Ne. Protože dle strohé poznámky v kronice sv. Metonymia asijští hasiči na našem území vyhynuli krátce po třicetileté válce A to už je nějaký ten pátek. A slíbils, že tuhle otázku vynecháme!
 
Jak může začínající autor nejlépe propagovat svou knihu?
Přece tak, že se mu objeví rozhovor a recka na Vanili.cz! Peníze mi pošli co nejdříve na účet, přesně podle dohody. Díky.
 
Ne, já díky. Aspoň vím, z čeho koupit Harlejku. Nuže dál, uvažoval jsi o samonákladu, kdyby tě náhodou v Epoše smetli ze stolu?
Ne. Psal bych dál pro úzký okruh svých známých. Protože mě to baví. A je taky. Asi. Je to takový literární, silně intimní BDSM vztah, kdy se vzájemně týráme svými texty.
 
Jak bys naším milým čtenářům osvětlil japonské přísloví „Teplý úsměv hřeje celou zimu.“
Co máš pořád s tou Asií? Já byl nejdál ve Švýcarsku. Jak to mám vědět? Deru kui wa utareru.
 
Asi jím příliš jasmínové rýže. Jelikož máš pissálkovskou kariéru před sebou, co plánuješ? Můžeme se těšit na další fantastické příběhy, nebo se snad chystáš odejít do ústraní a jen jednou za čas pošleš do redakce existenciální haiku?
Těšit se samozřejmě můžete. Všichni. Někteří i na to, že odejdu do ústraní a místo české fantastiky začnu dělat asijské existenční krajky.
 
Existenční krajky v redakci
(Alternativní název; Hle, přišel nám rukopis!)
 
Bílá katana
projela tvými vlasy
zabloudila - asi.
 
Jak by si Tvůj hrdina Zikmund Frost poradil s útokem facehuggera?
Asi by mu věnoval postpubertální hlášku, vyprázdnil do něho zásobník z Anestezioložky a típnul o něj cigáro. Ne nutně v tomto pořadí.
 
Čeho se nejvíc bojíš?
Facehuggerů. A mám taky lufta z asijských hasičů. Logicky.
 
Tvůj nejoblíbenější sci-fi film?
Deadpool vs Predalien vs Alien Queen 2 (2026)
 
Když bych ti věnoval plně funkční tank, budeš s ním jezdit do práce?
Ano, ano, ano! A taky na nákupy. Splnil by se mi tím sen. Nemusel bych dávat přednost na kruháči a odpadla by ta otravná povinnost používat blinkry, nebo se starat o proražený gumy, když trefíš obrubník. Taky najdeš vždycky místo na parkování, i když jsou třeba všechny obsazený.
 
V případě, že by se ti podařilo náhodou umřít, co by sis přál? Zpopelnit, odvézt na lafetě, nabalzamovat nebo normálně zakopat šest stop pod zem?
Nabalzamovaného a položeného na lafetě normálně zakopat do hloubky šest stop pod úroveň dna v Mariánském příkopu.
 
Co bys vzkázal fanouškům sci-fi portálu Vanili.cz?
Pozor na portály. Nikdy nevíte, kam doopravdy vedou! Zvlášť, když voní po vanilce…

- - -
Oskara přes Vodafon zpovídal Michal Březina
další Michalovy rozhovory najdete zde
články Honzy Vavřičky zdeKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.