UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Onkolog Petr Jukl – autor ojedinělé knihy Gorgon

Onkolog Petr Jukl – autor ojedinělé knihy Gorgon
15.12.2016

Petr Jakl patří k těm lidem, kteří se jen tak nespokojí s ledasjakou knihou a pro jistotu si musí napsat svou vlastní.

Petr Jakl patří k těm lidem, kteří se jen tak nespokojí s ledasjakou knihou a pro jistotu si musí napsat svou vlastní. Stovky nápadů rotujících v hlavě pak poctivě mnoho let přenáší na papír a do budoucna tak připravuje unikátní svět, o který bychom neměli být ochuzeni. Petrovu tvorbu sleduji již dlouho a nejvíce mě vždy zajímalo, s jakou pečlivostí a erudicí pečuje o své vymyšlené náboženství poskandarismus.

Rozhovor s Petrem Juklem

Je pravdou, Petře, že již několik mnoho let připravuješ obsáhlou knihu pojednávající o vlastním fantastickém světě a pomalu se s tím blížíš ke konci? Čím bude tvá kniha tak speciální?

Svět, o kterém píšu, jsem vymyslel už na nižším stupni základní školy. Pamatuju si, že jsem tehdy otravoval třídní učitelku malůvkami bytostí z tohoto světa a taky mapami. Tehdy se ten svět jmenoval Jaguársko a teprve v průběhu let se proměnil v trochu "sofistikovanější" Galdern. Ten svět a kniha o něm je speciální, jelikož hrdiny nejsou lidé, ale Galderňané, což jsou bytosti humanoidního charakteru. Mají vlastní historii, náboženství, kulturu. Kromě nich na půdě Galdernu žijí i další rasy a nakonec i lidé, byť ve velmi malé uzavřené komunitě a jsou velmi primitivní.

Věřím, že mají čtenáři rádi, když jim autor takhle poctivě vykreslí nový svět a pěkně se vším všudy. Mapy, jazyky... V čem přesto vidíš největší sílu svého vlastního univerza? V mapách, národech, nebo hlavně v náboženství, které jsi účelově vymyslel? Nebo v příběhu?

Snažím se to zpracovat komplexně. Map mám nespočet, a ačkoliv základní parametry Galdernu jsou již stanoveny a neměnné, detaily se ještě upravují a to zejména tím, jak řeším horopis a vodopis. Pro představu: Galdern má rozlohu asi jako Jižní Amerika, tj. necelých dvacet milionů čtverečných kilometrů. Rozvíjím i náboženství a s tím související historii. Příběh knihy je pochopitelně velmi důležitý, ale chtěl bych, aby byly jasné souvislosti, motivace hrdinů, aby děj nevisel ve vzduchoprázdnu. Chtěl bych, aby největší devisou knihy byla právě její komplexnost a kompaktnost.

Mám tedy tomu rozumět, že to není zasazeno na Zem, třebas do alternativní nebo neznámé historie, jak bývá zvykem? Jedná se v tom případě o jinou planetu?

 Je to spíš jiná alternativa než jiná planeta. V minulosti jsem se otázkou umístění Galdernu v časoprostoru zlehka zabýval. Teď budu trošku trhat kontext, ale v basilštině (Basilové jsou jedním z galdernských národů) značí slovo Galeanor (z něj se odvodilo pojmenování Galdern) prázdnotu. Ta prázdnota pak znamenala, že kromě Galdernu nebylo v oceánu kolem něho skoro žádné jiné pevniny.

Při tvorbě nového náboženství jsi vycházel z nějakého obecně známého, nebo jsi pracoval s úplně novými, tedy svými vlastními originálními, prvky? Na jakých pilířích vůbec stojí poskandarismus?

 Náboženstvím je prodchnuta celá galdernská společnost. Mají vlastní kalendář. Rok sice trvá 365 dní, ale měsíců je 13 a čas běžel v tzv. epochách či érách, delších časových úsecích, které byly vždy ukončeny nějakou zlomovou událostí. Náboženství se označuje jako poskandarismus a jediné, co jej spojuje s nám známými náboženstvími, je stejný cíl pozemského se pídění, tj. dosáhnout splynutí s nekonečnem. Paralelu najdeš všude. Cesta, jak se k tomu dostat, je však odlišná.

Víc, chceme slyšet víc.

 Galdern se nachází v jedné ze tří dimenzí. Označujeme ji Teramer, je to v podstatě celý vesmír. Když Galderňan zakončí pouť tímto světem, přesouvá se jeho duše do jedné z dvou zbývajících dimensí a pak do další a pak zas do Terameru. Podstatné je, že pokud dodržuje pravidla, jež jsou vetknuta do sakrálních textů poskandarismu, stoupá v rámci dimense a do další dimense se pak dostane na vyšší úrovni, přibližuje se pak pomyslnému vrcholu jehlanu, kde může dosáhnout splynutí s nekonečnem, "rozpuštěním" v nicotě.

Dá se říct, že by mohl být poskandarismus pro každého? Jak k pochopení, tak k přijetí?

 To asi ano. Je to velmi liberální víra. Ovšem i poskandarismus se člení do několika proudů a i mezi poskandaristy se v minulosti objevily nesváry. V podstatě už před tisíci lety se na základě disputace dvou mistrů, kteří kanonizovali gorgonský poskandarismus (Brid neboli Britaxes a Azadrax) ustanovilo, že nikdo nesmí být nucen k víře a dokonce by každý poskandarista měl projít inicializačním obřadem. Výsledek takového obřadu zná jen on sám, ale napoví mu, zda je jeho víra pevná, či zda vůbec věří, nebo by se měl od poskandarismu oprostit a být agnostikem, což je jev v Galdernu ne úplně vzácný, ale akceptovaný.

To vypadá na koncept, který tady na Zemi chybí, říkám to správně?

 Jistě, každý si myslí, že vymýšlí něco ideálního. Trošku jsem z toho vystřízlivěl, proto se i mezi poskandaristy rozhostilo násilí, byť ne v takové míře, jak to známe z lidských kultů. Nicméně, jelikož je v poskandaristickém učení psáno, že všechny bytosti vzešly od nejprvotnější energie a ve všech je tato energie, kterou mezi ně "distribuovali" bohové, jsou si všechny bytosti rovny. Galderňané se zvířaty, dokonce i s rostlinami. Mají proto vyvinuté velké množství rituálů, které se odehrávají před porážkou zvěře (jíst se musí) či před sklizní apod. A taky porážky musí probíhat co nejrychleji a nejméně bolestivě. To v našem západním konceptu velkovýroby chybí. To, jak je to třeba u halal a košer porážek je spekulativní, protože mnozí tvrdí, že je to "rychlovka".

Hele, kdybych tě otravoval nějakýma nepřiměřenýma odpověďma, tak mě zaraž.

Kdepak, to je přesně to, co jsem chtěl z tebe dostat. Narvi tam co nejvíc názorů, různých srovnání i kritiku současných náboženství. Přilož tabulky a grafy. A kdybys potřeboval záchytnou otázku, řekni si.

 Řeknu si.

Nebojíš se, že by se někteří čtenáři tvé knihy stali věřícími, takzvanými ortodoxními poskandaristy?

Ne, nebojím. I když se musím přiznat, že jsem si s touhle myšlenkou taky pohrával. Myslím si, že je to ale vyloučené, protože asi nikdo nebude následovat myšlenky, které vzešly z jedné choré a navíc ještě žijící hlavy. Kdyby někdo poskandarismus šířil, musel bych asi nějak zasáhnout, aby nedošlo k desinterpretaci.

Takže neplánuješ koupit si ostrov, nazvat jej Jukltown a tam se s případnými stoupenci přesunout a žít si podle svých pravidel?

 Ne, to opravdu ne. I když je to univerzální víra, je to hlavně víra Galderňanů. Bylo by hezké, kdyby se lidé chopili morálních pravidel poskandarismu spíš než celého náboženství.

Jinými slovy říkáš, že tvá kniha obsahuje i jistá morální poselství?

 To určitě bude obsahovat, ale čtenář to rozpozná spíš z jednání a chování postav, než že by to tam bylo explicitně napsáno. Nebude to takto uvedeno určitě přímo v příběhu Gorgon. Součástí bude ale i jakési pojednání o Galdernu jako takovém, tj. o jeho geografii, rasách, historii a samozřejmě i o poskandarismu.

A co tě vůbec přimělo tvořit zrovna takový příběh, proč ne třeba roztomilá dětská kniha, nebo tradiční severská detektivka, nebo romantické lovestory od jezera Wörthersee, či snad sci-fi o válce robotických mutantů v Orionově pásu?

 To je hodně těžká otázka.

Jo, to měla být ta záchytná.

 Asi jsem se odjaktěživa zajímal o tajemné civilizace, žádná lidská mě ale neuspokojovala, proto jsem si vytvořil vlastní, která měla být nebetyčně a ve všech ohledech lepší než ta lidská. Jak jsem dospíval, začal jsem si uvědomovat, že i ta moje civilizace musí mít chyby, že je to přirozené. A tak jsem začal slevovat ze svých požadavků. Pak už jsem se od ní nedokázal odpoutat.

Jak by ses jednou větou představil masám čtenářů portálu Vanili?

 Je mi 34 let, jsem normální (snad) týpek a to by asi tak stačilo.

Kdy se budeme moci začíst do tak precizně zpracovaného příběhu, kdy spatříme tu mravenčí práci v celé své dokonalé kráse?

 Předpokládám, že kniha bude hotová již počátkem roku 2018.

Díky a ať se dílo daří.

Michal Březina, redaktor scifi portálu Vanili.cz

Autor knihy Měsíční deník (Albatros media a.s. 2016)Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.