UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

ONI NEVĚDÍ, CO ČINÍ

ONI NEVĚDÍ, CO ČINÍ
25.03.2018

Román oceněný prestižní literární cenou Finlandia (2014) byl dosud přeložen do devíti jazyků a jen ve Finsku se ho prodalo přes sto deset tisíc výtisků.

Anotace knihy:

Úspěšný neurovědec Joe Chayefski je muž s mnoha problémy, a to nejen takovými, které občas sami zažíváme, ale i mnohem méně obvyklými. Jeho žena je zahlcena prací, dcera tráví většinu času se smartphonem nejnovější generace a kdosi neznámý začal obtěžovat rodinu protesty proti Joeovým laboratorním pokusům na zvířatech. Nějak to pravděpodobně souvisí také s jeho bývalou ženou, která žije ve Finsku, a jejich synem. Ve snaze bránit svoji novou, americkou rodinu před násilím a svou dceru před zneužíváním bezohlednou technologickou firmou je Joe donucen přehodnotit své postoje a podniknout drastické kroky, aby zachránil ty, které miluje.

Valtonenův velký společenský román, který se z větší části odehrává v blízké budoucnosti, přináší vypjaté psychologické drama, jehož některé pasáže spadají do žánru techno-thrilleru nebo dokonce techno-hororu. Role zločinců přísluší bezskrupulózním technologickým firmám, mediálním monopolům, farmaceutickému průmyslu a teroristickým buňkám. Hlavní postavy románu pronásleduje neklid a nespokojenost se současným světem, citové odcizení i vzájemné neporozumění mezi evropskou a americkou kulturou. Ze všeho nejvíc ale trpí nezamýšlenými důsledky svých vlastních činů v komplikovaném globálním prostředí.

Vyplatí se přečíst pozorně těch několik set stran? V tomto případě ano. Valtonenovy postavy – především sám Joe, jeho bývalá manželka Alina a jejich syn Samuel – jsou komplikované, plasticky zobrazené osobnosti, usilující o život v pravdě a současně podléhající klamným iluzím. Na povrch se dostávají staré, hluboké problémy, ale také ještě znepokojivější otázky, které souvisejí se zneužíváním digitálních technologií a psychofarmak. Budoucnost, kterou román zachycuje, se totiž už začala dít, třebaže kniha dramatičnost jejích projevů zatím daleko překonává.

Zahraniční ohlasy:

Ohromující!
– HELSINGIN SANOMAT (Finsko)
Mrazivý, brilantně vykreslený portrét současné společnosti.
– L’EXPRESS (Francie) Úchvatné drama.
– DAILY MAIL (Anglie) Mimořádně naléhavá prosba o soucit.
– DE STANDAARD (Belgie)
Vzrušující, nápaditý a vyzrálý román.
– EST UJSÁG (Maďarsko) Velký román mapující dosud neprobádaná rizika.
– SAND AM MEER (Rakousko)

O autorovi:

Jussi Valtonen (nar. 1974) vystudoval psychologii na Univerzitě v Helsinkách a neuropsychologii na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru. Za svůj první román Tasapainoilua (2003, Balancování) získal cenu J. H. Erkka pro mladé spisovatele. Druhý autorův román Siipien kantamat (2007, Neseni na křídlech), který zpracovává drama vztahu zasaženého tragédií, se dočkal velmi příznivého přijetí kritikou i blogery a obsadil druhé místo v soutěži nakladatelství Tammi a Bonnier. Zatím posledním Valtonenovým dílem je monumentální román Oni nevědí, co činí (2014), za nějž autor obdržel nejvýznamnější domácí literární ocenění Finlandia. Kromě spisovatelské činnosti se Jussi Valtonen věnuje vědeckému výzkumu v oblasti neuropsychologie. Žije v Helsinkách s manželkou a dvěma dětmi.
Další informace získáte na www.leda.czKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.