UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Nová (poněkud marná) naděje - The Rising

Nová (poněkud marná) naděje - The Rising
09.12.2017

Svět je v troskách a Tomáš Slavík se jím řítí s novou recenzí

Svět je v troskách. Lidé odešli z měst do divočiny a snaží se v ní přežít. Civilizace v podstatě zanikla. Vědomosti a znalosti pomalu mizí a lidé zapomínají. Co ale nemizí, jsou problémy, protože – jak autor sám píše – člověk přežil.

V takových kulisách se odehrává nová kniha F. A. Müntera Nová naděje ze sci-fi trilogie The Rising.

Přidáme se k putování bandity Erise, což je hlavní kladná postava, která se zrovna poctivě neživí, ale přesto má své zásady. Při jednom z přepadení získá něco, co by mohlo mít nedozírnou hodnotu – datové paměti. Sám přesně neví, k čemu slouží, ani že o ně má eminentní zájem i někdo jiný. Někdo, kdo se nezastaví před ničím a má v podstatě všechny výhody na své straně.

Eris i jeho skupina se tak dostávají do hry, ze které by nemuseli vyváznout živí…

 

Popravdě, recenze na tuhle knížku se mi nepíše vůbec lehce. Knížka má totiž cca 300 stran a dá se přečíst poměrně rychle, na oddechové čtení je úplně v pohodě. Pokud jste ale ve sci-fi zběhlejší, může se vám stát, že tu a tam budete mít pocit, jako byste něco podobného už četli (systém „kast“ v jedné osadě, do které se skupina při putování dostane dost připomíná Polis z Metro 2033), nebo že některé věci nedávají tak docela smysl. Viz následující odstavec, případně ho přeskočte, pokud se chcete vyhnout lehkému spojleru…

Uvedu příklad jedné scény. Vyskytuje se zde odstřelovač tak zkušený, že se nedá nalákat na návnadu typu „helma na tyčce“ a o chvilku později střílí jako zběsilý do jiné návnady o které si myslí, že je to nepřítel – a střílí, i když ví, že zasáhl, „nepřítel“ pořád stojí, odstřelovač střílí znovu a znovu… no, prostě zvláštní.

Mimochodem vyprávění o osadě, kterou jsem zmínil výš, je poměrně hodně propracované a působí skoro, jako by se jednalo o vloženou povídku nebo dokonce o úvod do samostatné knihy. Škoda, že to tak není.

Celkově se dá říct, že Nová naděje vysloveně neurazí, ale bohužel ani nenadchne.

The Rising - Nová naděje


Vydalo: Mytago
Autor: Felix A. Münter
Formát: 160 x 110 mm
Vazba: brožovaná
Překlad: Michal Smrkovský
Korektury: Petra Zemánková
Redakce: Jiří Reiter
Obálka: Ignacio Bazán Lazanco
Grafikcá úprava obálky: Karel Krajča
Počet stran: 312
Rok: 2017
ISBN: 978-80-87761-32-8
Cena: 289 Kč

- - -
Pro vanili.cz napsal Tomáš SlavíkKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.