UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

NEPROPADEJTE PANICE ANI S VOJTOU DYKEM NA PALUBĚ

NEPROPADEJTE PANICE ANI S VOJTOU DYKEM NA PALUBĚ
14.04.2018

Stopařův průvodce po audioknihách, Jan Procházka, vám přináší další recenzi

Encyclopedia Galatcita  - heslo: Douglas Adams
Douglas Adams byl britský spisovatel, rozhlasový dramatik a hudebník. Proslul knižní sérií Stopařův průvodce galaxií. Kromě té napsal nebo se autorsky podílel na třech dílech seriálu Doctor Who. Pro sedmnáctou sezónu napsal scénář. Dále oslnil příběhy o detektivovi Dirku Gentlym, jehož pronásledoval Thor a automat na Coca Colu, či svým zájmem o ochranu přírody (Ještě je můžeme vidět 1991). Světově úspěšný autor zemřel nečekaně roku 2001.

Encyclopedia Galatcita - heslo
: Stopařův průvodce galaxií
V originále The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (1979), je prvním dílem pětidílné trilogie, kterou napsal pozemšťan Douglas Adams a prodávala se lépe než Óda na malou hrudku zeleného hnusu, již jsem objevil v podpaždí jednoho letního jitra - básníka Chrochtose Nadýmavého, jistého Azghota z planety Kria. Původně se vlastně jednalo o Adamsovu rozhlasovou hru vysílanou stanicí BBC od roku 1978. Douglasův opus magnum byl v roce 2005 zfilmován a role Artura Denta se ujal Martin Freeman. Filmu však předcházel šestidílný televizní seriál opět v režii BBC (1981). Na motivy knihy vzniklo několik divadelních her a v tištěné podobě přesáhla prodeje patnácti milionů výtisků. Odkazy na Stopařova průvodce najdeme napříč popkulturou. Namátkou v počítačové hře Fallout 2, seriálu the Big Bang Theory, IT Crowd či v PC hře Her Majesty’s Spiffing. Uvidíte-li někde číslo 42 a nebude se jednat o hokejový dres, věřte, že jste právě svědky popkulturního odkazu na Adamsova Stopaře. Na počest knihy se také celosvětově koná tzv. Ručníkový den a to 25. května.

Příběh Artura Denta, který je svým přítelem z daleké Betelgueze (fakt velká hvězda v Orionu), Fordem Prefectem (fakt velký frajer), zachráněn ze Země, toho času odsouzené k demolici kvůli trase hyperprostorové dálnice, znají v té či oné podobě všichni od Essexu po oblast kolem Proxima Centauri. Nyní nám jej přináší audio vydavatelství Tympanum. Knihu načetl herec Vojtěch Dyk. 

Encyclopedia Galatcica – heslo:
Vojtěch Dyk.
Zpěvák a herec, absolvent DAMU. V roce 2009 získal Cenu Alfréda Radoka pro Objev roku. V roce 2010 vytvořil hlavní mužskou roli v nejnavštěvovanějším snímku roku, komedii Jiřího Vejdělka Ženy v pokušení, který se ujal nejen u diváků ze Země, ale prošel i u předsedy Středogalaktické komise pro mrzačení umění, aniž by si někdo musel uhryzávat nohu.
 
AUDIOKNIHA JE LEPŠÍ NEŽ TRILOGIE FILOZOFICKÝCH TRHÁKŮ ÚLONA KOLUFIDA: KDE UDĚLAL PÁMBŮ CHYBU
Ačkoli je Sopařův průvodce plný postav všech velikostí a druhů, případně různých básnických vloh, rozhodl se pan režisér Lukáš SKUTR Trpišovský využít pouze jednoho narátora. Kniha tak zní vskutku jako audiokniha, nikoliv jako rozhlasová adaptace.

Kdo slyšel Vojtěcha Dyka v rozhlasové adaptaci jazzové gangsterky Stefana Benniniho Onehand Jack, ví, že Vojtěch je mistrem hlasů. Nejenže dokáže vykouzlit snad jakýkoliv myslitelnou barvu hlasů či zvuků, ale plynule mezi nimi přechází s elegancí pouťového provazochodce. Celý tým studia Tympanum si právem zaslouží uznání spokojeného posluchače.

Problém (především pro fanoušky knihy či filmu) snad vidím v tom, jaké hlasy pan Dyk přidělil různým postavám. Tedy, některé jsou opravdu vtipné. Například takový Prostetnik Vogon Jelc mluvící hlasem „Zlatého slavíka“, či superpočítač Hlubina myšlení, který zní jako současná hlava našeho státu, jsou podle mého soudu velice vtipní. Na druhou stranu jsem například nedokázal pochopit, proč jedna z hlavních postav, Ford Prefect, mluví hlasem demencí postiženého opilce. Těch či oněch příkladů najdete při poslechu Stopařova průvodce spoustu. A abych byl upřímný, vychází to podle mého skromného názoru tak půl na půl. Samozřejmě je zábavné objevovat, s jakým hlasem se narátor právě teď vytasí, ale mnohým posluchačům může být Dykovo svérázné pojetí kultovních postav spíš nelibé.

Hudební doprovod mi naopak k tomuto vesmírnému dobrodružství sedne perfektně. A těch několik hudebních fórků, které jsem dokázal rozklíčovat, mě vyloženě pobavilo. Ve výsledku byla jízda s Vojtěchem Dykem napříč galaxií sice hodně zábavná, přesto bych doporučil našim čtenářům poslechnout si Stopařovu audioknihu s jistou dávkou nadhledu, ostatně s takovou, s jakou jste přistupovali i ke knize tištěné.

Encyclopedia Galatcica – heslo:
Hodnocení
Jelikož jsou mi jejich mikturace, co zprudlé žvastopunksery na plzné včele, škvrrrk, dávám já svými frunícími kvrdlovrzy 8 z 10.
 
INFO O AUDIOKNIZE
Douglas Adams – Stopařův průvodce galaxií
Vydalo: Tympanum (2008)
Účinkují: Vojta Dyk 
Délka:  6 hodin 28 minut

- - -
Napsal Jan Procházka, redakční spolupráce Michal BřezinaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.