UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

NEJLEPŠÍ SCI-FI FILMY ROKU 1970 AŽ 1980

NEJLEPŠÍ SCI-FI FILMY ROKU 1970 AŽ 1980
04.03.2019

Přinášíme vám první část nového seriálu - žebříčky sci-fi filmů dekád od roku 1970

Sestavit žebříček pouhých deseti nejlepších filmů je samozřejmě peklo, tím spíš, když s otevřenými ústy dokážeme zírat na každý druhý sci-fi film ...A že jich je. Proto jsme se nakonec rozhodli, rozdělit žebříčky podle dekád s tím, že začneme léty sedmdesátými. Navíc jsme se pokusili o jakýsi průřez subžánry, takže jsou započítány i tzv. sci-fi komedie nebo sci-fi horor, znáte to. Nesouhlasíte-li s výběrem a máte své jiné favority, pěkně nám to napište do diskuze na Fb.
 
1. STAR WARS IV – NOVÁ NADĚJE (1977)
PROČ: První místo patří Hvězdným válkám nejen proto, že patří z první desítky bezesporu k nejúspěšnějším filmům století, ale také proto, že odstartovaly vskutku neuvěřitelný boom svého trademarku, a vlastně i proto, že přinesly dosud nevídanou fantasii a převratné triky.
OBSAH: Kdo by neznal jednoduchý, až téměř pohádkový příběh z předaleké galaxie dávných časů? První film Nová naděje (vypráví však až čtvrtý díl komplexního příběhu) nás seznamuje s ústředními postavami budoucího boje za nezávislost proti galaktickému impériu. Rezistence vítězí zničením obří bitevní mezihvězdné stanice zvané jako Hvězda smrti. Současně sledujeme příběh mladého farmářského synka, který to během těch dvou hodin dotáhne na nejlepšího pilota odboje, navíc také začne koketovat se schopnostmi a uměním takzvaných rytířů řádu Jedi.
ZAJÍMAVOST: Do role Hana Sola (Harrison Ford) byli zvažování Jack Nicholson nebo Robert De Niro. Nedostudovaný herec Ford to tehdy slavným hercům docela natřel.
TVŮRCI: Režie – George Lucas, obsazení – Alec Guinness, Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher.
 
2. VETŘELEC (1979)
PROČ: Veleúspěšný snímek z vesmíru, který navíc odstartoval neméně úspěšnou ságu o boji proti nezdolné kosmické havěti. Už při prvním sledování člověk věděl, že vidí cosi mimořádného. Sci-fi s příměsí hororu.
OBSAH: Kosmická nákladní loď zachytí zvláštní signál z nedaleké oběžnice. Nepočetná posádka záhadná místa prozkoumá, přičemž je jeden z nich napaden neznámým xenomorfním parazitem. Na palubě lodi Nostromo vyroste parazit v nelítostné monstrum. Poslední přeživší, pilotka Ripleyová, svádí s kreaturou souboj na život a na smrt.
ZAJÍMAVOST: Blanité rty Vetřelce byly vyrobeny z kondomů. Jeden by ani neřekl, na co všechno se dá použít prezervativ, že?
TVŮRCI: Režie – Ridley Scott, obsazení - Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt.
 
3. SUPERMAN (1978)
PROČ: Co by to bylo za žebříček, kdyby se v něm neobjevil film o komiksovém hrdinovi se superschopnostmi. Nehledě na to, že v době svého vzniku se jednalo o snímek, který všechny návštěvníky kin doslova uchvátil. Jakmile doletěl Superman až do ospalého Československa, uchvátil hladové diváky snad ještě víc.
OBSAH: Notoricky známý příběh osiřelého syna zaniklé planety Krypton. Kal-El vyrůstá na americkém venkově, později se stává úspěšným novinářem Daily Planet v Metropolis. Ve volném čase zachraňuje svět, neboť zjistil, že umí létat rychlostí 11 mach, přísným pohledem dovede řezat ocel a jeho dech je tak chladný, že by na horší časy zamrazil i Yettiho. Zamiluje se do své kolegyně Lois, zároveň čelí největšímu zločineckému mozku století, Lexi Luthorovi a jeho nohsledům.
ZAJÍMAVOST: Christopher Reeve v roli Supermana odmítl, aby ho v nebezpečných scénách zastupoval školený kaskadér. Proč by ještě učili létat nějakého kaskadéra, no ne?
TVŮRCI: Režie – Richard Donner, obsazení - Christopher Reeve, Marlon Brando, Gene Hackman, Margot Kidder
 
4. TAJEMNÁ ZÁŘE NAD PACIFIKEM (1980)
PROČ: Tajemná záře nad Pacifikem i dnes s odstupem doby neztrácí nic na svém kouzlu. Jedná se o jeden z mála snímků této dekády, který se zaobírá časovými kauzalitami. Povinnost pro každého milovníka filmů o cestování v čase.
OBSAH: Letadlová loď Nimitz, která tehdy v roce 1980 čeří vody jižního Pacifiku, má malý problém – na obzoru se zjevila rudá záře, která se tam prý táhla už od Kladna. Co čert nechtěl, celý Nimitz se náhle vrátí v čase a to do doby těsně před útokem na Pearl Harbour během Druhé světové války. Má kapitán zasáhnout do dějin a ochránit statečné americké námořníky, nebo nepokoušet osud?
ZAJÍMAVOST: Ačkoliv se příběh odehrává ve vodách Tichého oceánu, natáčeli jej v Atlantiku. Asi doufali, že to nikdo nepozná.
TVŮRCI: Režie – Dony Taylor, obsazení – Kirk Douglas, Martin Sheen
 
5. BLÍZKÁ SETKÁNÍ TŘETÍHO DRUHU (1977)
PROČ: Tento snímek si naplno pohrává s ideou prvního kontaktu lidí a mimozemské entity. Na poměrně velkém prostoru rozehrává režisér Spielberg opulentní drama několika pozemšťanů, náhodně spojených s existencí tzv. UFO. Samotný bod setkaní se stal takřka kultovní. Schválně, kdo má onu kontaktní znělku jako vyzvánění na mobilu?
OBSAH: Jak je již naznačeno, příběh se točí kolem prvního kontaktu s mimozemšťany. Spielberg si v duchu svého stylu hraje s detaily a přináší tak svou precizně zpracovanou hru na „co kdyby“. Ve své době se jednalo bezesporu o velmi výrazný film, který vlastně udával notu všem dalším snímkům na podobné téma. Nuže obsah: několik osob začne trpět obsedantním nutkáním sochařit – všichni modelují jakousi osamělou horu. Roy Neary pak doráží k úpatí této hory, tedy na místo setkání (organizované vládou USA) takřka jako černý pasažér a je svědkem vskutku úchvatné návštěvy z jiného světa.
ZAJÍMAVOST: Film drží rekord v počtu kameramanů. Celkem tedy 11. Ale to dá rozum, že přistání UFO nenecháte pouze na jednom kolegovi.
TVŮRCI: Režie – Steven Spielberg, obsazení - Richard Dreyfuss, François Truffaut
 
6. OSTROV DOKTORA MOREAUA (1977)
PROČ: Zřejmě dosud nepřekonané filmové zpracování románové klasiky H. G. Wellse.
OBSAH: Námořníka ze ztroskotané lodi donesou vlny na jistý pustý ostrov. Během prvních okamžiků získává dojem, že ho někdo neustále tajně pozoruje. Brzy tak naráží na podivné obyvatele ostrova. Jedná se o jakési bytosti – napůl zvířata, napůl lidé. Tuto hrůznou skutečnost mu záhy nato odhalí samozvaný vládce ostrova doktor Moreau, který při tzv. vivisekci upravuje zvířecí DNA a pěstuje si tak nový typ člověka. Jelikož se nejedná o nic morálně nezávadného, vše se vzápětí poněkud zkomplikuje a dochází tak do vskutku dramatického finále.
ZAJÍMAVOST: I knižní předloha obsahuje natolik děsivé scény, že by se klidně mohla považovat za čistokrevný horor. A to je na dobu svého vzniku co říct, ale Wells vždycky udával krok světové fantastice.
TVŮRCI: Režie – Dony Talyor, obsazení - Burt Lancaster, Michael York
 
7. HOŠI Z BRAZÍLIE (1978)
PROČ: Ve své době se jedná o mimořádný snímek zaobírající se ideou tzv. hry na Boha. Zpracovává mimo jiné i téma morální otázky klonování člověka.
OBSAH: Představte si svět, kde nacistický lékař Mengele prchá po projeté válce do Brazílie, kde hodlá „vyrobit“ z uchované muňky Hitlera celou armádu nových vůdců. Příběh se pak točí ohledně jeho snahy jezdit po světě a vytvořit všem klonům stejné podmínky, jaké měl starý Áda v dětství (smrt otce). Pepa Mengele má však v zádech lovce nacistů Ezru Liebermana.
ZAJÍMAVOST: V době natáčení se pravý Josef Mengele stále skrýval v Sao Paulu v Brazílii. Zemřel krátce po uvedení snímku v roce 1979. No, málem z toho mohl být film podle skutečné události.
TVŮRCI: Režie - Franklin J. Schaffner, obsazení - Gregory Peck, Laurence Olivier
 
8. DOTEK MEDÚZY (1978)
PROČ: Neotřelé zpracování, ale především však zcela jiné pojetí takzvaných superschopností. Svého času se jednalo o velmi působivý sci-fi horor, který však dovede zaujmout i dnes.
OBSAH: John Morlar, samotářský spisovatel, je nalezen mrtvý s hlavou rozmlácenou napadrť. Vyšetřování zločinu vede k hrůznému zjištění – John dokázal silou myšlenky přivodit jakoukoliv nehodu či katastrofu.
ZAJÍMAVOST: Představitelé hlavních rolí, Richard Burton a Lino Ventura, spolu až do poloviny natáčení vůbec nepromluvili. Třeba neměl Richard Burton rád zvířecí detektivy, kdo ví...
TVŮRCI: Režie – Jack Gold, obsazení - Richard Burton, Lino Ventura, Lee Remick
 
9. ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM (1977)
PROČ: Aby se v TOPce ocitl alespoň jeden náš film, a také proto, že přes všechnu humorně parodickou notu se jedná o celkem kulantní sci-fi, které si bere na paškál časoprostorovou turistiku a kauzalitu časových paradoxů.
OBSAH: Bratři Burešovi mají rozličné zájmy. Jeden je úspěšným raketovým inženýrem, druhý chce navrátit slávu nacistické říši. Karel, ten zhýralý náckofil, se však jistého osudného rána zadusí rohlíkem a tak se jeho nic netušící bratr Jan ocitne v divokém soukolí osudu. Vítejte v době, kdy se naprosto běžně cestuje do minulosti za neškodným pozorováním významných dějinných událostí. Jenomže partička tří teroristických kverulantů chce jedné takové cesty využít a změnit chod dějin předáním vodíkové bomby samotnému vůdci a jeho poskokům v pitkáčích. Samozřejmě to jen tak hladce neproběhne, přediva dějin se lehce zamotají a v duchu komedie operující na principu mylné záměny dospěje vše do lehce zamotaného, ale přesto dobrého konce.
ZAJÍMAVOST: Ve scéně z Hilterova generálního štábu použil výtvarník Theodor Pištěk všechny detaily kostýmů tak, aby zcela dokonale odpovídaly realitě. Klobouk dolů... vlastně furažku.
TVŮRCI: Režie – Jindřich Polák, obsazení - Petr Kostka, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský
 
10. ČETNÍK A MIMOZEMŠŤANÉ (1979)
PROČ: V době tvrdé normalizace neměl průměrný Čechoslovák příliš možností vidět filmy o mimozemšťanech a tak bral za vděk i rozverným komediím.
OBSAH: Legendární parta četníků ze Saint Tropez, se potýká s dalším neobvyklým případem. Roztomilé přímořské městečko berou útokem mimozemšťané, kteří nejvíce baží po francouzském motorovém oleji. Navzdory zavedeným komediálním prvkům přináší však tato filmová klasika i prvky sci-fi a dokonce i nějaký ten filmový trik s létajícím talířem. Humor těží zejména z nedůvěry v různá svědectví o spatření UFO, což je vcelku velké téma, dále čerpá ze situační komedie v rámci konfrontace s obyvateli jiné galaxie, především však s jejich záměnou za skutečné tváře některých postav. Strážmistr Cruchot tak čelí především problému, kdo je mimozemský vetřelec a kdo člen jeho četnického hihisboru.
ZAJÍMAVOST: Vzhledem k tomu, že měl film úspěch především pro element sci-fi, plánovali tvůrci i další četnická sci-fi dobrodružství, např. snímek, kde se mimozemšťané vrátí do Saint Tropez a budou se chtít pomstít, nebo příběh, ve kterém se Cruchot ztratí v Bermudském trojúhelníku, anebo mohlo celé četnictvo cestovat v čase a nadělat paseku v bitvě u Waterloo. Škoda, že to nevyšlo, nemyslíte?
TVŮRCI: Režie – Jean Giraul, obsazení - Louis de Funès, Michel Galabru

- - -
Sestavil a sepsal Michal BřezinaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.