UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Nejdokonalejší humanoidní robot poprvé v České republice

Nejdokonalejší humanoidní robot poprvé v České republice
04.11.2014

Roboti ze scifi příběhů se stávají realitou

Nejdokonalejší humanoidní robot na světě se jmenuje ASIMO a potkal jsem se s ním v plzeňské Techmanii. Robot Asimo od společnosti Honda umí skákat (i na jedné noze), chodit po schodech, mluvit, kopat do míče, podat ruku na pozdrav, otevřít lahev a nalít z lahve obsah do skleničky, běhat (dopředu i dozadu) a také umí mávat a tančit.

Kdo je robot Asimo?

Zkratka ASIMO znamená "Advanced Step in Innovative MObility", doslova Pokrok či další krok v inovativní mobilitě. Dovolím si však volný, více lidský překlad: "Pokročilý robot s vylepšenou pohyblivostí". Firma Honda či Honda robotics, chcete-li, prohlašuje, že cílem a smyslem Asima je vytvoření vzrušující, nové formy robota, který by mohl jednoho dne pomáhat lidem v jejich každodenním životě. Vývoj humanoidních robotů ve společnosti Honda započal v roce 1986 a pokračuje dodnes, přičemž první verze Asima byla představena v roce 2000.

ASIMO je schopen přijímat hlasové příkazy a dokonce dokáže rozpoznat hlasy a příkazy více lidí hovořících ve stejný okamžik. ASIMO má ve své hlavě 2 kamery a umí zachytit pohyb více předmětů a spočítat vzdálenost a směr jejich pohybu. ASIMO dokáže chodit dopředu i dozadu, do strany, otáčet se na místě i za chůze. Umí také běhat přímo či v kruhu. Výška Asima je 130cm, váží 48kg, rychlost běhu je 9 km/h a rychlost chůze je 2.7km/h. ASIMO je stále ve vývoji a zatím si jej nemůžete koupit ani pronajmout.Věřím, že roboti usnadní lidem práci

Když jsem pozoroval robota Asima v plzeňské Techmanii, měl jsem radost, že mohu vidět skutečného, více či méně autonomního robota, který dokáže přinést člověku kávu, umí zatančit, vyjít a sejít shody a umí další báječné kousky. Při zajímavé show s Asimem ve mně však také hlodala myšlenka, kam robotický vývoj vede. Pokud by se vývoje robotů ujala armáda agresivního a zároveň ekonomicky velmi silného státu (což už se určitě děje) anebo by se roboti díky umělé inteligenci a nežádoucí poruše vymkli kontrole, mohli bysme na vlastní kůži zažít akční scény ze známých scifi filmů jako například Já, robot, Terminátor, Matrix apod.

Věřím, že zvítězí rozum nad agresí a roboti budou primárně sloužit jako pomocníci nemocným, handicapovaným lidem a postupně také roboti nahradí a převezmou nebezpečná lidská zaměstnání na rizikových místech jako jsou práce v dolech či v radioaktivním prostředí.

Poděkování

Děkuji za vstřícnost a spolupráci plzeňské Techmanii a za přátelský přístup a veškeré obrazové materiály koordinátorovi z týmu ASIMO studio. Pan Jean-Luc de Krahe mi umožnil blízké setkání s robotem Asimem a tím mi splnil velký scifistický sen. Roboti, o kterých jsem četl ve scifi knihách a znal je pouze ze scifi filmů, ožívají, prochází se mezi námi a stávají se realitou.
Photo: Honda Robotics, ASIMO STUDIO, Mr. Jean-Luc de Krahe gave to me USB disc with video/pictures for reporters.

Co humanoidní robot Asimo umí?

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navšívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.