UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Návrat do Sebrie - cesta vede přes vaše uši

Návrat do Sebrie - cesta vede přes vaše uši
20.06.2019

Devět dní v Sebrii stihnete s Pavlem Soukupem za pouhých 14 hodin v nové audioknize.

Dvoudílný dystopický román mladé autorky Zuzany Strachotové zná většina fanoušků domácí fantastiky. Pro jistotu však nastíním, o co v něm jde. Příběh povstalkyně Sery Trantorové a elitního vojáka Citadely Lee Parkera se odehrává v klerikální diktaturou ovládané Sabrii. Příběh dvou mladých lidí z různých stran barikády je plný emocí a divoké akce. Ostatně 81% na Databázi knih je na prvotinu slušné hodnocení. Proto není divu, že se nyní Devět dní dočkalo své audio verze.

Audioknihu Devět dní vydalo nakladatelství Kniha Zlín a narátorské role se zhostil herec Pavel Soukup, jehož jméno zná každý milovník kvalitních audioknih.

Přiznejme si, že sebelepší příběh může zkazit mizerný narátor a odfláknutá postprodukce. A naopak. I průměrnou knihu může skvělý narátor posunout o dvě až tři příčky výš. A to je přesně případ audioknihy Devět dní.

Soukup dává knize absolutně všechno. Jeho slovní přestřelky mezi Serou a Parkerem jsou vtipné a emoce obou hlavních postav dokáže posluchačům přiblížit více než perfektně. Také závěrečná bitva je v jeho podání dech beroucím zážitkem. K jeho práci nemůže mít zkrátka ani ten nejpřísnější kritik pražádné výhrady. Leda že by trval na tom, aby Seřiny party četla žena.

Problém však vidím v hudebních předělech a textu samotném. Především první část knihy plynule přechází mezi tím, co prožívají Sera a Lee nyní, a flashbacky z minulosti obou hrdinů. Jedno od druhého je odděleno pouze krátkou pauzou. A to je zatraceně málo. V knize by se čtenář jistě neztratil, ale audiokniha je prostě jiný formát. Proto by zde bylo vhodnější vzpomínky a současnost od sebe oddělit krátkou hudební vložkou. Stejně tak i u druhé části knihy (kdy nejsou hrdinové spolu a každý si jede svou příběhovou linii) by bylo lepší a přehlednější, kdyby part Sery uvozoval jiný leitmotiv než Parkerův. Jejich absence však bohužel dost kazí posluchačský zážitek. Většina kapitol začíná „záznamem citadelského přenosu“. (V knize je odlišen kurzívou) Ani ty ale nejsou nijak hudebně či zvukově odděleny. Soukup je sice čte komisním odosobněným tónem, přesto má posluchač pocit, že do příběhu nečekaně vstoupilo něco, co tam být prostě nemá. I tady by krátká zvuková znělka dost pomohla.

Sečteno a podtrženo, audiokniha Devět dní má to velké štěstí, že ji drží nad vodou skvělý narátor a dobrý příběh. To ostatní jí bohužel podráží nohy.

Jan Procházka Hodnocení 75%

  • Délka:13 hodin 57 minut
  • Autor:Zuzana Strachotová
  • Interpret:Pavel Soukup
  • Kategorie:Fantasy a sci-fi
  • Vydavatel:Kniha Zlín
  • Typ:Audiokniha

Formát:MP3 ke stažení
https://audioteka.com/cz/audiobook/devet-dni
http://www.knihazlin.cz/audioknihy/devet-dni-audioknihaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.