UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Nanits Chronicles – Cyberpunková jízda s Nanity v krevním oběhu

Nanits Chronicles – Cyberpunková jízda s Nanity v krevním oběhu
25.06.2021

Český komiks, který možná jednou vstoupí do dějin

Všechno začalo někdy před rokem 2008. Tehdy se v hlavě jistého mladíka vylíhl cyberpunkový filmový scénář. Jenže natočit v naší malé kotlině pod horou Říp film, který by předčil Blade Runnera, Matrix, nebo Ghost In The Shell, na to by nestačili ani Blaničtí rytíři v čele se svatým Václavem. A tak se musel Robert Kaločai (který je tím výše zmíněným mladíkem) místo do hlubin hory Blaník vypravit do hlubin sítě a najít si pro svůj scénář jiné médium. A co má nejblíže k filmu (pomineme-li animovaný film), no přeci komiks. Hmm. Komiks je fajn. Ale také to není žádná sranda. A nenechte se zmást přednáškami Jiřího Walkera Procházky nebo Kláry Smolíkové. To není jen panáček s bublinou u hlavy. Oba výše jmenovaní vám potvrdí, že dát dohromady kvalitní komiks, to chce nejen dobrý scénář, ale také kvalitního kreslíře a spoustu hodin práce. Tím, kdo pomohl tenhle konkrétní scénář převést do obrazové podoby byl Michael Petrus a pod jeho vedením hned několik zahraničních kreslířů. O tom, že Nanits Chronicles byl vlastně původně digitálním komiksem dostupným v mobilní aplikaci, a jak došlo k jeho přerodu v komiks papírový, se dozvíte přímo od jeho tvůrců v doslovu knihy, nebo třeba v Pevnosti 07/2021. Takže já to nebudu nijak více rozebírat a zaměřím se na obsah knihy a její výtvarnou stránku.

Že mají Robert Kaločai a jeho tým svět Nanits Chronicles perfektně vymyšlený se ukazuje již v prologu. Ten nám na osmi stránkách a se spoustou textu v přehledných rámečcích líčí cestu planety Země od totální zkázy k světlé současnosti. Shrnuto reportážním stylem TV Nova: v roce 2014 světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před postupnou ztrátou účinnosti antibiotik a návratem smrtelných chorob, rok 2045 po světě se rychlostí světla rozneslo virové onemocnění FLUA. (Někdy tou dobou nejspíš vznikla na Marsu kolonie NEW HOME, která se roku 2052 osamostatňuje.) Přichází období temna, kdy svět zachvátil totální chaos. (Od roku 2055 do roku 2057 se stihl zhroutit nejen měnový systém, ale i většina vlád). Tou dobou však Čínská genetická společnost NFO přichází se sloučeninou pojmenovanou NANITS. Do roku 2099 je díky NANITS většina světové populace z FLUA uzdravena a za pomoci ochranných složek NFO je obnovena fungující společnost. Roku 2130 je ustanovena Globální unie pod vedením NFO a vše směřuje k zářným zítřkům.

První povídka (protože Nanits Chronicles jsou prostě jen souborem tří povídek z tohoto světa, nikoli uceleným grafickým románem, jenž má jasně daný začátek i konec) se odehrává v roce 2177, kdy na zem přilétá delegace z Marsu, aby se zúčastnila hlasování o tom, zda by měli či neměli nově narozené děti povinně dostávat od NFO základní softwarový balík druhé generace Nanitů.  My sledujeme příběh členky marťanské delegace jménem Nia Skyberry. Ta je během svého setkání s předním vědcem NFO málem zabita a posléze unesena. Scénář se nese trochu ve stylu Total Recall. Tím nemyslím ani tak samotnou zápletku (ta je poměrně průhledná), ale styl vyprávění, v němž hlavní hrdinka vláčena událostmi více méně náhodně odkrývá hnusné spiknutí, které se v tomhle krásném novém světě skrývá. Tohle je zkrátka sci-fi s příměsí cyberpunku jak vyšitá. Děj odsýpá a vy s napětím sledujete co pro nebohou Niu scénárista přichystal. To vše je nabito akcí v hodně pěkných, a především funkčních futuristických kulisách.

Druhou povídkou je příběh z doby temna. Tedy hluboko před příletem Marťanské delegace na zem. Jde o stokrát ohraný komorní příběh člověka, který se po pádu civilizace a pod tlakem okolností stal z muže zákona vyvrhelem. Na tomhle příběhu, jenž má otevřený konec a je i scénáristicky dost nevyvážený je opravdu zajímavý jen kratičký retrospektivní pohled na počátek pandemie FLUA. Tedy nepěkný pohled z první řady.

Třetí povídka se odehrává v roce 2225 a je to v podstatě neo noirová akcí a brutalitou nabitá cesta jednoho zlomeného vdovce za pomstou. Samozřejmě i zde se dozvíme několik podstatných novinek ze světa NANITS. Nicméně v podstatě jde znovu o mnohokrát ohranou písničku, jen v trochu jinačím aranžmá. Dalším pozitivem tohoto příběhu je následný Epilog, který jej propojuje s první povídkou.

Výtvarná stránka věci

Kresby se (jak už bylo zmíněno v úvodu) ujalo pět zahraničních kreslířů.

Futurologicky laděného prologu se ujal Felipe Arciniegas a v první povídce s ním spolupracoval Brian Terrero. Felipe se pak logicky chopil i grafického ztvárnění Epilogu. Jejich v podstatě mainstremové kresbě není moc co vytknout. Čisté linky, přehledná akce, skvěle ztvárněné futuristické kulisy, na to se zatraceně dobře dívá. Navíc syté, světlé barvy města první poloviny příběhu jsou v moc pěkném kontrastu se světem za hranicí metropole, ten je oděn v tlumených a tmavých barvách.

Itermezzo, tedy postapo povídku z doby temna po roce 2055 nakreslil Gabriel Ibarra Nuñez. Jeho ponurá kresba je plná temných stínů, není až tak moc zaměřená na detaily, ale stylem připomínajícím Skalpy Jasona Aarona se k ponurému příběhu vlastně dost hodí.

Noirové revange povídky z roku 2225 se ujal kreslíř Puste. K akční řežbě se jeho dynamický styl náramně hodí. A přestože se i on nese v temnějších tónech, výtvarníkův smysl pro detail dává vyniknout nejen rysům tváře, ale i mnohdy dost nechutným detailům jako jsou průstřely hlavy a podobným věcem.

Vymazlená kniha

Nanits Chronicles mají dle svých tvůrců ambici konkurovat zahraničním komiksům. Tomu odpovídá i péče, kterou knize Epocha věnovala. Pevná vazba, záložka, perfektní přebal a křídový papír, to jsou věci, bez kterých se opravdu kvalitní komiks neobejde. Tím vším se počin pánů Kaločaie, Petruse a jejich týmu samozřejmě může pochlubit. K tomu autoři ještě přibalili luxusní várku bonusů v podobě alternativních obálek, skic, části scénáře, ukázky kreativních komentářů a změn některých kapitol a koncept artu a storyboardu.

Ambice, ambice, ambice

Jestliže mají být Nanits Chronicles nejlepším českým komiksem současnosti, mají k tomu celkem slušně nakročeno. Díky vizuální stránce a celkovému provedení určitě. Trošku jim podráží nohy místy nedotažený scénář a příliš mnoho otevřených konců. Fanoušci cyberpunku však budou knihou nadšeni promyšleným světem. Znalci světového komiksu již trošku méně. Nicméně ti zase ocení pěkný vizuál. Já jen doufám, že nezůstane jen u téhle knihy, protože svět Nanitů má českým čtenářům ještě rozhodně dost co nabídnout.

Hodnocení: Grafická stránka 89%, výprava 98%, scénář 80%

Jan Procházka

Žánr: 

KomiksyLiteratura českáSci-fi


Vydáno: 2021, Epocha (ČR)

1. vydání originálu: 2021
Počet stran: 400
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Brian TerreroGabriel Ibarra Nuñez
Autor obálky: Felipe Arciniegas
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-278-0026-1

https://www.epocha.cz/kniha/robert-kalocai-nanits-chronicles-limitovany-art-book-prvni-vydani-vazana-s-prebalem/

IMAGE: IMAGE:

IMAGE: IMAGE:Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.