UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Nad Arénou se blýská, hromy divě bijí

Nad Arénou se blýská, hromy divě bijí
09.04.2018

Recenze Michala Březiny na space operu Mračna nad Arénou ze série Tři kapitáni Michaela Bronce

Úkol zněl jasně, jednak dostat muže s koženou brašnou a jednak si vybrat z bohaté edice nakladatelství Straky na vrbě, které se zabývá i českou fantastikou. No, jak už název napovídá, v katalogu jsem zapíchl prst do Třech kapitánů, jejichž autorem je sám Michael Bronec, majitel „Strak“.

Kdybyste o Michaleovi chtěli vědět víc, a já vím, že chcete, mrkněte sem, dělal jsem s ním onehdy kulantní rozhovor.

Zpět ke knize. Tento kosmobonbonek vyšel na sklonku roku 2016, tedy pulty knihkupců okupuje už nějaký ten čtvrtek, ale to je úplně fuk, tento počin nemůže jen tak zestárnout, neboť se odehrává v budoucnosti… Mračna nad Arénou jsou prvním dílem plánované série Tři kapitáni a nabízí vskutku příjemnou spaceoperáckou atmosféru. Je zcela legitimním rozjezdem kompletního příběhu, takže sotva lze od této knihy čekat nějaký uzavřený konec, sáhodlouhá vysvětlení a podobně. Prostě to dočtete a začnete si gůglit informace o dalším pokračování, o knize s názvem Putování. A po Putování, které již vyšlo, nás čeká ještě třetí díl a to: Korzárská čtverylka. Třetí díl má podle všeho vyjít již 7. 6. 2018. Navíc, dle slov autora, momentálně píše čtvrtý a snad konečný díl a to s názvem: Život je boj.
 
BUDUJ REPUBLIKU, POSÍLÍŠ GALAKTICKÝ MÍR
Sotva se váš zrak rozlítne po prvních stránkách Michaelovy knihy Mračna nad Arénou, ocitnete se na samém pokraji Třetí galaktické války. Stupňující napětí mezi zúčastněnými stranami slibuje blížící se konflikt. Do hry vstupují tři muži, každý se svým úkolem a posláním…

Příběh spolehlivě odsýpá, a ačkoliv se nejedná vyloženě o hypertenzní akci, autor vás sotva kdy nechá na holičkách a vy se pomalu prokousáváte ne úplně jednoduchým dějem k otevřenému konci. Za sebe mohu poznamenat, že mě velmi oslovilo jazykové vybavení textu, lehkost, s jakou je vám vesmírné dobrodružství předložené a reálné dialogy. Jaksi jsem z něj také i vycítil, že má autor v lásce fantasy a historii. Ostatně vždycky je dobře, když někdo píše o něčem, do čeho takříkajíc dělá. Ze space opery Mračna nad Arénou jsem zkrátka takový dojem získal.

Máte rádi, když je to odlehčené? Vidím, že ano. Trochu vtipu do kosmu vždycky patří, no ne? Tři kapitáni jsou pro vás tedy ideální volbou. Najdete zde plnou nůši lehkého humoru i roztomilé rockkulturní odkazy. Zkrátka se to celé dobře čte a každý, kdo má rád vesmírné konflikty a dobrodružství, výrazné postavy a nakonec třeba i korzáry, si jistě přijde na své. Abych nezapomněl, uvnitř najdete také prima ilustrace. Nuže, 240 stran plných počestných kosmohrátek na vás stále čeká a za Vanili.cz jednoznačně doporučujeme. Seriozní čtenář musí mít seriozní spejsku.

UKÁZKA:
„Máš tady výhled jak na majáku —“
„Jsme na špici nejvyšší pozemské budovy. Nesnaž se zamluvit téma.“
„No dobrá,“ spráskl ruce Melchior, „když to potřebu­ješ slyšet, tak já teleportování nesnáším!“ Rozpačitě si popotáhl široký opasek s nářadím.
„Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by působilo něco jako mořskou nemoc.“
„Nedělá se mi z něj šoufl tady,“ plácl se zbrojíř do zástěry, až to zadunělo, „ale tady!“ udeřil se do čela. „Zkrátka se mi ekluje pomyšlení, že by mě to jednoho dne nemuselo správně složit, to je celý.“
„Seš sice kus chlapa, ale i při tvé váze je riziko naprosto zanedbatelné.“
„Prostě se nerad svěřuju mašinérii, kterou nemám plně pod kontrolou. Náhoda je blbec!“
„Díval ses někdy do statistiky nehodovosti kyvad­lové dopravy na trase Země–Měsíc?“ ušklíbl se Koordinátor. „Víš, co bys dostal ze srovnání s nehodovostí při teleportaci?“
„Jo. A daleko radši se nažeru vákua, ale budu přitom vo sobě do konce vědět, než abych v jediný mikrosekundě zmizel — nebo se zhmotnil jako kupa huspeniny.“
 
MRAČNA NAD ARÉNOU, série TŘI KAPITÁNI
Autor obálky: Tomáš Kučerovský
Vnitřní ilustrace: Janina Strnadová
Edice: Česká fantastika (108)
ISBN: 978-80-87364-58-1

- - -
Recenzi napsal Michal BřezinaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.