UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Na vítězství a padlé přátele

Na vítězství a padlé přátele
15.05.2020

Nová military sci-fi ze stáje Mystery Press, Ve stínu slunce, přistála na pulty vašich knihkupectví

Jakub Mařík publikoval své povídky v antologiích Ve stínu říše, Drakobijci a dalších. Také přispěl do série Kladivo na čaroděje knihou Drsné sny. Nyní nám přináší první díl série UTSS Salamis. Hned na úvod říkám, že je to solidní jízda.

Hluboký vesmír, první polovina 22. století. Lehký křižník UTSS Salamis byl napaden nepřátelskou lodí. Kapitán Rena Kalilisirová navede svou poničenou loď do úkrytu ve svrchní koroně rudého obra Gamma Curtis. Posádka, chráněna před slunečním žárem experimentálním ochranným štítem, počítá ztráty, vyčísluje škody a sčítá mrtvé. Když však zástupce kapitána Marhoul zjistí, že jeden z mrtvých techniků nebyl obětí útoku, ale vraždy, vše se rázem změní. Řádí na palubách Salamis skrytý agent nepřátelských Korzárů?

Mařík nám předkládá takřka ukázkovou military sci-fi s příměsí detektivky. Hned v úvodu nás autor bez dlouhého okecávání vrhne do bitvy mezi loděmi UTSS Salamis a Mungo park. V pár větách nám vysvětlí, že loď, která na Salamis útočí původně patřila k pozemské flotile a celkem nedávno ji ukořistili tajemní Korzáři. Jestli jde o vzbouřence, mimozemšťany či někoho jiného, není do konce knihy jasné ani posádce, natož čtenáři. Proč? Protože autor se v první řadě soustředil na jiné dvě složky příběhu. Tou první je pátrání po vrahovi a tou druhou jsou bojové akce. Ty s přibývajícími stránkami začnou nabývat vrchu. A protože Salamis Korzárům neutekla nadlouho, dočkáme se záhy brutální řežby nejen na palubě lodi, ale také ve vesmíru. Letecké bitvy stíhačů například připomínají legendární Bitvu o Británii. Detektivní pátrání se díky tomu záhy mění spíše v boj o přežití. Scény se střídají v rychlém sledu a s takřka filmovým střihem, což dává vyprávění neskutečnou dynamiku. Fanoušci žánru si tak rozhodně přijdou na své.

Problémem je však samotná posádka. Její členové nám jsou představeni pár slovy a čtenář nemá moc velkou šanci si k nim najít nějaký vztah. Jméno, hodnost, specializace. Vlastně je jen pár lidí, o kterých nám autor řekne něco víc. Je to škoda, protože když znáte pouze jméno pilotky stíhačky, můžete si sice užít její bojové eskapády, ale budete se o ni jen těžko bát. Stejným problémem je také chemie mezi jednotlivými členy posádky. Ta je prakticky nulová. Chápu, že Salamis je v podstatě vojenská loď a majoritní vztah mezi členy jejího osazenstva je vztah podřízený – nadřízený. Ale mně je to jaksi málo.

Přednost knihy naopak vidím v tom, jak chytře dokázal autor vymyslet a použít technologie Korzárů. Vlastně celá, byť ne úplně dotažená detektivní linie se točí kolem nich. Tady vážně nejde jen o bitevní křižníky a stíhače.

Když sečteme všechny ztráty a dosažená vítězství, vyjde nám, že je kniha Ve stínu slunce klasickou military sci-fi s několika zajímavými nápady a pár dějovými zvraty, kterou do hvězdných výšin možná posunou další díly. Ty snad blíže seznámí čtenáře nejen bojujícími frakcemi a světem. Anotace druhého dílu k tomu naději rozhodně dává.

Jan Procházka

Hodnocení: 80%

Série

UTSS Salamis 1.

Žánr

RományLiteratura českáSci-fi

Vydáno

2020 (ekniha), Mystery Press

 

1. vydání originálu:

2020

Formáty eknihy

EPUB, MOBI, PDF

Počet stran

288

Jazyk vydání

český

ISBN

978-80-7588-172-4

https://mysterypress.cz/ve-stinu-slunce/

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.