UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Na Mezipatrech zvítězilo magické drama Pět ďáblů

Na Mezipatrech zvítězilo magické drama Pět ďáblů
10.11.2022

Mezipatra rozdala ceny nejlepším filmům 23. ročníku festivalu na slavnostním ceremoniálu v kině Lucerna. Ve všech kategoriích bodovaly režisérky.

Mezipatra rozdala ceny nejlepším filmům 23. ročníku festivalu na slavnostním ceremoniálu v kině Lucerna. Ve všech kategoriích bodovaly režisérky.

- Vítězem hlavní ceny poroty se stalo francouzské drama s nadpřirozenými prvky Pět ďáblů (Le Cinq diables) režisérky Léy Mysius. Studentskou porotu zaujaly krátké filmy Warsha a Maturák (Senior Prom).

- Celkem se na festivalu s tématem Prolomit ledy představilo 71 snímků celovečerních a krátkých snímků. Součástí programu byly i doprovodné akce a Q&A s mezinárodními hosty.

Ve středu 9. listopadu proběhlo slavnostní zakončení 23. queer filmového festivalu Mezipatra, který představil celkem 71 snímků. Během ceremoniálu v kině Lucerna byly uděleny ceny nejlepším filmům. Ve všech kategoriích zvítězily filmařky – ženy.

Cenu hlavní poroty pro nejlepší celovečerní film získal snímek režisérky Léy Mysius Pět ďáblů (Le Cinq diables): "Snímek pomocí mistrné kombinace žánrů vypráví o útisku, diskriminaci a důležitosti bezpodmínečné lásky. Ukazuje, jak se vypořádat se svou minulostí a získat druhou šanci, navzdory rozhodnutím a chybám, které v životě děláme. Tento výjimečný umělecký zážitek nás ohromil perfektní režií a obsazením, nádherným obrazovým pojetím i soundtrackem. Je stejně tak příslibem velkého režijního talentu, jakož i vyspělým filmovým dílem."

Vtahující a palčivý hybrid balancující mezi žánry sci-fi a hororu s prvky magického realismu přijel na festival z Cannes.

francouzsko-libanonský film Warsha od Danii Bdeir

Cenu studentské poroty pro nejlepší krátký snímek získal francouzsko-libanonský film Warsha od Danii Bdeir. Ten pojednává o syrském migrantovi, které chvilky svobody prožije až na vrcholu toho největšího stavebního jeřábu: "Protagonista vítězného snímku je stísněný ve světě postaveném na hypermaskulinitě a náboženství. Je pro něj téměř nemožné být sám sebou. Po neúspěšných pokusech dát průchod svému opravdovému já konečně nachází absolutní svobodu na nečekaném místě. Skrze dechberoucí hudbu a pohybovou expresi tento vizuálně působivý snímek prozkoumává témata queer identity a izolace, a posouvá je do závratných nových výšek."

Zvláštní uznání</strong> si pak odnesl kraťas Luisy Conlon Maturák (Senior Prom)

Zvláštní uznání si pak odnesl kraťas Luisy Conlon Maturák (Senior Prom) o losangeleském domově důchodců, kde každoročně pořádají ples určený queer seniorům.

Ceny pro slavnostní ceremoniál připravilo designové studio DECHEM. "V návaznosti na letošní slogan jsme navrhli kreativní koncept s využitím experimentálních vzorků skla a vyrobili tři jedinečné sošky. Každá z nich zosobňuje odvážný způsob života symbolický ve své různorodosti, barvách, velikosti a možných odstínech," říká o designu cen jeho autorka Lisa Wübbeler.

V pátek 11. listopadu se festival přesouvá do Brna, kde pokračuje až do 18. listopadu, kdy bude na slavnostním zakončení udělena také divácká cena.

Více informací na: www.mezipatra.cz.

Kontakt:
Karolína Poliaková
media@mezipatra.cz

Zdroj textu a fotografie: Tisková zpráva ČTK ProtextKam dál?

Objevte blog o intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.