UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Můj svět v tobě - recenze

Můj svět v tobě - recenze
02.01.2020

Mimosmyslový talent dítěte v próze Renaty Šindelářové

Je-li autorka múzou políbená, zkušená žena, napíše čas od času příběh o mimosmyslovém „fungování“ docela obyčejného dítěte.

Či o – zázračně působících – schopnostech celé větší skupiny děcek. A sepíše tím způsobem bezchybnou psychologickou sondu.

Podobná sonda může být spuštěna i do světa nefunkční rodiny a jí nejbližších osob. To se děje i v knižně vydané próze Renaty Šindelářové Můj svět v tobě, kde pochopíme, že ti nejegocentričtější – a citově často vyprahlí otcové – nejsou pro své vlastní děti ideálem. Zde zachycená hrdinka nachází náhradu za podobného „hada v obleku“ v psychologovi, jenž také musel volit, a od koučování (které mu, pravda, po léta zajišťovalo vyšší výdělky) se pokorně vrátil k psychoanalýze svých dětských pacientů, více i méně roztomilých.

A to je i pravý svět pro něj a zdá se až fascinující, jak výsledná dvojice dokáže chápat výsledky chlapcova dušezpytu. Možnosti se přitom vždy dají dělit do dvou oblastí.

  1. Odhalení psychických problémů spojených pouze s mocnou fantazií a urputnou potřebou lásky, která někdy vytváří zcela imaginární kamarády...
  2. COSI, co už přesahuje běžně uznávanou realitu a váže se k telepatii. K dálkovému přenosu obrazů a snad i vůle.

Ve většině románů a povídek podobného typu se autor neubrání tendenci naznačovat, že existuje možná někdo anebo něco „nad námi“ anebo „mimo“. Ale například Ira Levin (autor Stepfordských manželek či románu Rosemary má děťátko) vyprávěl totéž spíše tak, že bylo příběh vždy možné vysvětlit OBĚMA způsoby. Reálným i fantaskním. Budovat právě takto dá samozřejmě více práce, nicméně se to bohatě vyplatí. Metoda Renaty Šindelářové je podobná.

„Mohl by mi někdo z vás vysvětlit, kdo je ten Míša?“ ptá se psycholog závěrem jejího – pouhých několik dní probíhajícího – příběhu, přičemž touží vyzvědět, kdy, co a kdo chlapci řekl o jeho otci, že to způsobilo silné zablokování důvěry.

„Přece archanděl Michael,“ zví.

A to obraz z jeho vlastní pracovny! „On mi to ale neřekl tak úplně slovy,“ přizná vzápětí malý Leonard. „Poslal mi obrazy a myšlenky.“

Předestřel mu otce jako člověka, který se stará pouze o sebe.

„A toho mám dost,“ reaguje dítě okamžitě.

Daleko podstatnější než to, že Leo disponuje schopností podobně vnímat (a – dejme tomu – se napojuje na „vysokovibrační bytosti“), je tady ovšem obecně lidská a intimní rovina téhož vyprávění, v níž posléze dospějeme k nepěkným zjištěním ohledně bytostné prázdnoty jednoho otce. Podobní sociopaté nemusí být přespříliš nápadní a nerozeznáte je rozhodně za jeden pracovní či dovolenkový den a i toho Lea si tatínek uměl získat. Ba omotat okolo prstu. Ale otázkou zůstává, nakolik jej skutečně miloval.

Pokud někde v hloubi ano, což je jen přirozené, otázky stejně pokračují. Uměl snad ten muž svou otcovskou lásku bezskrupulózně pošlapat ve prospěch egoističtějších zájmů?

Asi.

A jakmile se podobné „nevzory“ chování nabaží objektu zájmu, zmizí - a najdou si jinde „něco jiného“. Toto zjištění je v knize Renaty Šindelářové klíčové a zdaleka ne jediné, poněvadž mezi osmi hodinami a dvanácti minutami 26. dubna a jedenácti hodinami a devatenácti minutami 1. května se odehraje hned několik příběhů.

A co všechno z nich vyplývá, si musíme přebrat. Tak například: Existují andělé?

Lze rozmlouvat s mrtvými?

A jste – spolu s hrdiny – i vy extrémně empatičtí?

Nebo naopak zablokování stresy?

A není – takhle náhodou – jen správné se každý den na pár minut zbláznit?

A lze snad objevit pohřešované děvčátko prostřednictvím „telepatického“ zachycování jeho myšlenek?

Kniha Renaty Šindelářové volně navazuje na prózu Jen jeden svět, vydanou tímtéž nakladatelstvím, ale není nutno znát předchozí vyprávění dopředu.

Renata Šindelářová: Můj svět v tobě

Obálka a ilustrace Jiřina Zusková

V edici Knihomol vydalo nakladatelství Literární strom, Klášterec nad Ohří 2019

184 stran
https://www.databazeknih.cz/knihy/muj-svet-v-tobe-426796
https://www.knihydobrovsky.cz/muj-svet-v-tobe-187039296

 Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.