UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Mrtvé ženy – thriller připomínající hollywoodské hity

Mrtvé ženy – thriller připomínající hollywoodské hity
21.05.2020

„Možná si řeknete, že detektiv by měl mít smysl pro spravedlnost, ale já mám smysl jen pro pravdu.“ - Detektiv Hank Giorgio

Detektiv Hank Giorgio je zvláštní brouk. Měří dva metry, ale není to žádný namachrovaný borec. Brání pravdu do posledního dechu, leč city jsou mu cizí. Má nevídané deduktivní schopnosti a je zvyklý brát věci do svých rukou. K dobru má ještě jednu výhodu - štěstí na sehraný tým, který ho (až na výjimku) obdivuje. Všechno se zdá být ideální. Dokud mu někdo nezavraždí novomanželku.

Marina si Hanka pátravě přeměřovala, zvažovala, co ještě říct. Nakonec to vzdala. „Takže mi chcete tvrdit, že jste schopný řešit případ bez toho, aby na vás měl čin jakýkoli dopad, myslím emocionální dopad?“

„Ano.“

„Jste robot?“ zeptala se bz náznaku úsměvu.

„Říkali mi i horšími jmény.“
(str. 18)

Případem mrtvé Sandry kniha začíná. Ve skutečnosti je však jen prequelem seznamujícím nás s osobností hlavního hrdiny, po kterém lehce vklouzneme do hloubky mnoha dalších spletitých případů.

V těch se kromě mrtvých žen objevují i – kusy – mnoha mrtvých mužů.

Napsat kvalitní kriminální thriller není jen tak. Je to žánr, do kterého se začínající autoři z pochopitelných důvodů nepouští. Vyžaduje sečtělost, povědomí o policejní práci a dostatečnou dávku rafinovanosti. Nic z toho Martinu Štefkovi nechybí. Naopak, doslova hýří nápady, inteligencí a promyšleností. Některé případy by vydaly na samostatnou knihu (a já doufám, že se k nim autor ještě vrátí). Popisy míst činu a dalších okolností připomínají scény z filmů 8mm nebo Seven, a to jistě nejen tím, že se děj odehrává na americké půdě. Postavy jsou různorodé a dobře propracované, a to včetně ženských. Osobně vždy fandím pochybujícím a chybujícím (anti)hrdinům, a u Mrtvých žen tomu nebylo jinak, zůstávala jsem pro to napjatá do poslední stránky. Čtivosti přidává také svižné tempo a věcná popisnost bez zbytečných vět či stylistických přehmatů. Finále může být pro mnohé předvídatelné, ale i přesto vás nakonec šokuje… a navíc navnadí na další případy, které Hanka stoprocentně ještě čekají.

A že jste hledali nějaké pojítko na fantasy či mystično? Pro čtenáře znalé předchozího autorova díla s názvem Nikdy se nepřestala usmívat tu bude jedna spojující postava – i příběh Mrtvých žen se tedy odehrává ve světě poněkud hlubším, než jaký zná úplně běžný smrtelník.

„Jak dlouho mě znáš?“

Přijde mi to jako celej život.“

„Dobře, takže je ti jasné, co se mnou ty jeho narážky dělají.“

„Jsou ti ukradený.“

„Ano. Takže se na něj vykašli a soustřeď se na vyšetřování.“

Larisa se na parťáka zašklebila. „Víš, že mám vyšší hodnost?“

„Samozřejmě, seržantko, jsem jenom obyčejný detektiv.“

„A víš proč?“

„Protože nikomu nelezu do zadku.“

„Seš okouzlující…“
(str. 75)

Jediné, co mi trochu vadilo (například také na slavných Aktech X) je, že se případy týkaly i přímo vyšetřujících, přitom to pro potřeby knihy nebylo vždy třeba, což v mých očích ubralo na autentičnosti, pak také trochu násilně použitá vulgarita ve slovníku drtivé většiny hrdinů i jinde.

Každopádně jde o velmi dobře propracovaný román, ještě vyšperkovaný překrásnou grafikou od Michala Březiny, knihu, kterou by příznivci napínavého čtiva neměli minout… zkrátka – jo, to je ta kniha, se kterou chcete strávit čas.

Kristina Haidingerová

Hodnocení: 85%

Romány, Literatura česká, Thrillery

Vydáno: 2020, Golden Dog

Obálka a grafická příloha: Michal Březina

Vazba: brožovaná

Počet stran: 328

ISBN: 978-80-88067-17-7

https://www.goldendog.cz/produkt/mrtve-zeny/Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.