UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Mort Castle a jeho Cizinci v nakladatelství Golden Dog

Mort Castle a jeho Cizinci v nakladatelství Golden Dog
15.02.2021

Sni dál svůj americký sen, ale dej si pozor na svého souseda…

Zhruba od roku 2015 se ve vodách domácí fantastiky zjevil pes, pes nikoli Baskervilský, ale zlatý. Malé žánrové nakladatelství, jehož hlavou, srdcem a duší je spisovatel Martin Štefko se specializuje především na horor, thriller a detektivku. Golden Dog se doposud věnoval podpoře domácích žánrových autorů, dokonce nedávno vplul do vod fantasy, kdy vydal román Terezy Kadečkové O dracích a lidech. Nyní znovu překračuje své původní hranice a románem Cizinci uznávaného amerického hororového povídkáře, držitele tří Bram Stoker Awards®, jímž není nikdo jiný než Mort Castle. Kniha s nepříjemně ponurou černočervenou obálkou vyšla v překladu Martina Štefka a je první čistě Castlovou knihou která u nás doposud vyšla (v r. 2013 vydalo nakladatelství Plus Rej stínů – Povídky k poctě Raye Bradburyho, na které Castle spolupracoval se Samem Wellerem), a to přesto, že autor byl v roce 2000 deníkem Chicago Sun-Times označen za jednoho z jedenadvaceti nejvlivnějších umělců 21. Soletí v oblasti jižního Chicaga.

Thriller, který jako by vypadl z osmdesátých let

Michael a Beth Loudenovi jsou šťastný středostavovský pár, který sní svůj americký sen. Zatím co Michael se etabloval na pozici vedoucího prodeje v úspěšné firmě Superio Chemical, Beth se stará o jejich patrový dům na poklidném předměstí a dvě cácorky. Rošťáckou Kim a její takřka dokonalou sestru Marcy. Dokonce ani znepokojivé předpovědi rodinné trágedie jimiž ji telefonicky zásobuje matka, lehká obava z odcizení s manželem a frustrace z toho, že se pomalu mění v domácí puťku, nemůže Beth bránit v pocitu, že je vlastně docela spokojená.

A pak jsou tu Cizinci. Ti, kteří pod maskou starostlivých taťků, milujících manželů a chápavých sousedů ukrývají rudou auru násilníků. Predátoři s lidskou tváří, smyslem jejichž existence je pouze zabíjení. A to, že je jeden z nich součástí jejich životů záhy pozná nejen Michaelova rodina, ale také jejich soused Brad a jeho pes Dusty. Vlastně zmizením Dustyho noční můra rodiny Loudenových začala. Anebo začala mnohem, mnohem dřív…

„Psychopat ví, co společnost považuje za špatné a dobré, ale to nemá žádný vliv na to, co udělá.“

Castle si ve svém románu pohrává s myšlenkou, že každý z nás v sobě má kousek psychopata. Jde jen o to, jestli ho necháme, aby nás pohltil. A to je na něm děsivější, než všechny násilné a brutální scény. Zároveň se tak řadí spíše k psychothrillerům než hororům. V jeho podání je fyzické násilí spíše jen třešničkou na dortu a mnohem větší roli hrají v příběhu psychický teror a možnost nahlédnout za masku normálnosti. A že to není věru hezký pohled. Jedinou fantastickou proprietou jsou pak krvavě rudé aury, jež jsou znamením, které odlišuje cizince od běžného člověka. Vyprávění má kolísavé tempo, a to především v první třetině knihy. Ovšem jak děj ubíhá, čtenář obrací stránku za stránkou v předtuše děsivého konce, protože v téhle hře jsou role určeny už v prologu. A to je druhou slabinou knihy, nemáte tu komu fandit. Nicméně příběh je to znepokojivý, mrazivý a budete o něm ještě nějaký ten pátek přemýšlet. Proč? Protože Kainovo znamení může nosit každý z nás.

Ztraceno v překladu

Jak jsem zmínil v úvodu recenze, Cizince nejen vydal, ale také přeložil, šéf nakladatelství Golden Dog Martin Štefko. Myslím, že se mohl více zamyslet nad překladem některých frází. Nejvíce z nich asi trčí „Čestný pionýrský.“ Místy kostrbatý slovosled knize také příliš nesvědčí. Přesto smekám před jeho odvahou se do překladu a vydání Morta Castla pustit, protože tenhle autor má českým fanouškům hororů a thrillerů rozhodně co říct.

Hodnocení: Překlad a provedení 70%,  Příběh 80%

Jan Procházka

https://www.goldendog.cz/produkt/cizinci-s-podpisem/

Žánr

Literatura světováHorory

Vydáno

2021, Golden Dog (Martin Štefko)

Orig. název

The Strangers, 1984

 

Počet stran

288

Jazyk vydání

český

Překlad

Martin Štefko

Edice

Světový horor (1.)

Ilustrace/foto

Maciej Kamuda

Autor obálky

Michal Březina

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-88067-29-0Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.