UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Moravský sjezd brigádníků

Moravský sjezd brigádníků
16.04.2018

Barča se nám vrhla na bábiny kobyly

Chceš držet krok s vozataji? Nepotřebuješ žádný závodní vůz. Stačí prázdný obchodní vozík, starého koně a dva dobré přátele na honbě za třemi bábinými kobylami. Knížka vtáhne a pustí až na samotném hipodromu mezi oblaka prachu a zpěněnými koňmi.

Příběh vypráví šestnáctiletý, na první pohled narcistický Nikolas. Jeho snem je závodit na hipodromu jako vozataj, vyhrát a získat tak ruku své milé. Štěstí mu ovšem opravdu nepřeje a je nucen opustit stáje a skrýt se v ulicích. Svého snu se však nevzdává a potkává Bojana, do té doby věčně lehce omámeného sudem vína, jeho koně Vrana, který je mnohdy chytřejší než jeho majitel, a Jaška, obchodníka s prázdným vozem a prázdným měšcem. Společně pak cestují na Moravu za legendou. Za bábou s nejlepšími koňmi.
 
JDEME PITVAT
V knížce je bohatě rozpracovaná slovanská mytologie. V málokteré knížce se čtenář může dočkat naší původní mytologie, takže jsem velmi ráda, že přibyl další svazek do klubu. Zároveň se v příběhu kříží různá náboženství a nijak se nepřebíjí. Nejspíše díky hlavními hrdinovi, který je poměrně otevřený k názorům ostatních lidí.

Vedlejší příběhy, které hrdinové zažívají, nemají moc společného s hlavním dějem. Spíš se jedná o takové drobné zpestření… Je jimi vyplněna většina knihy. Kniha je klasický případ monomýtu. Doprovodná dobrodružství jsou velmi poutavá a člověk se rozhodně nenudí a užívá se každý kousek. Hlavní „úkol“ je posunut až úplně na konec, ale zdálo se mi, že mu nebyl věnován tak velký prostor, jaký by mohl mít.

Co mě velmi zaujalo, byl kousek textu, kde autorka popisuje, odkud čerpala, co je převzaté a co smyšlené. Podobné dodatky mám ráda a vždy je ocením, a tak to ani tady není výjimkou.
 
OD TEXTU K JINÉ TVORBĚ
Lucie Filimonová vytvořila na obálce krásné čtyřspřeží, téměř jako živé. Je až škoda, že díky měkké vazbě ilustraci časem hrozí opotřebování. Obrázky uvnitř vytvořila Kazi Lukovská a jsou pravým opakem. Jsou velmi jednoduché a tvoří tak zvláštní kontrast. V textu ovšem nevyčnívají a oko pohodlně sklouzne z přečteného textu na kresbu. Rozhodně to není ten typ malůvek, které z papíru přímo křičí a volají a pak chudák čtenář šilhá, protože mu nestále jedno oko někam utíká.

Co se stane závěrem? To si budete muset přečíst sami. Rozhodně to stojí za to, protože autorka dělala své domácí úkoly velmi pečlivě. Všechny postavy se v průběhu vyvíjejí a rostou a je zábava to sledovat.

Románová prvotina je skvělá, ale ještě si nechám trošku místa, aby mě paní autorka nemohla překvapit (doufám, že ano). Zatím zazářila v antologii Žena se sovou a také jsme její povídky našli ve sbírce Mlok 2015

 
HODNOCENÍ 8/10
 
TŘI BÁBINY KOBYLY
Věra Mertlíková
Nakladatelství Straky na vrbě
Autorky obálky a ilustrací: Lucie Filimonová a Kazi Lukovská
524 stran
 
- - -
Recenzi pro Vanili.cz napsala Barbora Vrobelová
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.