UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Milan Pohl publikoval vědeckofantasticky laděnou novelu Střepy v prachu

Milan Pohl publikoval vědeckofantasticky laděnou novelu Střepy v prachu
24.02.2018

Vysoce osobní, vědeckofantasticky laděná novela o jednom velkém přátelství, drtivém kontaktu se smrtelností, zoufalé potřebě nějak se s ní vyrovnat

Milan Pohl vystudoval žurnalistiku a mediální studia. Překladatel (více než 50 titulů včetně románů ze série Star Wars, knih Johna Flanagana či Roberta Jacksona Bennetta), autor povídek (poslední dobou zejména v časopise XB-1), redaktor a korektor se zálibou ve vědecké fantastice, turistice a cestování.
Kromě literární, filmové i komiksové fantastiky miluje dlouhé toulky přírodou, rád se účastní extrémních horských pochodů a ultratrailů, jako je Beskydská sedmička nebo Den cesty.

Anotace

Když zemře třicetiletý řidič autobusu Jirka, jeho dávný kamarád Pavel se s tím odmítne smířit. Několik let po Jirkově smrti se rozhodne shromáždit vzpomínky na jejich přátelství a dát jim formu smysluplného, čtenářsky zajímavého příběhu. Jenže kam položit hranici mezi realitou a fikcí? A hlavně: jak se vypořádat s vlastní selhávající pamětí?

Vysoce osobní, vědeckofantasticky laděná novela o jednom velkém přátelství, drtivém kontaktu se smrtelností, zoufalé potřebě nějak se s ní vyrovnat… a možná také o tom, jak si vážit zdánlivých, pomíjivých maličkostí, ze kterých se skládá lidský život, a nacházet v nich štěstí.

Ukázka

O to vděčnější byl Pavel za RecoMem.
Psát mohl jen po práci, po večerech, kdy byl vyčerpaný celoden-ní prací s texty, které napsali jiní, nebo po víkendech, kdy jeho or-ganismus netoužil po ničem jiném než vyrazit do lesa a pročistit si hlavu. Šlo to pomalu, pečlivě plánoval každou scénu, aby k Jirkovi řekla něco dalšího, něco podstatného. Přišlo mu, že dřív při psaní zdaleka tolik nepřemýšlel, prostě bagroval slova z hlavy na papír.
Text přesto přibýval utěšenou rychlostí. Připadalo mu, že do konce roku by mohla být první verze hotová… a pak se to stalo. Při-šla rána, kterou nečekal, rána, která ho zdrtila, rozmetala jeho plány na ohořelé, doutnající, rozpadající se trosky.
Zaslechl, jak klaply vstupní dveře do bytu. Klára, pomyslel si a vstal od počítače, aby ji šel přivítat. Vracela se z kina, byla na ně-čem s kamarádkou, protože Pavel chtěl tenhle večer věnovat Jirko-vu příběhu.
„Co se stalo?“ zarazil se, když uviděl její strnulou tvář, v kalném světle předsíně připomínající nehybnou masku.
„Ty to ještě nevíš?“
„Co mám vědět?“ nechápal Pavel.
„Myslela jsem, žes při práci poslouchal rádio… nebo občas mrk-nul na zpravodajský portál…“
„Ne… Víš, že při psaní se nechci ničím rozptylovat.“ Při psaní vlastních věcí poslouchal nejraději svižné instrumentálky. Sound-tracky sci-fi filmů. Něco od Two Steps from Hell, Audiomachine ne-bo Blankenburga. Nebo cokoli, co mu nabídl YouTube po zadání slovního spojení „epic music rock hybrid“.
Mávla mobilem, který držela v ruce, a hlasitě vzdychla. „Otevři si nějaký zpravodajský portál. Jedno jaký.“
Pavel ničemu nerozuměl, ale posadil se zpátky k počítači a udělal, co mu řekla. Klikl na adresní řádek ve Firefoxu, zmáčkl klávesu E a enterem potvrdil adresu aktuality365.cz, kterou mu automaticky nabídl našeptávač.Šokovaně se zahleděl na obrazovku.

Kriminální policie vyšetřuje RecoMem kvůli podvoduKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.