UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Mezinárodní festival Anifilm 2020 proběhne v Liberci 5. - 10. května

Mezinárodní festival Anifilm 2020 proběhne v Liberci 5. - 10. května
27.02.2020

Přijďte si na ANIFILM 2020 poslechnout animaci! Festival také zveřejňuje soutěžní snímky ve všech kategoriích

Téma letošního ANIFILMU „Slyšet animaci“ přinese nesoutěžní filmový program zaměřený na hudbu a zvuk v animovaném filmu.
Mezi slavnými snímky v programu festivalu nebudou chybět takové klasiky jako Pink Floyd: The Wall (režie Alan Parker, 1982) s nezapomenutelnými animovanými sekvencemi Geralda Scarfeho nebo drsný povídkový film Heavy Metal (režie Gerald Potterton, 1981). Prezentovat se ale bude i současná tvorba propojující živou hudbu s animací, například projekt The 4 Seasons Music and Animation kombinující známé Vivaldiho dílo s animací světových tvůrců pod uměleckým vedením slavného režiséra Kodžiho Jamamury. Vedle nejlepších a nejnovějších animovaných filmů se tedy může Liberec i hosté festivalu těšit na unikátní živá hudební vystoupení. ANIFILM vzdá poctu také českým klasikům filmové hudby, jako byl Zdeněk Liška, Jiří Kolafa nebo Luboš Fišer.

Ve spojitosti s tématem festivalu se diváci budou moci setkat s řadou významných hostů či si sami vyzkoušet, jaké to je ozvučit animovaný film. Program festivalu poběží na mnoha místech: v kulturním centru Lidové sady, v kině Varšava, v Domě kultury či v prostorách Krajské vědecké knihovny. Festivalovým centrem se stane liberecký zámek. Oblibu si určitě získá i dočasné letní kino ve středu města. „Anifilm se pomalu blíží a my se těšíme, že ještě více oživí naše krásné město. A za Liberec zase na oplátku můžu slíbit, že uděláme vše pro to, abychom co nejlépe pohostili všechny festivalové hosty a připravili ideální podmínky pro turisty a návštěvníky festivalu. Stejně tak podpoříme soutěžící tvůrce. Na filmové projekce se osobně moc těším a nenechám si je ujít,“ slíbil primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

O vizuální podobu letošního ANIFILMU se postaral tvůrčí tandem Michaela Mihalyiová a Dávid Štumpf.
Největší pozornost tato dvojice upoutala krátkým filmem Sh_t Happens, který soutěžil na tak významných festivalech, jako jsou Benátky či Sundance, a v soutěži se představí i v Liberci. Tvůrci prozradili, čím se při tvorbě vizuálu inspirovali: „ANIFILM se stěhuje na nové místo, a my všichni se stěhujeme s ním! Proto jsme se vizuál rozhodli udělat co nejbarevnější a nejradostnější, jak je to jen možné, abychom si stěhování co nejvíce zpříjemnili. Festival nám pomáhají přestěhovat různé podivné charaktery, které se s blížícím festivalem postupně samy představí. K znělce můžeme prozradit jen to, že bude plná hudby, tance a animace, jako je i celý festival. Bude to funky!“

V únoru skončila práce výběrové komise, která zhlédla přes 1 200 přihlášených animovaných snímků z celého světa a do jednotlivých kategorií z této animační záplavy vybrala celkem 203 filmů, videí a her. Z nich pak bude na festivalu uvedeno 26 ve světové a 9 v evropské premiéře. Diváci i festivaloví porotci uvidí v mezinárodní soutěži 8 celovečerních filmů, 34 krátkých filmů, 40 filmů vytvořených studenty, 23 videoklipů a 15 abstraktních a nenarativních snímků. Součástí festivalového programu bude i národní soutěž Český obzor, v níž se v pěti kategoriích utká 68 děl z ateliérů českých animátorů a animátorek.

Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM 2020 proběhne v Liberci 5. až 10. května.

V prestižní mezinárodní soutěži celovečerních filmů se představí osm snímků

V této soutěžní kategorii festival uvede meditativní příběh vyprávěný v lotyšském filmu Pryč (Away) režiséra Gintise Zilbalodise. Drama Kábulské vlaštovky (The Swallows of Kabul) z Talibánem ovládaného Kábulu představí režisérská dvojice Zabou Breitman / Eléa Gobbé-Mévellec; snímek byl již s ohlasem uveden v Cannes a oceněn na festivalu v Annecy. Japonský film Správnej sound (On-Gaku: Our Sound) režiséra Kendžiho Iwaisawy vtipně vypráví o vzniku a zániku netradiční středoškolské kapely. Ručně malovaný indický romantický film o lásce Růže z Bombaje (Bombay Rose) režisérka Gitanjali Rao již uvedla na benátském festivalu a odvezla si za něj trofej z festivalu v Chicagu. V soutěži jej doplní francouzsko-rumunský film Marona vypráví svůj příběh (Marona’s Fantastic Tale),věnovaný pro změnu věrné psí lásce, od známé rumunské režisérky Ancy Damian. Psy v hlavních rolích uvidíme i v lotyšském snímku Jacob, Mimmi a mluvící psi (Jacob, Mimmi and the Talking Dogs) a v koprodukčním rodinném filmu Fany a pes (Fritzi: A Revolutionary Tale) z doby pádu Berlínské zdi. Na mystickou i dobrodružnou Princovu cestu (The Prince’s Voyage) o přátelství tajemného opičího starce a chlapce nás vyprovodí dvojice francouzských režisérů Jean-François Laguionie a Xavier Picard.

Velká jména v soutěži krátkých filmů a studentské filmy s rekordní českou účastí

Výběr v této kategorii čítá 34 krátkých filmů a mezi tvůrci figuruje mnoho zvučných jmen, jako například Theodor Ushev, Regina Pessoa, Konstantin Bronzit či nedávné laureátky Anifilmu Niki Lindroth von Bahr a Chintis Lundgren. Soutěž nabídne divákům vedle dramat a metaforických či osobních příběhů i odlehčenější díla. Jedním z nich je nové dobrodružství Koně, Kovboje a Indiána prožívajících svou obvyklou Paniku v městečku, nyní se s nimi potkáme na zemědělském veletrhu. Světovou premiéru na Anifilmu bude mít zbrusu nový snímek King of the Rest legendárního režiséra českého původu Paula Fierlingera. České tvůrce krátkých filmů zastupují Vojtěch Domlátil (Ráno) a Alexandra Májová, která v premiéře uvede svůj film Pračka.

Těžké rozhodování bude mít porota i mezi 40 soutěžícími studentskými filmy. Najdeme mezi nimi angažované filmy, vizuální imprese i humorné zvláštnosti. Tematicky i technologicky pestrý výběr zahrnuje rekordní množství českých snímků. Nechybí nejúspěšnější hit festivalů i Oscarů – film Dcera Darii Kashcheevy. Soutěží Sh_t Happens Michaely Mihaliyové a Dávida Štumpfa nebo Lístek Aliony Baranové, které také mají za sebou uvedení na prestižních festivalech. Vedle nich se představí dva snímky z pražské FAMU - M e z e r y od Nory Štrbové a Kdo se se mnou zatočí Adely Křižovenské. Premiéru bude mít i Love Is Just a Death Away od Báry Anny Stejskalové, rovněž z FAMU.

Abstraktní a nenarativní animace a jízda se soutěžními videoklipy

I letos Anifilm přinese soutěžní kategorii abstraktní a nenarativní animace mapující animovanou tvorbu na pomezí výtvarného umění a filmu. Silné slovo mají v těchto filmech vždy zvolené technologie, tentokrát se u vybraných 15 snímků pohybují od klasických experimentů s filmovým pásem přes využívání reálných záběrů po vybroušenou 3D CGI animaci. Sekcí mezinárodní soutěže je nesmírně kreativní oblast animovaných hudebních videí. Vedle videoklipů třeba pro The Strokes nebo Glena Hansarda se do soutěže dostalo hned několik českých počinů a je zajímavé, že všechny tuzemské videoklipy přitom spojuje využití černobílé poetiky. Soutěžit bude celkem 23 videoklipů.

Česká soutěž bude napínavá

Národní soutěž Český obzor má na Anifilmu už určitou tradici, a tak se každým rokem přihlašuje více filmů. Z toho vyplývá přísnější selekce a kvalitní soutěžní bloky, které předkládají divákům nejlepší současnou českou animaci. Letos navíc s novinkou – účastní se i tři celovečerní filmy! Z celkového počtu 295 snímků, přihlášených do všech kategorií Českého obzoru, jich do soutěže postoupilo 68.

V kategorii krátkých filmů se můžete těšit například na nové počiny Pavla Koutského, Alexandry Májové či Vojtěcha Domlátila. Ve studentském výběru nemůžou chybět filmy z pražské FAMU i tvorba studentů z plzeňské FDU, zlínské UTB, písecké FAMO či Ostravské univerzity. Kategorii televizní tvorby si pak užijí hlavně děti – zastoupeny jsou nové seriály z dílny České televize (autorů jako Maria Procházková, Petr Friedl či Pavel Kubant), ale i pilotní díl k novému seriálu Filipa Pošivače a Barbory Valecké Přes palubu! či další z Mlsných medvědích příběhů, tentokrát s názvem Na lanýže! (r. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová). Zajímavé kousky najdeme i v kategoriích zakázka a videoklip. Sem se probojovali tvůrci jako Martin Máj či Martin Živocký. Hodí se připomenout, že na rozdíl od mezinárodní soutěže, Český bzor hodnotí Rada animovaného filmu, k dnešku čítající přes 100 českých profesionálů z oboru a filmových kritiků. Stane se tak ještě před festivalem a letos nově vyberou radní také nejlepší animované dílo, které může vzejít z jakékoliv z pěti kategorií národní soutěže.

Už počtvrté na ANIFILMU soutěží i počítačové hry

Anifilm právě zveřejňuje i výběr počítačových her do soutěže, ve které bude mezinárodní porota rozhodovat o vítězi ve dvou kategoriích: výtvarný počin a hra pro děti. Soutěžit bude celkem 16 herních projektů, a to včetně 4 českých zástupců. Soutěžní hry byly vybrány z obrovského množství mezinárodní konkurence. Pro festival Anifilm je klíčová umělecká složka – výtvarné hledisko. A je jedno, zda se jedná o jednoduchou dětskou hříčku, jakou jsou What the Golf nebo Wattam, či o abstraktní vizuální koncert Manifold Garden, o popový interaktivní klip Sayonara Wild Hearts nebo o něžnou procházku malíře krajinou v Eastshade. Jak černobílá hříčka KIDS, tak barevný a přece temný neonoir Disco Elysium mají vždy jedno společné - jedinečné výtvarné zpracování.

Mezi 16 nominovaných se probojovali i čtyři čeští tvůrci. Jednak jsou to tři plošinovky – Feudal Alloy, Ministry of Braodcast a Artformer - každá s jiným přístupem i vyzněním. Zatímco Feudal Alloy je vtipnou hříčkou na téma středověkých rytířů, Ministry of Broadcast je o něco temnější, ale přesto humorná dystopická alegorie. Artformer vás pak provede čtyřmi různými historicko-výtvarnými epochami. Čtvrtým českým zástupcem je pohádková adventura Pilgrims o putování čtyř postaviček vtipným světem, který může evokovat reminiscence na klasiku české animace – Jiřího Trnku.

Vybrané hry budou během festivalu představeny formou autorského hraní. Úplně všechny pak budou k dispozici všem návštěvníkům festivalu v naší game zóně v libereckém zámku.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.