UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Měli by mít i roboti svá práva

Měli by mít i roboti svá práva
05.10.2018

Nakolik jsou roboti podobní lidem a v čem se odlišujeme?

Sci-fi seriál Humans z dílny AMC kromě vzrušujícího pohledu do možné blízké budoucnosti otevírá hned několik dalších důležitých otázek, týkajících se spolužití lidí a humanoidů – robotů s lidskými vlastnostmi. Nakolik jsou roboti podobní lidem a v čem se odlišujeme? A dokážeme spolu fungovat na světě v míru?

To se už brzy dozvíme ve třetí sérii Humans. 

Na televizní obrazovky se se svou třetí sérií vrací seriál Humans. Futuristické sci-fi od tvůrců Sama Vincenta a Johnathana Brackleyho bude televizní stanice AMC vysílat od 8. října každé pondělí od 22 hodin. Jeho příběh se odehrává v paralelní současnosti a zkoumá co se stane, když se rozostří hranice mezi lidmi a stroji. Poskytuje vzrušující pohled na vývoj technologií a jejich vliv na společnost. V nové sérii se ke stálému osazenstvu v podání Gemmy Chan, Kathrine Parkinson, Toma Goodmana-Hilla, Emily Berrington, Colina Morgana, Ivanna Jeremiatha a Ruth Bradley připojí Mark Bonnar jako behaviorální vědec Dr. Neil Sommer.   

Když roboti získají vědomí

Do světa Humans se vracíme přesně rok po hromadném probuzení Synthů na konci druhé série. Od takzvaného Dne nula dokáže pět milionů Synthů přemýšlet a cítít. V důsledku napětí v samotné komunitě Synthů hrozí, že harmonie mezi člověkem a strojem nebude moci existovat v žádné podobě.  

Oranžové oči – dobré, zelené oči – zlé

Ve třetí sérii přichází na svět nová generace Synthů. Nový druh je stále poslušný, ale odlišuje se svými výraznýma oranžovýma očima. Zelenooká Mia, Niska a Max se pokouší zlepšit obraz Synthů po Dni nula, který přinesl zanedbávání a odmítání základních lidských práv probuzeným robotům. Ale měli by mít Synthové vůbec lidská práva?

Ze seriálu: Občanka Sophie

Když humanoidní robotka Sophia z dílny americké firmy Hanson Robotics v říjnu 2017 získala občanství v Saudské Arábii jako první robot, který si mohl sám vybrat jakékoliv místo na světě, mnozí lidé byli pobouřeni. Některým vadilo, že má nyní více práv než miliony lidských žen, žijících v té samé zemi. Saudská Arábie je totiž jednou z mála zemí s nejpočetnějším muslimským obyvatelstvem, které uzákoňuje způsob ženského oblékání. Ženy jsou povinny nosit šátek a ajábu, oblečení, které zakrývá ženu až po kotníky. A tomu se Sophia v seriálu nepodřídila. Po dobu svého projevu na pódiu akce Future Investment Initiative na sobě totiž nic takového neměla. Dokonce se nenechala ani doprovázet žádným mužem, což v místních lidech vyvolalo zlost.    

Ví robot, že je robot?

Novinář Andrew Ross Sorkin se v rozhovoru Sophie zeptal: „Jsou si roboti vědomi sami sebe a vědí, že jsou roboty?“, na což Sophie odpověděla: „Jak víte, že jste člověk?“. Názory vědců na tuto problematiku se různí. Podle profesora informatiky a strojírenství na univerzitě v Michiganu Benjamina Kuipersa existuje významný rozdíl mezi lidmi a roboty (a dalšími stroji vybavenými umělou inteligencí). Lidská bytost je jedinečná a nenahraditelná osoba s omezenou životností. Roboti (a další AI) jsou naopak výpočetní systémy, které mohou být zálohované, uložené, převzaté nebo zkopírované. Robot není jedinečný ani nenahraditelný, dokonce ani když dosáhne úrovně kognitivních schopností (včetně sebeuvědomění a sebevědomí.

Profesor Husajn A. Abbás z Fakulty inženýrství a informatiky na univerzitě v Jižním Walesu – Canberre si naopak myslí, že roboti jsou sice „jen“ technologie sloužící lidstvu, ale že my lidé máme morální povinnost je chránit a navrhovat tak, aby byli zabezpečení proti zneužití a byli morálně harmonizovaní s lidstvem. Předně by prý měli by získat tato dvě práva: právo být chráněný naším právním a etickým systémem a právo být navrhnutý tak, aby byli důvěryhodní, tj. technologicky vhodní pro svůj účel a kognitivně a společensky kompatibilní (bezpeční, s etickým a právním povědomím atd.). To, jak bude náš svět vypadat s nástupem vědomých robotů, si zatím můžeme jen představovat. Anebo se podívat na třetí sérii seriálu Humans na televizní stanici AMC. Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.