UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Meč osudu má dvě ostří, ale jen jeden hlas

Meč osudu má dvě ostří, ale jen jeden hlas
17.11.2018

Recenze audioknihy od Jana Procházky.

Když u nás v roce 1992 poprvé vyšly povídky o zaklínači Geraltovi v překladu Jiřího Pilcha pod křídly nakladatelství Winston Smith, zdála se to být jen další z mnoha fantasy knih, jimiž se vyhládlý knižní trh postkomunistického Československa jen hemžil. Od té doby se jak samotné povídky, tak i sága dočkaly několika vydání a staly se kultem. Dnes již máme nejen knihy, komiksy a tři počítačové hry, ale díky Audiotéce a audio vydavatelství Tympanum také slušný balík audioknih.

Zatímco Audiotéka vydala soubor povídek Poslední přání v podstatě ve formě rozhlasové hry, na jejímž vniku se podílela plejáda českých herců (například Jiří Dvořák nebo Miroslav Táborský), Tympanum se vydalo jinou cestou.

Celou pentalogii plus Bouřkovou sezónu vložilo jedno z našich předních audio vydavatelství na bedra jedinému narátorovi.  Tím se stal herec držitel ceny Alfréda Radoka Martin Finger.

Letos vydalo Tympanum audioknihu Meč osudu. Ta vznikla podle knih Zaklínač II. Meč osudu a Zaklínač I. Poslední přání, vydaných nakladatelstvím Leonardo v roce 2011.

Andrzej Sapkowski je skvělý vypravěč. V audioknize Meč osudu se setkáváme s jeho nejlepšími povídkami. Cesta, z níž není návratu je vlastně takovým prequelem k celému cyklu, protože se v ní setkáváme s Geraltovými rodiči. Hranice možností nám předkládá nejen příběh o honu na draka, ale také o různých hranicích možností a ty máme každý jiné. Střípek ledu nám pak ukazuje, že srdeční problémy se nevyhýbají ani zaklínačům nebo čarodějům.  A opravdu tím nemyslím problémy se kterými vám pomůže váš kardiolog. Věčný oheň nás seznámí nejen s půlčíkem Daintym, ale především s dopplerem Dudu, který zamotá hlavu nejen Daintymu, ale také Geraltovi a Marigoldovi. Trochu se obětovat je variací na pohádku o malé mořské víle a patří k tomu nejlepšímu, co Sapkowski kdy napsal. Povídky Meč osudu a Něco více jsou v podstatě úvodem k pentalogii, protože právě tady se Geralt setkává se svým dítětem překvapení dívenkou Ciri. Epilog pak tvoří humorně laděná povídka Něco končí, něco začíná, pojednávající o Geraltově svatbě.

Sapkowského svět je zaplněn nejen lidmi, ale také trpaslíky, gnómy, elfy, rytíři nebo prostým lidem. Stejně tak i zaklínačův mikrosvět vyplňují propracované mužské i ženské postavy. Vzpomeňme jen na mladičkou Ciri, trubadúra Marigolda či čarodějku Yennefer. Těm všem vtiskl Martin Finger jedinečný hlas. I jeho přednes je bezchybný a v těch správných momentech získává na patosu, naléhavosti či tajemnosti. A například rozhovory mezi Geraltem a malou mořskou vílou Sh’eenaz v povídce Trochu se obětovat jsou opravdu nevšedním zážitkem.

Hudební předěly mezi jednotlivými povídkami se nesou v duchu předchozích zaklínačských audioknih a nijak neruší ani poslech, ani narátorův přednes.

Stejně tak i obal audioknihy se nese ve stejném duchu jako obaly Bouřkové sezóny a pentalogie, takže CD s Mečem osudu nebude nijak vyčnívat z řady na poličce.
83% Jan Procházka

Autor: Andrzej Sapkowski
Čte: Martin Finger
Režie: Alexandra Bauerová
Stopáž: 2 mp3 CD / 16 hod 46 minKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.