UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

MATRIX PO ČESKU

MATRIX PO ČESKU
04.09.2017

Recenze na knihu začínajícího autora stáje Brokilon. Bude stačit jeho variace na Matrix takovým matadorům cyberpunku jako je Petr Heteša?

SPOLEČNÉ CHROMOZOMY – Jiří Wittek, nakl. Brokilon 2017

Dá se kolem průměrné erotické povídky vystavět kvalitní akční příběh s prvky cyber punku? To se nám za vydatné pomoci nakladatelství Brokilon snaží dokázat nová ryba v domácím fantastickém rybníčku, Jiří Wittek.

Starý dobrý Albion už dávno není, co býval. Mladí, nadějní mužové se buď opíjejí v barech, paří počítačové hry, snaží se sbalit nějakou kost, a nebo se pokoušejí podřezat si žíly. Přesně takový je i hlavní hrdina.
Možná by si ty žíly i podřezal, kdyby měl odvahu. No a takovouhle nulu sbalí v baru nádherná dívka Veronika.

Znáte to, jeden pohled, přeskočí jiskra, dva, tři panáky a už v tom lítáte. Sex bez kondomu a bez zábran na zadním nárazníku auta ve ztemnělé uličce. A.I.D.S. v tom lepším případě. Svatba, dítě a manželství v tom horším. Nebo je to naopak? No to je jedno. V tom nejhorším případě se vám může stát, že se z vaší náhodné známosti vyklube nájemná vražedkyně, která vás nemá osouložit, ale odkrouhnout. No, a pokud máte štěstí, vražedkyně vás nejen nezabije, ale ještě navíc z vás udělá super bijce (bez dvojsmyslů).

Společné chromozomy obsahují všechny ingredience, které mají milovníci akční fantastiky rádi. Nájemná vražedkyně z tajné organizace Assasinů, skvělé technologie, které z vás udělají neskutečně namakaného bojovníka, akční scény, pátrání po tom, kdo chce hlavního hrdinu zabít a šťastný konec.

Tak jak to, že je výsledný nápoj spíš zázvorová limonáda, než Molotovův koktejl?

Inu protože hlavní hrdina je ňouma, který se stále lituje, a vy zjistíte, že než jemu, fandíte vedlejším postavám, které sebou na rozdíl od něj nenechají pasivně smýkat z bodu A do bodu C, D, E, F … Hlavní záporák je nevýrazný nabob s tak prostinkou záminkou k vraždě, že je vám ho skoro až líto. Většina technologií je okoukána z Matrixu a pátrání po tom, kdo chce hlavního hrdinu zabít, není ve skutečnosti žádné pátrání, protože jsou tomu ňoumovi všechna fakta přinesena na stříbrném podnose. A ani finální souboj nepřinese nic, co by tu už nebylo.

Příběhu také podrážejí nohy příliš dlouhé monology, které autor používá jako berličku, aby mohl hlavnímu hrdinovi a potažmo čtenáři vysvětlit vše, co mají pochopit. Celkem zábavné mi naopak připadají vsuvky v podobě krátkých prostřihů z pohledu náhodných svědků hrdinových eskapád.  

Zkrátka a dobře. Kromě vtipné pointy, některých vedlejších postav (odstřelovačka Paris je naprosto skvělá) a jedné erotické scény v tomto příběhu nenajdete nic, co by stálo za vzpomínku.
Chápu, že jde o prvotinu, a že se tedy Společné chromozomy nemohou rovnat knihám renomovaných autorů, jakými jsou Petr Heteša, nebo spíš Petr Schink či Štěpán Kopřiva, ke kterým má podle mého soudu mnohem blíž. Věřím však, že se autor nezalekne a poučí se ze svých začátečnických chyb a jeho příští kniha bude mnohem zábavnější.

HODNOCENÍ: 6/10

- - -

Recenzi napsal Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.