UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Rozhovor s fantastickým malířem Martinem Šrámkem

Rozhovor s fantastickým malířem Martinem Šrámkem
27.11.2017

Vstupte do světa fantazie a balancujte na křehké hranici mezi snem a realitou!

Jaký máte vztah k fantazii?

Ještě jsem neuměl ani pořádně číst, když jsem si začal listovat starými Verneovkami. Už tehdy mě fascinovaly ty staré ilustrace, obrázky tajemných podmořských světů a fantastických dobrodružství. Stejně tak mne uchvátily příběhy z pravěku a prehistorie naší planety od Jiřího Augusty, dodnes nepřekonatelně ilustrované obrazy vynikajícího malíře Zdeňka Buriana. Pamatuju si jak mne to přenášelo jinam. No a když se mi poprvé dostaly do rukou knížky Isaaca Asimova, Stanislava Lema a Raye Bradburyho, tak už jsem byl beznadějně “ztracen” a nemohl se od nich odtrhnout. Také jsem objevoval postupně knihy Arthura C. Clarka, který je stále mým oblíbeným autorem. Moc rád se k němu i vracím a jeho dílo mě i po letech stále výtvarně inspiruje.

Proč a kdy jste začal malovat? 

Malování a kreslení mě moc bavilo od malinka, ale to byly samá auta, letadla. Nejvíc mě v tomhle ovlivnil můj děda, který také maloval. Dodnes si pamatuji tu nádhernou vůni barev, lněného oleje a terpentýnu. Pod jeho vedením jsem si vyzkoušel první olejomalby už někdy ve 12 letech. Ten jeho starý malířský stojan a kufřík na barvy mám dodnes v atelieru.

Pak mě život tak nějak "hodil" někam jinam, sport, studia... Můj mládenecký "rychlý běh" životem najednou zastavila vážná nehoda. Tehdy jsem nevěděl, co se se mnou děje, dnes se v knížkách dočtete, že se tomu říká "zážitky blízkosti smrti". A když jsem se v nemocnici probral, cítil jsem silně, že musím něco změnit. Začal jsem víc malovat a hledal směr a svůj styl jak se vyjádřit. Trvalo to ale ještě skoro pět let, až někdy od roku 1995 se začaly mé obrazy ubírat směrem, kterému jsem věrný dodnes. 

Jaké máte za sebou realizované projekty, na které jste hrdý? 

Já mám velkou radost z každé realizované výstavy, pokud se lidem líbí. Profesionálně pro mě byla zajímavá možnost společné výstavy s rakouskými kolegy v budově Evropského parlamentu v Bruselu.

Ale osobně byla pro mě velkou výzvou a ctí práce na výmalbě podzemí na zámku Uherský Ostroh. A to nejen náročností malířské techniky, ale také protože jsem po nečekané smrti mého kolegy a malířského vzoru pana Zdeňka Hajného mohl navázat na jeho myšlenky a projekty. Podílel jsem se tak na vzniku unikátního podzemního prostoru Paměť světa - Atlantida.
Přijal jsem také nabídku stát se kurátorem Galerie cesty ke světlu Zdeňka Hajného v Praze a mám radost, že se nám daří naplňovat její poslání a přinášet celoročně výstavy zajímavých autorů.

Co byste dělal, kdyby vás unesli mimozemšťani?

Asi každému, kdo má rád sci-fi a fantasy jako my dva se tyhle myšlenky občas proženou hlavou. Mám pár podivných zážitků, které bych tady nerad rozebíral -  jednak by mě možná vaši čtenáři měli za blázna a za druhé je to na dlouhé vyprávění, ale pokud by byli aspoň trochu přátelští, snažil bych se užít si tu cestu na plno, nahlédnout do vesmíru, pohybovat se časoprostorem, poznat jiné soustavy, planety. Pak bych jen doufal, že mě ti "zelení kluci" zase vrátí zpátky na Zemi, chyběli by mi moji blízcí a přátelé... Jedině, že bych je vzal s sebou :)

Na čem nyní pracujete?

Právě dokončuji svou novou knihu s názvem Za hranicemi snů. Je to takové moje ohlédnutí za tvorbou uplynulých 17 let. Některé obrazy jsou doprovázeny mými texty anebo básněmi mojí matky Jany Šrámkové. Snad se mi podaří naplnit můj cíl, aby to nebyl jen obyčejný katalog obrazů, ale aby knížka přenesla lidi do světa mé fantazie a třeba se k ní i rádi vraceli. 

Kdy a kde vás můžeme potkat na vernisáži?

Termín mé nejbližší výstavy je skoro za rohem! Od 28. 11. 2017 budu vystavovat v nádherném prostoru Galerie cesty ke světlu Zdeňka Hajného v Praze na Chodově. Je to má jubilejní autorská výstava, na kterou bych rád vás pozval. Kdo by nestihl začátek, tak si může přijít prohlédnout mé obrazy až do 25. 2. 2018. Více informací najdete na mém webu www.martinsramek.eu.

Jaké obrazy od ostatních malířů vás potěší nejvíc?

Když se budu držet pouze žánru fantasy, tak to budou určitě klasickými výtvarnými technikami provedené obrazy Borise Valleja, Julie Bell a Luise Roya. Obdivuji ale i práce nové generace výtvarníků, kteří pracují digitálními technikami. Ať už jde o obálky knih, grafiku her anebo filmovou tvorbu.

S jakou pohádkovou bytostí byste se chtěl pomilovat? 

Asi se budete smát ... Ale první, co mě teď napadlo, je Fionna ze Shreka :) Ale když jsme tak mluvili o těch oblíbených malířích, tak bych možná hledal inspiraci u tajemných krásek malíře Luise Roya.

Čím byste byl, když ne malířem?

Nevím, jestli to bylo těmi knížkami, o kterých jsme mluvili na začátku, ale určitě mě v tomhle ovlivnil můj táta a jeho zájem o válečnou historii a zejména letadla. Fascinovala mě knížka Františka Fajtla Sestřelen a jakmile okolo něco letělo doslova jsem hypnotizoval oblohu... Takže je jasné, že mé první vysněné povolání bylo: pilot. Anebo malíř. 

A představte si, že se to ke mně po mnoha letech vrátilo. Sice zatím jen ve formě koníčku - funkční letecké modelařiny. Je to nádherný pocit, když zvládnete třeba pilotáž dvouplošníku nebo válečné stíhačky a s dvoumetrovým modelem pak brázdíte vzduch.... Ale kdo ví, třeba jednou za ten knipl fakt i sednu. Obloha a její barvy, proměny mraků a hry světla na nebi mne fascinuji a inspiruji i v malování.

Jaké máte oblíbené scifi či fantasy filmy?

Pamatuji si dodnes, jak na mě před mnoha lety v kině zapůsobil první Vetřelec. Mám také moc rád zfilmované dílo J. R. R. Tolkiena - Pán prstenů a Hobbit. Na vrcholu u mě také stále stojí nepřekonatelný Avatar. Nemůžu nezmínit nezapomenutelnou Propast.  Nedávno na mne dost silně zapůsobil novější film Pasážeři, který člověka nenásilnou formou vede k zamyšleni o základních věcech a problémech života.

Sledujete magazín Vanili.cz?

Samozřejmě ano! A dokonce pravidelně Jsem moc rád, že existujete. Že je tady portál, který se na úrovni a sofistikovaně věnuje tématice sci-fi a fantasy.

Co vás na magazínu Vanili.cz baví nejvíc? 

Mám rád Vaše recenze nových ale i starších filmů, líbí se mi také, jak máte udělaný jejich přehled. Pro mě hodně zajímavá je rubrika Scifi Quest s rozhovory. No a pochopitelně novinky, aspoň se dozvím včas, co se kdy a kde děje. 

Co byste vzkázal na závěr našim čtenářům?

Ať jsou věrní portálu Vanili.cz Ale vážně, přál bych jim, aby je témata sci-fi a fantasy stále bavila, aby stále četli a chodili na filmy ale i na výstavy a podporovali tak nejen autory z ciziny, ale především ty naše. Máme řadu kvalitních spisovatelů, umělců a vůbec a šikovných lidí, kteří mají světu co nabídnout a určitě to stojí za to, abychom je podpořili.

Článek pro vás připravil Honza Vavřička.

Pokud máte chuť na další články, klikněte na sekci Novinky anebo se mrkněte na rozverné rozhovory a odvážné fotogalerie v sekci EroTotem. Fanouškům scifi a fantasy rozhodně doporučuji navštívit Scifi Quest Michala Březiny, kde najdete recenze a hustě vtipné rozhovory s celebritami.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.