UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Malý milionář s velkým komplexem

Malý milionář s velkým komplexem
26.01.2018

Recenze snímku Zmenšování od Barči Vrobelové

Lidstvo je přelidněné, co si s tím počít? Downsizing je proces, při kterém je člověk zmenšen na pouhých deset centimetrů. Nejen že je to ekologické a dá se tak pohodlně zbavovat politicky nepohodlných lidí, jak se později v příběhu dovíme, ale hlavně se tak i s jen málo ušetřenými úsporami člověk může stát milionářem. Malí lidé tolik nejí, nepotřebují tak velký prostor a díky těmto úsporám jen málokdo začne znovu pracovat. Kdo by takhle nechtěl žít?

Tahle představa se zalíbila i Paulovi Safrankovi (Matt Damon). Kdo by však tušil, že ho jeho žena na poslední chvíli opustí a zavolá mu až po procesu, kdy jí samotné na hlavě zbude jedno obočí. Paulovi po rozvodu začíná nový život a hodlá se jej pevně chytnout.

MÍSTO SMÍCHU SE SPÍŠ SVÍRÁ HRDLO
Zmenšování není typická komedie, kterou čekáte. Nesrší vtipem, humornými hláškami a vtipnými scénami. Ony tam tedy jsou, ale poskrovnu. Nemůžete čekat, že se budete smát od začátku do konce filmu. Ve skutečnosti nás trailery mohou více než zmást, protože snímek má poměrně chmurnou a těžkou atmosféru.

S humorem, který mi tam přišel někdy skoro jako pěst na oko, není možné se do filmu plně vžít. Vtipy o samotném zmenšování, mluva jednotlivých postav, to vše přelétnete a ani vás to netrkne.
Jedinou vtipnou postavou je Paulův soused Dušan (Christoph Waltz). Jedná se o playboye, krále večírků a obchodníka pochybných kvalit. Prostě přítel, kterého musí mít každý. Drzý přístup a někdy až hloupé řeči člověku přece jen v hutné atmosféře vytáhnou úsměv na tvář.

ZAHOZENÝ POTENCIÁL
Zmenšování je perfektní motiv pro komedii. Je to perfektní motiv i pro něco vážnějšího. Film si ale ukousnul z každého trochu a nerozpracoval pořádně ani jedno. Jsou zde nahozená různá velká témata, která by se dala rozpracovat. Pohled společnosti na „malé“, zneužívání pro politické účely (co se stane, když vás někdo zmenší, ale nemáte ani korunu aneb druhá strana ráje Leisurelandu), nebo samotné ohrožení lidstva.

Velká témata… myslím, že vím, proč je nerozebrali. Filmu Zmenšování jde hlavně o to, aby se člověk díval na maličkosti. Jenže i ty maličkosti by se měly dělat větší, aby je viděli všichni.

NENÍ VŠE ZTRACENO
I přes tohle si myslím, že Zmenšování je celkem vzato jeden z těch povedenějších filmů. Pravda, občas nemastné neslané, ale tohle je příběh o normálním chlápkovi, který začíná od znovu. Pomáhá jednonohé vietnamské dívce (Hong Chau), která utekla z Vietnamu v krabici od televize. Vymýšlí s Dušanem ztřeštěné nápady a snaží se přežít v práci.

Film je provázen překrásnou perspektivou mravence a někdy obyčejné věci nabírají úplně jiný ráz. Co třeba bude dělat deseticentimetrový člověk s růží? Jako cisterna postačí PETlahev a na uzvednutí snubního prstýnku musí mít někdo hezkou kondičku.

Hudba Rolfeho Kenta perfektně splyne s každou scénou a vytváří ji tak někdy o to hutnější a těžší. I když si Alexandr Payne a Jim Taylor mohli na scénáři ještě trochu popracovat, pokud se na Downsizing nedívám jako na komedii, jednalo se o velmi příjemný film, který někdy těžce zapůsobil a budil hořkosladký vjem.

Doporučovala bych snímek zejména na odpočinutí. Přemýšlet se u něj nemusí a úplně otupělí taky nebudete. Je to komedie o lehkém úsměvu a slabém smutném povzdechnutí nad situací některých postav.

HODNOCENÍ: 6/10

INFO:
UIP – Paramount, USA, 2017
Režie: Alexandr Payne
Scénář: Alexandr Payne, Jim Taylor
Kamera: Phedon Papamichael
Hudba: Rolfe Kent
Hrají: Matt Damon, CHristoph Waltz, Hong Chau, Kristen Wiig, Udo Kier
 
- - -
Recenzi pro Vanili.cz napsala Barbora Vrobelová
 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.