UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

MALEVIL – pilíř postapo žánru

MALEVIL – pilíř postapo žánru
03.05.2018

Nyní si můžeme poslechnout, jak by vypadal svět po totální zkáze.

Velký evropský společenský román Malevil napsal Robert Merle v roce 1972 a u nás vyšel o dva roky později. Malevil se řadí k pilířům postapo žánru a byl první knihou, která mě k tomuto odvětví fantastiky přivedla.

Příběh několika mužů a žen, kteří za hradbami zrekonstruovaného hradu šťastnou náhodou přežijí výbuch lithiové bomby, zná každý kovaný fanoušek postapo žánru.

Těm ostatním v krátkosti nastíním, o co v Malevilu jde. Píšou se 70. léta 20. století a Emanuel Comte zemědělec, vinař a především majitel zrenovovaného hradu Malevil se svými přáteli z dětství právě stáčí víno ve sklepě hradu, když dojde k výbuchu (pravděpodobně) lithiové bomby. Emanuel a jeho přátelé se dlouho neodvažují opustit sklep, ale jakmile vyjdou na povrch, postaví se zdevastovanému světu čelem. Je třeba se postarat o těch několik málo přeživších domácích zvířat, odklidit mrtvá těla a nastolit řád. Je těžké znovu vybudovat společnost, která se má držet principů morálky ve světě, jenž se vrátil do dob temného středověku. Zvláště když přeživší z Malevilu musí čelit nejen vnitřním morálním dilematům, ale také nepřátelským vpádům dalších skupin lidí, kteří přežili. Román ukazuje, že situace, jež přinese úplnou změnu světa, nutí lidi k tomu, aby ho vybudovali po všech stránkách a od základů znova. Zamýšlí se nad věcmi, které jsou v současné společnosti běžné, ale pod novým zorným úhlem se stávají nepotřebnými, nebo dokonce nebezpečnými. Zamýšlí se nad morálkou, která je svým způsobem relativní a je z velké části produktem společnosti, a lidé ne vždy přemýšlejí o tom, jestli je dobrá a nezbytná.

Audio adaptaci knihy si vzalo pod svá křídla vydavatelství Kristián Entertaiment a pod režijním vedením zkušeného režiséra, hudebníka a pedagoga Jana Jiráně na něm pracovalo dva roky 35 předních českých herců. (Rok trvaly přípravy).

Roli vypravěče a zároveň hlavní postavu majitele hradu Emanuela Comta ztvárnil Martin Myšička, jemuž v roli jeho tajemníka a občasného vypravěče zdárně sekunduje Jiří Plesl. Oba herci zvládají přidělené party s bravurou sobě vlastní. Ostatně i herci ztvárňující zbylé členy osazenstva Malevilu nezůstávají pozadu. Jan Hartl, Miroslav Táborský, Kamil Halbich, Jaromír Meduna či Pavel Hartl patří k těm, jejichž přednes je radost poslouchat. A Daniela Kolářová v roli Emanuelovy hašteřivé hospodyně Menou je prostě skvělá. Také Jiří Lábus se  role pletichářského kněze Fulberta zhostil na výbornou.

K  hercům nemám skoro žádné výhrady. Všichni, včetně těch ve vedlejších rolích, zvládli svou práci na výbornou. Jen snad Pavel Tesař, který ztvárnil postiženého Moma, tedy jednu z hlavních postav příběhu, nemusel zároveň „alternovat“ postavu jednoho z členů městské rady. A Klára Oltová v roli třináctileté Evelyn zní dost nevěrohodně. Přitom o dětské herce Jan Jiráň neměl nouzi. Vedlejší postavy, které se mihnou na začátku knihy a nejsou pro pozdější příběh nijak extra důležité, mají své vlastní herce, a to jak dospělé, tak i dětské.

Důležitým prvkem této adaptace Malevilu je hudba. Jásavé pochody, menuety a variace na francouzské šansony složil Vratislav Šrámek a k pochmurnému příběhu z postapokalyptického světa moc nesedí. Navíc ji režisér Jiráň používá skoro stále. Pokud je posluchač zvyklý na hudební předěly kapitol či jemné podbarvení vypjatých scén, bude mít u Malevilu pocit, jako by poslouchal záznam divadelního představení. Navíc je občas hudba natolik hlasitá, že skoro přehlušuje mluvené slovo. To samozřejmě ztěžuje poslech, což je škoda.

Velkou módou jsou v současné době ruchy, které dodávají čtenému slovu na dramatičnosti. Tady jsou využity také, nicméně oproti jiným knihám mnohdy zbytečně. Například pokud postava sděluje posluchači, že venku začalo pršet, je k tomu zbytečné přidávat zvuk deště. Také zvuky doprovázející hovory při jídle jsou ve všech případech doprovázeny stejnou zvukovou sekvencí. Naopak jasně odlišené jsou rozhovory, které se odehrávají v místnosti, sklepení či ve volné přírodě.

Zkrátka a dobře, Malevil je ojedinělý projekt, který nám nevšední formou přibližuje jeden ze základních pilířů postapo žánru. Nicméně zpracování je na půl cesty mezi kvalitní audioknihou a kvalitní rozhlasovou hrou. Z toho prvního si bere skvělou práci herců, z toho druhého ne zcela zvládnutou hudební a zvukovou režii. Což je u díla takového rozsahu velká škoda.

MALEVIL

Autor: Robert Merle
Délka: 10 hodin 12 minut
Vydal: Kristián Entertaiment 2018

- - -
Poslechl a napsal Jan Procházka
Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.