UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Maciej Lewandowski – Stíny New Orleans

Maciej Lewandowski – Stíny New Orleans
17.02.2019

Horor na pokračování

Stíny New Orleans jsou okultním kriminálním příběhem s prvky vúdú mytologie a hrůzy v duchu knih H.P. Lovecrafta. Autorem knihy je Maciej Lewandowski, o kterém se mi kromě data narození podařilo zjistit, že debutoval v roce 2008 povídkou v antologii Biale Szepty a jedna z jeho povídek byla oceněna v roce 2012 cenou Nautilus. V roce 2016 mu v jeho domovině vyšel okultní kriminální román Splatanie s dějem usazeným do Wroclawi. Aktuální titul Stíny New Orleans vyšel u nás i v Polsku pouze jako audiokniha.

Zatímco se USA třese strachem z rudého teroru, perla jihu New Orleans se potýká s mnohem větším problémem, než je J. Edgar Hoover a jeho hon na komunisty. Tady totiž bují obchod s otroky a vypadá to, že zde řádí podivně zvrácený kult. To vše si alespoň myslí poručík Legrasse. Ten během policejního zátahu na pašeráky objevil nejen doupě otrokářů, ale především děsivě mrzačenou a znetvořenou mrtvolu mladé ženy. Stopy vedou k sektě, s níž se válečný veterán už v minulosti setkal. Přestože je Legrasse záhy z případu vyškrtnut, provádí vyšetřování na vlastní pěst.

Ačkoliv příběh ani zdaleka nedosahuje kvalit slovutného H.P. Lovecrafta, je příjemnou směsicí detektivky a hororu, odkazující na slavnou hrůzu z Insmouthu. Navíc se vše odehrává v originálním prostředí poválečného New Orleans.

Audiotéka, stejně jako její polská sestra, vydala Stíny New Orleans jako čtení na pokračování. Jedna kapitola je dlouhá 45 minut. Kapitol je šest.

 Knihu načetl Petr Kubes, herec, který propůjčil svůj hlas takovým divadelním postavám, jako jsou Hamlet či Saliery.

Narátorskou práci zvládl dobře. Mezi postavami přechází plynule a i v rámci veskrze civilního projevu dokázal odlišit jednu postavu od druhé, takže se posluchači nepletou. Navíc se jeho hlas k válečnému veteránovi, který občas zápasí s návaly vzteku, docela dobře hodí. Pravda, občas mě zaskočila nějaká ta nelogická věta, u níž jsem si nebyl jist, zda ji má na svědomí narátor či překladatel. Jako příklad uvádím situaci, kdy se hlavní hrdina „protlačil výlevkou až k baru.“Stíny New Orleans jsou čistá audiokniha. Příběhem nás provádí pouze narátorův hlas. Žádná hudba a žádné zvuky, které by posluchače mohly rozptylovat. To je ale naopak na škodu ve chvíli, kdy se uprostřed kapitoly mění postavy a po hrdinovi se dostává ke slovu padouch. V knize to bývá vizuálně odděleno (například hvězdičkami) a u audioknih k tomu slouží prostý hudební motiv. Ten zde úplně chybí a tak se občas může stát, že posluchač náhle ztratí nit. Samozřejmě je to dáno i textem samotným, ale absence hudebních předělů tomu také moc nepřidá. Což je docela škoda.

Čtení na pokračování je jistě zajímavým pokusem oslovit potencionální posluchače audioknih, protože cena 65Kč za jednu šestinu knihy není nijak přemrštěná. Uvidíme, jaký ohlas bude tento projekt u posluchačů mít.

Hodnocení 65% Jan Procházka

Délka: 44 minut krát šest
Autor: Maciej Lewandowski
Interpret: Petr Kubes
Kategorie: Horory a mystika
Vydavatel: Audiotéka
Série: Stíny New Orleans
Typ: Audiokniha kompletní
Formát: MP3 ke staženíKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.