UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Literární experimentátor Honza Vojtíšek vytvořil další zajímavou knihu!

Literární experimentátor Honza Vojtíšek vytvořil další zajímavou knihu!
29.07.2020

Recenze na sbírku horrorových povídek Rozpolcení

HorrorConí edice letos přesedlala na poezii, neznamená to ale, že by strašidelným povídkám pro letošek odzvonilo. Honza Vojtíšek je už známý pro svoji nápaditost a vynalézavost, tak si po úspěšné sbírce povídek psaných v tandemu, zvaných Sešívance, střihnul další „prototyp“ knihy – Rozpolcení – povídky psané „nastřídačku“ v tandemu s jedním vybraným autorem, a sice s úspěšným začátečníkem Ondřejem Kocábem. Jednotlivé texty napsal a vybral každý z autorů zvlášť, a každý dává v plén téměř stejný počet prací. Některé už čtenáři mohli zachytit v časopise Howard či v různých antologiích, některé se umístily v literárních soutěžích.

Známější bude zřejmě jedenáctka povídek dlouholetého podporovatele domácí horrorové scény, autora a editora několika antologií a redaktora jediného horrorového časopisu u nás – Honzy Vojtíška, další desítku dodal zatím méně známý, avšak neméně kvalitní autor Ondřej Kocáb. Ten se zase opakovaně umístil na předních příčkách soutěže O krvavý brk, povídky mu vyšly právě i v magazínu Howard a loni debutoval v antologii Dokud nás smrt nerozdělí.

Jako první kousek předkládá Honza Vojtíšek z brusu novou povídku Čekání, která určitě hodně potěší příznivce exotických strašidelných dobrodružství. Zajímavým experimentem je Maso Wickhamu, kde zombie vtrhnou do světa Robina Hooda (dříve vyšlo v antologii Zombie apokalypsa). Následuje jednohubka Bezpečí domova a nápaditý příběh s perfektní pointou nesoucí název Přání smrti. Vynikající prací je taktéž již dříve vydaná povídka Autobusák, odhalující odvrácené stránky dětské povahy, nebo novinka Rozkročení, kde se spolu s hrdinou ocitáme na hranici mezi životem a smrtí. Romantikou šmrncnutá krátká povídka Tep by se mezi nimi trochu ztrácela, ale nesmíme zapomínat na kombinaci s pracemi druhého autora (ale k tomu později). Muž, který miloval knihy je pak už povídkou spíše do počtu, povídkou, která by se do jiné knihy jen tak zařadit nedala, nicméně mnohé čtenáře pobaví. Naopak delším a zajímavějším počinem je tragická romance Ze stínu času, ve kterém jsme svědky boje mladého homosexuálního páru s pradávnou kletbou. Vyloženým klenotem je ale Milující se pár, povídka, která vyniká atmosférou i nápadem. Honzovy práce a zároveň celou knihu uzavírá text s názvem Ďábel, což je pokračování příběhu, který knihu uváděl.

Ondřej Kocáb nabízí nejprve klasickou horrorovou jednohubku o nepoučitelných dětech s názvem Stodola. Následuje příběh s názvem Na okraji propasti, ve kterém se objevuje známá fiktivní postava Slenderman a jejímž hlavním hrdinou je spisovatel. Originálnější nápad i pojetí už přináší povídka Žrádlo, která se umístila v soutěži O krvavý brk v roce 2017. Naše nejlepší mozky jsou zajímavou, napínavou a místy i humornou povídkou tíhnoucí spíše k žánru sci-fi. Pravou perlou je však příběh s názvem Studna, který se soutěžně umístil v roce 2018 a navíc napětím i atmosférou skvěle koresponduje s Honzovou povídkou Milující se pár. Následující text s názvem Biohazard je nápaditým moderním horrorem, který tak trochu rozvádí motivy povídky Žrádlo. Dalším vrcholem knihy je ale bezesporu napínavý a propracovaný sci-fi horrorový příběh – Chlapec, který miloval včely, patřící současně mezi nejdelší a nejkvalitnější texty v knize. Následuje povídka, která si urvala tentokrát rovnou vítěznou příčku v soutěži O krvavý brk, a sice perfektní kratší text s názvem Manžel opět dorazil v pořádku z práce. Povídka Tabu vedle ní docela pokulhává, neboť obsahuje mnohá klišé, navíc připomíná příběh už výše uvedené práce Stodola. Reputaci pak ale obratem napravuje originální napínavý horror s nevinným názvem Ježíšek, který Ondřejovu tvorbu uzavírá.

Mohlo by se zdát, že Ondřejovy povídky jsou délkou nebo kvalitativně trochu nevyrovnanější, vtip je ale v jejich kombinaci s Honzovou tvorbou – celek je prostě výborně zkomponovaný, takže čtenář nemá moc šancí se netěšit na další čtení nebo dokonce nudit.

Příznivce strašidelného psaní potěší také krátké komentáře autorů k jednotlivým pracím, k jejich vzniku či osudu. Medailonky a předmluva jsou už samozřejmostí.

Stylistika či přirovnání jsou tu a tam trochu kostrbaté, takže kritický čtenář může poznat, že některé úpravy neproběhly pod přísným redakčním dohledem. To ale knize dodává jistou autentičnost a zachovává autorský rukopis. Grafická úprava není extra nápaditá, ale ani odbytá. Obálka se liší od ostatních sbírek, které Honza vydal pod značkou Nové formy – je tu jasně znát práce už známého autora mnohých nejen horrorových grafik Michala Březiny. Sbírka Rozpolcení je nejen další literární zajímavostí, ale i skvělým letošním dárkem pro všechny příznivce tuzemských horrorových povídek.

Kniha není v běžné distribuci, lze objednat u spřízněného nakladatelství Golden Dog: https://www.goldendog.cz/produkt/rozpolceni/, nebo přímo na e-mailech autorů: ondrejkocab@gmail.com nebo vojtisekhonza@centrum.cz.

 

Hodnocení: 80%

 

Kristina Haidingerová

 

Ondřej Kocáb&Honza Vojtíšek: Rozpolcení

Žánr: Literatura česká, horrory, povídky, sci-fi

Vydáno: 2020, Nová Forma

Počet stran: 316

Autor obálky: Michal Březina

Vazba knihy: měkká / brožovaná

ISBN: 978-80-7612-220-8Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.