UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Lidožrouti z Lízátkova unášejí děti v nakladatelství Carcosa

Lidožrouti z Lízátkova unášejí děti v nakladatelství Carcosa
09.12.2020

Čtvrtý kousek z pera Carltona Mellicka III. vám zvedne hladinu cukru až k horní hranici.

Malé, ale progresivní nakladatelství Carcosa, které se specializuje na vydávání hororu a divné fantastiky všeobecně, pro nás v roce 2018 ne-li objevilo, tak přinejmenším přeložilo první z knih duchovního otce bizarro fiction Carltona Mellicka III. Tou knihou byla hravá Strašidelná vagina. Od té doby nás z Kroměříže zásobují dalšími bizarně hravými kousky z dílny tohoto amerického excentrika. V jeho knihách se mísí horor, sex a šílené nápady. Mellick si v Carcose vysloužil vlastní edici Club Bizarre jejímž čtvrtým svazkem jsou Lidožrouti z Lízátkova. Ti se dost podobají předchozímu titulu v řadě Plyšákokalypse. Stejně jako Julie je i hlavní hrdina Lidožroutů ochoten podstoupit strašlivé věci, aby dosáhl své pomsty. A stejně jako Julie je i Franklin Pierce nucen přizpůsobit se svým protivníkům aby dosáhl svého. Ale vraťme se na začátek.

Hrdina bez bázně a hany? Ale kdeže.

Franklin Pierce je tipický Mellickovský lůzr. Jen se na něj podívejte. Muž, jemuž před očima lidožrouti z podzemí sežrali sourozence, které měl hlídat. Týpek, kterého od té doby nenávidí nejen jeho rodina, ale také manželka a tchýně. Ti první pro jeho neschopnost a ti druzí pro jeho průměrnost a také proto, že utratil všechny své peníze za vylepšený mozek, aby mohl lépe bojovat proti těm, kteří mu sežrali sourozence -  cukrandám a cukrákům. Člověk, kterému už nikdo nevěří. Možná ani on sám. A proti komu stojí?

Cukráci a cukrandy jsou prostě jen jinou nohavicí evolučních kalhot. Žijí v podzemních jeskyních plných sladkostí, ba i oni sami vypadají, chutnají a voní jako noční můra Willyho Wonky. Na povrch vylézají pouze proto, aby lovili děti. Ty k sobě lákají nejen přehršlí pestrých barev, jimiž je pokryto jejich tělo, ale především neodolatelnou sladkou vůní. A proč zrovna děti? Dětské maso je totiž lahodné a křehké. Mnohem lepší, než maso dospělých jedinců.

Stejně jako v Plyšákokalypse se ani v lidožroutech Mellick s ničím nemaže. Zatím co v běžném životě úpí Franklin pod nadvládou tyranské manželky a tchýně, na své pouti za pomstou podlehne dominantní lidožroutce, která se nechce za A) smířit s přísnými zákony svého společenství a za B) kdysi sežrala Franklinovi sourozence. Že se Piercovo dočasné spojenectví s touhle cukrátkovou zrůdou jaksi zvrtne a promění v takovou malou závislost, může čtenář očekávat od jejich prvního setkání. Stejně tak se dočká přísunu bizardních situací a ne zrovna optimistického, zato velice brutálního konce Piercovi křížové výpravy. Hezké je, že nás autor formou brilantních dialogů mezi Franklinem a lidožravou Juju seznámí s historií a kulturou obyvatel Lízátkova. V knize o rozsahu necelých 160 stran jsem to ani nečekal.

Zvednou vám Lidožrouti hladinu cukru nebo spíš tlak?

Lidožrouti z Lízátkova nejsou a ani nechtějí být závažným románem s existencionálním přesahem. Mellick nám prostě předkládá jen další hravě šílenou jednohubku. Kdo má rád jeho knihy, toho jistě pobaví. Jen si možná po přečtení řekne, že kniha Zbouchnul jsem Satanovu dceru, byla trochu vtipnější a Plyšákokalypsa zase o kousek temnější. Já si myslím, že v dosavadní Mellickově tvorbě zaujímají Lidožrouti z Lízátkova pozici ve středu pelotonu.

Hodnocení: 80% gumových medvídků ze sta.

Jan Procházka

Žánr

Literatura světováHororyFantasy

Vydáno

2020, Carcosa

Orig. název

The Cannibals of Candyland, 2009

 

Počet stran

160

Jazyk vydání

český

Překlad

Milan Žáček

Edice

Club Bizarre (4.)

Autor obálky

Ed Mironiuk

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-88243-42-7

http://www.carcosa.cz/?p=1041Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.