UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Lev ze Supraphonu přináší Lvářku až do vašich přehrávačů

Lev ze Supraphonu přináší Lvářku až do vašich přehrávačů
29.08.2020

Recenze audioknihy Lvářka a rozhovor s její autorkou Terezou Janišovou a narátorkou Bárou Hrzánovou

Před časem jsem nadšeně psal o příjemné časovce Terezy Janišové – Lvářka. A protože čas je neúprosný, shrnu ve stručnosti, o čem kniha je.

Příběh bylinkářky Vavřínky, která se z roku 1584 více méně nešťastnou náhodou dostane do roku 2017. Je vtipný a zároveň také dojemný. Když se dívka, která se v čase budoucím celkem pěkně zabydlela, propadne zpět do Prahy za vlády Rudolfa II., seznámí se díky ní nejen s císařem, ale také s magistrem Kellym. Autorka si v knize moc hezky pohrála se známou legendou o Golemovi, a dokázala sladit smyšlený příběh s historickými postavami. Navíc v něm nechybí ani láska.

Nyní tedy vychází Lvářka jako audio kniha pod křídly lva s hafrou, který zdobí všechny tituly audio vydavatelství Supraphon. Knihu načetla herečka Bára Hrzánová pod režijním dohledem Nadi Dvorské.

Bára Hrzánová se do čtení opřela s vervou a to je na knize poznat po pár minutách. Nicméně, její přednes má své mouchy. Zatím co v první polovině knihy zní Vavřínka takřka infantilně, v druhé, jako by dospěla. Přitom jde vlastně o stále tutéž hrdinku. Bývalá Vavřínčina milostpaní Marta Trumská mluví tak pisklavím hlasem, že se posluchač neubrání dojmu, že se narátorka rozhodla tuhle nesympatickou postavu záměrně ještě více zparodovat. Ostatně zatím co starší ženy Hrzánová zvládla s přehledem, u těch mladších sklouzává až k diblíkovské ukřičenosti. Jakoby jí mužské role šly mnohem lépe. Z nich za uši tahá pouze rádoby anglický přízvuk magista Kellyho.

Velký prostor má však v audioknize Lvářka hudební složka. Ať už jde o skladby Michaela Kocába a Michala Pavlíčka, či Renesanční hudbu na panovnických dvorech. Jsou až na jednu výjimku citlivě vloženy na ta správná místa a perfektně podkreslují celý příběh. A to už nemluvím o závěrečné písni Zuzany Navarové, Vřelé díky z pupku, která posouvá příběh ještě o kousek dál.

Celý příběh je permanentně prokládán takřka filmovými střihy. Zatím co v knize jsou různé scény od sebe oddělené velkým odstavcem, v audioknize jakékoliv zvukové předěly chybí a to je škoda, protože pro posluchače je příjemnější slyšet krátký tón oddělující jednotlivé scény, než čekat čtvrt minuty v absolutním tichu, než nastane další scéna.

Po výtvarné stránce Lvářce není co vytknout. Už kniha byla krásně ilustrovaná, takže bylo jen nasnadě, že i na booklet a cover CD byly použity ilustrace Barbory Kyškové.

Pokud bych měl Lvářku hodnotit, řekl bych, že zůstala jen na půl cesty mezi průměrnou a opravdu skvělou audio knihou.

Hodnocení: 68%

Jan Procházka

https://www.supraphonline.cz/album/571534-lvarka

Foto: Martin Kubica, Supraphon

A protože je vydání audioknihy pěknou příležitostí popovídat si s autorkou knihy i narátorkou audioknihy, položili jsme pár otázek jak Tereze Janišové, tak paní Báře Hrzánové.IMAGE:ROZHOVOR S AUTORKOU:


1. Jak bys čtenářům jednou větou přiblížila o čem tvoje kniha Lvářka je?

Lvářka je příběh o klukovi z jednadvacátého a o holce z šestnáctého století, kteří tak trochu omylem přijdou na to, že se dá skrz oheň cestovat časem.

2. Příběh se točí mimo jiné také kolem židovské komunity a legendárního Rabiho Löwa. Nabízí se tedy otázka co ty a judaismus?

Židovství je pro mě součástí života a velkým zdrojem inspirace. Moudrost, filosofie, duchovno formované během několika tisíciletí. Rudolf II., během jehož vlády se Lvářka částečně odehrává, ho dokázal ocenit. Díky císařově vstřícnému přístupu to byla pro Židy doba (v porovnání s tím, co jí předcházelo i následovalo) nezvykle příznivá.

3. Zatím co Vavřínka se v čase budoucím zabydlela překvapivě dobře, její Josef to v Praze za vlády Rudolfa II. moc nezvládal. Jak bys na tom asi byla ty, kdyby se ti přihodilo to co jemu?

Musím se smát, když si sebe v té situaci snažím představit. Já, žena „do nepohody“, která odmítá přespat ve stanu, a po pár minutách bez přístupu k internetu ji začínají nervozitou svrbět prsty… Ale těžko říct. Třeba bych překvapila sama sebe a v šestnáctém století se dokázala rychle aklimatizovat. Občas může být člověku nějaký ten technologický detox ku prospěchu.

3. Kterou z postav z knihy (ať už smyšlených či skutečných) bys ráda potkala? A na co by ses jí chtěla zeptat?

Nejsem si jistá, jestli bych se vůbec chtěla s některou z postav naživo setkat. Třeba bych zjistila, že je to někdo úplně jiný, něž koho jsem si jako tu či onu postavu představovala. To by byla škoda.

5. Tvoje kniha vyšla v roce 2019 a nyní vychází i její audio verze a to pod hlavičkou Supraphonu. Ten fantastiku nevydává. Jak se stalo, že Lvářka vychází právě zde?

Supraphon už před několika lety projevil zájem o zpracování mé fantasy trilogie Erilian. K tomu ale nakonec nedošlo, protože tou dobou už se první díl načítal u jiného vydavatelství. Když jsem pak psala Lvářku, doufala jsem, že to se Supraphonem tentokrát klapne. Mám k tomu vydavatelství tak trochu patetický vztah, protože jsem během devadesátých let vyrůstala na jejich pohádkových audiokazetách. Rodiče zase měli skříň plnou supraphonských elpíček.

6. Audio knihu načetla herečka Bára Hrzánová.  Jak se ti s ní spolupracovalo?

Když se koncem roku 2019 chystalo uvedení (papírové) Lvářky, podařilo se mi domluvit s Bárou Hrzánovou, že se stane patronkou mojí nové knížky. Ta pro Supraphon načetla už několik audioknih (například Hrdého Budžese). Nápad s načtením Lvářky se pak vylíhl tak nějak přirozeně a samovolně. Jak Bára, tak režisérka mluveného slova Supraphonu paní Naďa Dvorská se do zpracování audioknihy pustily s úžasným nasazením a nadšením. Byla to (a pořád je) krásná spolupráce.

7. Který z dílů Návratu do budoucnosti máš nejraději :-) ?

Těžko říct. Návrat do budoucnosti vnímám jako jeden film rozdělený do třech částí, které jsou navzájem propojené. Padesátá léta, svět budoucnosti, divoký západ… Každý díl má svoje kouzlo. Je to zkrátka srdcovka.

ROZHOVOR S NARÁTORKOU:

1.Čím vás paní Hrzánová Lvářka nejvíce oslovila?

Atmosférou Rudolfínské Prahy,vmožností nahlédnout do židovského gheta, dokonce do rodiny velkého rabi Lőwa. A propojením velkého a malého světa,bojem dobra a zla...

2. Který z hrdinů je vám nejsympatičtější?

Na tuhle otázku se mi těžko odpovídá. Jelikož nejsem jen čtenář, ale čteč a interpret, mám to s těmi sympatiemi složitější. Těšila jsem se na pasáže s alchymistou Kellym neb jsem zvědavá a interpretace této postavy v českých filmech mě značně popuzuje.

3. Kterou z postav z knihy (ať už smyšlených či skutečných) byste ráda potkala? A na co byste se jí chtěla zeptat?

Při návštěvách židovské obce, vždy když procházím Josefovem, modlím se v duchu k rabi Lőwovi, aby mě dovedl na určené místo bez bloudění. Já bych moc ráda navštívila púvodní Josefov, setkala se s jeho obyvateli a jen tak naslouchala, bez zbytečných otázek.

Děkuji vám oběma za rozhovor a přeji audioknize Lvářka hodně spokojených posluchačů.
IMAGE:Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.