UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Leoš Kyša: Steampunk a horor je u nás mrtvej

Leoš Kyša: Steampunk a horor je u nás mrtvej
28.08.2017

Rozhovor se spisovatelem Leošem Kyšou

Český spisovatel fantastiky Leoš Kyša, muž sympatického vzezření a nesporný talent, se z vskutku tajuplných důvodů od roku 2011 literárně odmlčel. Do té doby mu vyšly tři úspěšné tituly Poutník z Mohameda, Alláhův hněv a Vlakotvůrci. Nyní podstoupil Leoš naší tradiční palbu otázek.  Mnohé mají hluboké psychologické opodstatnění, pomohou nám odkrýt Leošovu osobnost.
 
Jsi nažhavený na kanonádu dotazů? Hned jedna zprudka. Jelikož názvy Tvých knih lehce napovídají – nakolik odrážejí problematiku současné tzv. migrantské krize, jestli vůbec?
Vůbec. Ty dvě knížky vznikly dávno před migrační krizí nebo alespoň před tím, než ji u nás někdo začal vnímat. Ty knihy se někdy prezentují jako protiislámské, ale v podstatě jsou spíš proti fanatismu, náboženskému fanatismu zvláště. Každá diktatura je zlá a mám pocit, nebo alespoň v době, kdy jsem knihy psal, jsem měl pocit, že právě náboženská diktatura (různého druhu) nám hrozí nejvíc. Teď už si tak nejsem jistý, protože ty extrémy – levý i pravý se nějak vrací.
Tím základním kopancem k tomu, že jsem tu knihu začal psát, bylo, když jsem jako novinář pokrýval události kolem teroristického útoku v egyptském letovisku Sharm El-Sheikh v roce 2005. Dodnes si pamatuji, jak jsem pod dohledem egyptské tajné policie s dalšími kolegy novináři procházel v troskách po výbuchu, kde umřelo 88 lidí včetně jednoho českého turisty, a říkal jsem si: Proč? Bylo to velmi intenzivní a myslím, že na to, jak stojím na bulváru, kde ta bomba vybuchla a na kachličkách pod mýma nohama je zaschlá krev, prostě nikdy nezapomenu.
Takže to srhnu – ty knihy jsou trochu o terorismu a trochu o tom, jak by vypadal svět pod nadvládou náboženské diktatury, ale hlavně jsou o svobodě. Svobodě, kterou si prostě občas musí člověk tvrdě vybojovat.
A taky jsem chtěl mít jako jednoho z hlavních hrdinů cikánskou drsňačku, takže tak.
 
Dáš si radši pivo, saké nebo ajran?
Whisky.
 
Jaký byl ten první impuls, který Tě přivedl k psaní?
Přetlak v hlavě, kdy se mi v ní prostě hemžilo strašně moc příběhů a nějak to muselo ven.
 
Jak se Ti dařilo na základce v hodinách rodného jazyka? Byl jsi oblíbencem soudružek češtinářek?
To je složité. Já jsem všechno věděl a uměl krásně psát, ale moje gramatika byla na vraždu. To je výhoda spisovatelů, že mohou být na pravopis prasata, protože je zachrání korektor.
 
Kdybys nedopatřením vypadl z okna, kým bys chtěl být zachráněn? Supermanem, Obi Vanem či Xenou?
Xenou. Prostě bych se na ni pak podíval, řekl jí, že jí dlužím svůj život a sundal si kalhoty. Co by se dělo potom bych už nechal jenom na ní.
 
Marvel nebo DC komiks?
Marvel. Vždy a všude.
 
Plánuješ svůj comeback? Kdy už konečně?
Ve skutečnosti ano. Byl jsem teď na pivo s Mílou Lincem, Martinem D. Antonínem a Františkem Kotletou a chystáme vlastní knižní sérii. Rádi bychom tam viděli i další zajímavé autory, tak třeba to vyjde. Franta o to dost stojí a tomu chlapovi já věřím, takže...
 
Jaký je Tvůj oblíbený pokrm? S žoviálním pomrknutím se ptám: Kotleta?
Okurkový salát.
 
Na počátku Tvé pisálkovské kariéry stály úspěchy v literárních soutěžích např. Vidoucí. Pravda nebo lež? Případně dej fant.
Měl jsem štěstí, že v době před více než deseti lety u nás byly velice kvalitní literární soutěže, kde mohl člověk uspět a nějak vyrůst. To, mám pocit, že už chybí nebo nemá takovou váhu jako dřív.
 
Z kuloárů jsme se doslechli, že prý rád čteš. Jsi takový ten typ, co přečte úplně vše, od obalu toaletního papíru až po Lenin spisy, nebo si dvakrát rozmyslíš, co vůbec přečíst, ale o to pak intenzivněji se tomu věnuješ?
Já čtu všechno, alespoň co se týče české fantastiky. Čtu i teď tu záplavu mladé ženské fantasy, která zažívá svou tsunami.  Pořád jsou ale pro mě hvězdy sestry Lukačovičovy, které mají dva základní problémy – Lucie má tak košatou fantazii, že je pro čtenáře žánrově neuchopitelná, protože její náměty se pohybují od historické fantasy, přes klasickou fantasy po space operu a Petra by potřebovala sednout na prdel a napsat nějakou pořádnou tlustoknihu. Vždycky když se opiju, tak do ní v tomhle smyslu hučím a třeba se mi to podaří. Uvidíme.
 
Se kterým mrtvým spisovatelem bys rád zašel na kus řeči a na co by ses ho zeptal?
Chtěl bych si dát pár panáků s Ernestem Hemingwayem. Ve skutečnosti bych s ním nemluvil. Jenom bychom seděli u stolu, chlastali a mlčeli. To by mi stačilo.
 
Kterým literárním hrdinou bys chtěl být na jeden den?
Wonder Woman. Kdo ne?
 
Myslíš, že bys patřil mezi úspěšné přeživší, nastala-li by náhle světová apokalypsa, krajinu by zasypal toxický spad a městem by táhli hladoví nemrtví za svou kořistí?
Chystám se na to, až se to semele, dost poctivě, tak snad ano.
 
Jaký je Tvůj životní cíl?
Umřít ve spánku. 
 
Co by sis na poprvé vytiskl na 3D tiskárně?
No, poprvé jsem si vytiskl vagínu. Vypovídá to něco o něčem?
 
No jéjej. Ale dál, sex, chlast a rocknroll je Tvým životním mottem, nebo jím je úplně jiné? Případně se zvědavě ptáme, jaké?
Ve skutečnosti mám radši szanty než rocknroll.
 
Kterému ze subžánrů sci-fi se u nás podle Tebe momentálně daří nejvíce?
Řeknu ti, čemu se nedaří, to je snazší, ne? Steam punk. Ten je mrtvej. A taky horor. Ten byl ale  u nás mrtvý vždycky.
 
Máš kromě psaní jiné umělecké vyjádření? Socháš například?
Já se radši kochám.
 
Závěrem prosíme o Kyšovu radu začínajícím pisálkům.
Budu parafrázovat repliku ze seriálu Castle – Když jsem napsal svůj první bestseller, držel jsem hubu, sedl si na prdel a napsal dalších deset. Takže tak nějak – pište a neposerte se z toho.
 
A úplným závěrem, čím bys na rozloučenou oblažil naše spoře oděné čtenářky portálu Vanili.cz?
Tím, že sám zůstanu hodně oblečený. To je něco, co dělá svět lepším.

- - -
Foto z Evropského skeptického kongresu, volně k užití.
Leoše křížovému výslechu podrobil Michal Březina.

Další Michalovy čtverácké rozhovory či neotřelé recenze filmů i knih najdete v sekci SCI-FI QUEST. Nyní nově i na blogu
POZOR na tenisový loket v sekci Erototem mistra Jana Vavřičky.Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.