UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Legie s Kristýnou Sněgoňovou chytla druhý dech

Legie s Kristýnou Sněgoňovou chytla druhý dech
19.12.2020

Když si křehká dívenka z města, jehož jméno nesmíme vyslovit, obuje místo lodiček kanady řezníka z Bruntálu, je to nářez.

Vládnout impériu není žádná sranda. To věděl už Alexandr Veliký, Caesar nebo Hitler. Pokud si chcete udržet vládu nad čímkoliv větším, než je město pod Špilberkem, musíte si sehnat správce, protektory, zkrátka někoho, kdo bude bdít nad bezpečím vašich provincií a především nad odváděním daní. Toho si byli plně vědomi šéfové Společenství, kteří na porobených planetách ustanovili své správce. Na pouštní obchodní planetě Namathé je tím správcem En – ruk. Kdyby ve světě Legie existoval Stopařův průvodce galaxií, stálo by v něm asi toto. En – ruk je spíše Herodem, než Pontiem Pilátem vzdáleného koutu enlilského sektoru. Rád si užívá bohatství a přepychu, v areálu své rezidence, která si nezadá s nejkrásnějšími zámky planety Země má také rozlehlou zoologickou zahradu, v níž shromáždil všechny známé tvory žijící na planetách pod nadvládou švestek. Tak totiž vládce vesmíru nevybíravě nazývá kapitán Moravec, analytik bezpečnostní informační služby české republiky BIS. Jenže Česká republika je spolu s celou Zemí buď v troskách, nebo v řiti. Moravec tím pádem kapitánuje malé vesmírné kocábce s hrdým názvem Vzdorující a to navzdory tomu, že ho neposlouchá ani kuchař Giuseppe, postarší technik Vodička, poručík Federální služby ruské bezpečnosti Gerasim Vojcechovsky a přerostlá ještěrka (pardon Chana) Aga, kteří vzdorovitě překřtili Vzdorující na Kraksnu. Jak se stalo, že operace světových tajných služeb zkrachovala a její pohrobci míří v ukradené Kraksně k pouštní planetě, nám autorka nastíní v několika málo odstavcích, hned na začátku knihy. Tím nejenže v pár větách shrne všech 328 stran prvního dílu, ale uvede tak do děje i čtenáře, kteří se z nějakého důvodu s knihou Operace Thümmel minuli, nebo na ni už stačili zapomenout.

Vítá vás Namathé.

Pouštní planeta je místem kde bují čilý obchod s otroky, zábavou a vlastně vším co lze směnit. Také oplývá pouštními hady. Ty byste rozhodně potkat nechtěli. A ani je nepotkáte. Protože se drží za bariérami podél cest. Posádka Kraksny sem přilétla proto, aby zde Chana Aga předala ukradený chepit chanskému odboji. Takže – plán je jednoduchý. Vodička a Giuseppe zůstanou ve výsadkovém člunu. Aga se vydá do města a zkontaktuje se s členy odboje. Zjistí kde a komu předat chepit, předá ho a získá tak Moravcovi a spol nové spojence. Nic se nemůže podělat. Ne?

Když se něco může podělat, podělá se to.

Že jsou Moravec, Gerasim a ostatní členové posádky tupé maso, to pochopila Aga už ve chvíli, kdy se s nimi spolčila na té podělané důlní planetě. Ale že chlapci neuposlechnou tak jednoduchý příkaz jako je „Jste teď otroci. Tak tu na mě počkejte, dokud z tohohle baráku nevylezu. Nikam nechoďte a s nikým nemluvte.“ To ji nenapadlo ani v nejhorších snech. Jenže žízeň je veliká a Gerasim s Moravcem zapadnou do nejbližšího baru. Vzhledem k tomu, že jsou dva pozemští otroci v baru nápadní asi jako jeptiška na swingers párty, netrvá dlouho a rozpoutá se rvačka epických rozměrů. Jenže ještě než vypukne pranice, osloví naše hrdiny slepice.

Bokovka, která se neodmítá.

Slepicí není nikdo jiný než zástupce obchodního klanu huntů. A než došlo k výše zmíněné epické bitce, oznámil našim hrdinům, že „na hradě je žena“ a pak také disk s informacemi, který by rád získal. Ale to už pro nadrženého Moravce a Gerasima není až tak důležité. To, proč přistoupili na huntovu nabídku je informace, že žena je pozemšťanka (teda pravděpodobně.)  

Plán je prostý. Jakmile mamka Aga naloží chepit na pseubloudy a zmizí v prachu cesty, naběhneme převlečeni za otroky do paláce proradného správce En – ruka, zachráníme prsatici a disk a jsme doma dřív, než řekneš „Medový koláček“ nebo než se Aga vrátí ze schůzky s odbojáři.

Dál už je to „jen“ jízda plná destrukce, rvaček, hláškování a veskrze skvělé zábavy, protkané tu lascivně odhalenými, onde cudně skrytými pop kulturními odkazy. Navštívíme nejen výše zmíněné trhy s otroky a bar, který jakoby vypadl ze seriálu Mandalorian, ale také nejlepší bordel na planetě, a především protektorovu rezidenci, v níž právě probíhá dekadentní párty a při epickém útěku ZOO, o níž se říká, že je v ní celý vesmír. A také masové hroby. Ale to jen na okraj.

Svět nebo spíš planeta, na níž se děj Amandy odehrává je pestrý a střídání lokací i bojových akcí nenechá čtenáře vydechnout. Sexu a nahých ženských těl je oproti Kotletovým knihám méně, ale to vůbec nevadí. Vlastně i ten Moravec se snaží chovat docela zodpovědně. Jen Gerasim mu to trochu kazí. Zkrátka jízda je to zábavná a čtenář si ji užije na sto procent. Navíc Sněgoňová na rozdíl od jiných autorů nezapomíná ani na poselství, které obyčejný akční příběh posouvá o level výš. V jejím podání jsou i přestřelky a bitky s mimozemšťany tak nějak dojemné a v pravdě hluboce lidské. Strašně špatně se to vysvětluje, ale věřím, že až se setkáte s Amandou (Ano titul nelže. Amanda opravdu existuje.) pochopíte, co tím myslím. Nejlépe to asi vystihují verše anglického renesančního básníka Johna Donneho, které napsal roku 1624: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“

Sněgoňová se do Legie obula a ukazuje, že umí napsat nejen existencionální postapo s hororovými prvky či noir urban fantasy detektivku, ale také brutální, krvavou a vtipnou oddechovku, která nepostrádá přesah a tím se vyrovná Kotletově vrcholným dílům jako je série Spad či kniha Lovci.

A navíc, jak říká bibliotékář knihovny Strahovského kláštera Evermod Gejza Šidlovský, O. Praem. “Žádná kniha není brak.“

PS: Emzáků a různých potvor exponenciálně přibývá, takže je někdy těžké si v nich udržet trochu přehled. Příště by už neškodilo přihodit nějaký ten bestiář.

Hodnocení: 85%

Jan Procházka

 

Série

Legie 2.

Žánr

RományLiteratura českáSci-fi

Vydáno

2020, Epocha (ČR)

 

1. vydání originálu:

2020

Počet stran

340

Jazyk vydání

český

Edice

Fantastická Epocha

Autor obálky

Jiří Miňovský

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-7557-976-8

https://www.epocha.cz/kniha/kristyna-snegonova-amanda-prvni-vydani-brozovana/

 

 Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.