UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Přijměte pozvání do Města v oblacích

Přijměte pozvání do Města v oblacích
22.06.2020

Postapo románů není nikdy dost. A ten od Kristýny Sněgoňové nabízí hodně zajímavou verzi světa po apokalypse

Co jste ochotni obětovat pro svět, který milujete? To je jedna ze stěžejních otázek, které si v novém románu Kristýny Sněgoňové pokládá její hlavní hrdina, vrchní vyšetřovatel v Politu, Lewenhart. Ale než k tomu dojde, čeká ho a sním také čtenáře dlouhá cesta plná zvratů a překvapení. Ale pěkně od začátku.

Svět šel do kytek anebo spíš do kopru. Než se zhroutil úplně, uvědomilo si pár moudrých hlav, že by se měl zachránit alespoň někdo. Nešlo o to opustit planetu, ale vzdálit se vší zkáze na povrchu Země alespoň trochu. Proto vzniklo město vystavěné na mohutných a vysokých pilířích. Tam žijí ti, kteří byli přijati do projektu Nanebevzetí. Dnes, mnoho let po apokalypse, se na povrch Země vydávají jen vládou pověřené oddíly zásobovačů, a to pomocí pečlivě střežených výtahů v některých z pilířů, na nichž město stojí. Nikdo jiný po návratu tam dolů netouží. A pokud ano, tak o tom raději nemluví. Protože by mohl velice rychle skončit v mučírnách politického oddělení císařské tajné služby – Polit. Zkrátka život mezi mraky není zdaleka tak růžový, jak si tvůrci projektu představovali. Je to stejné jako ve Farmě zvířat. I tady jsou si někteří rovnější než jiní. V městě nad oblaky se tísní chudinské ghetto oddělené zdí od Vnitřního města, v němž žijí spořádaní občané a za další zdí se rozkládá přepychem oplývající vládní čtvrť, ve které žije císař se svou rodinou a členové vlády. Potravin i teplé vody je čím dál méně. Zásobovací oddíly už dlouho nepřinášejí z povrchu tolik věcí, co dřív. V chudinské čtvrti to vře a hlasy volající po návratu na povrch jsou čím dál víc slyšet.

Muž, jenž zasvětil svůj život službě císaři má sice práce nad hlavu, ale poměrně jednoduchý cíl. Pochytat co nejvíce Navrátilců. Jeho život se však z gruntu změní, když je samotným císařem požádán o nalezení ztracené dívky. Hledat podvratné živly je jedna věc, ale ztracené dítě? Lewenhart je dočasně převelen do oddělení pohřešovaných osob. Pomůžou mu noví kolegové? A kam ho pátrání zavede?

První část knihy je vlastně noir detektivkou v níž nás autorka seznámí s hrdinou a spolu s ním i s Vnějším městem plným zchátralých domů a křivolakých uliček. Prostitutek, podvyživených dětí a beznaděje. Čtvrť, se záhy dostává Lewenhartovi pod kůži a čtenář spolu s kolegy z oddělení ztrát poznenáhlu zjišťuje, že jejich nový šéf není jen tupá ovce s vygumovaným mozkem. Anebo je to tím, že jak se na první pohled neřešitelný případ rozplétá, mění se i Lewenhart? Pomalejší tempo vyprávění dává autorce prostor nejen ukázat čtenáři odvrácenou tvář města, ale především vybudovat si vztah k hlavnímu hrdinovi. Osudem deptaný vyšetřovatel čelí nejen mnoha zkouškám, ale především důsledkům svých rozhodnutí s hlavou vztyčenou. A to i navzdory tomu, že – narozdíl od pátrání – na lidské rovině často selhává.

V druhé části knihy tísnivá atmosféra ještě potemní a děj přidává na rychlosti. Zároveň se spolu s hlavním hrdinou dočká čtenář nejen několika překvapivých zvratů, ale především zjistí, že všechny jeho dosavadní představy o městě a zemí nad níž se vznáší, byly mylné. Protože svět, který autorka vymyslela, není ani zdaleka takový, jak by se mohlo zdát. Ostatně to vnímavému čtenáři průběžně naznačují útržky mnoha oficiálních i neoficiálních zpráv, soukromých deníkových záznamů či různých jiných písemností jakoby náhodně roztroušených po celé knize.

Lewenhartův návrat na povrch, k němuž celé pátrání dospělo, je pak excelentní ukázkou hororu, při kterém jde o život. Hrdina již nemá čas přemýšlet nad morálními dilematy a musí se chopit příležitosti i zbraně. Akce střídá akci, lokace střídá lokaci. Při hororové mezihře, jako by se čtenář plížil chodbami vesmírné lodi Nostromo, vzápětí si zase bude připadat jako by zavítal do jednoho z pouštních měst Falloutu. To už děj uhání vpřed jako splašený Párač a vše spěje k závěrečnému šílenému finále. V němž se nebohý Lewenhart snaží zachránit to nejcennější, co mu zůstalo.

Sněgoňová  si pohrává s dystopií, hororem i žánrem postapo a to v originálním světě, který je nejen funkční, ale také velice přitažlivý a originální. Zároveň v něm však nechává žít, trpět a bojovat hrdinu, který je čtenáři až děsivě blízký. A ačkoli je Město v oblacích v mnoha směrech velice temnou knihou, všechny zmíněné ingredience okořeněné navíc velkou porcí perfektně vygradované akce z něj dělají velký čtenářský zážitek. A to jsem nezmínil opravdu krásnou obálku Žanety Kortusové.

Hodnocení:  Jeden z nejlepších postapo románů za poslední dekádu. A sním svůj Pip – Boy pokud to není pravda.

Hodnocení: 100 %

Jan Procházka

www.epocha.cz/kniha/kristyna-snegonova-mesto-v-oblacich-prvni-vydani-brozovana/

Autor: Kristýna Sněgoňová

Kniha: Město v oblacích

Žánr:

Literatura českáSci-fi

Vydáno:

2020, Epocha (ČR)

 

1. vydání originálu:

2020

Počet stran:

552

Jazyk vydání:

český

Ilustrace/foto:

Žaneta Kortusová

Autor obálky:

Žaneta Kortusová

Vazba knihy:

měkká / brožovaná

ISBN:

978-80-7557-956-0Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.