UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Krásný svět - budoucnost podle Bratršovského

Krásný svět - budoucnost podle Bratršovského
22.10.2019

Nová kniha Emila Bratršovského „Krásný svět“ předkládá, jak by svět mohl vypadat za padesát, sto nebo dvě stě let. Text určený těm, co mají dojem, že nás v budoucnu čekají divné věci.

Po dvou úspěšných detektivních novelách Nejasné představy o vraždě a Lež vydává Emil Bratršovský v nakladatelství Fabrička ve dvoře svou další knihu Krásný svět. Autor v ní oproti předchozí tvorbě opouští jak naši současnost, tak i svět zločinu a vydává se v souboru pěti antiutopických povídek do budoucích časů.

Povídky jsou spojeny časem a místem, budoucí svět je totiž v každé povídce této knihy rozdělen vysokou, neprostupnou zdí na dvě části. Civilizace na jedné straně této zdi je neskutečně vyspělá a bohatá, lidé zde nemusí pracovat a proto se zabývají nicotnostmi. I když je společnost na každém kroku chrání, jsou nejistí a ztracení jako malé děti v hustém lese. Na druhé straně zdi se vývoj po civilizačních válkách zastavil, otočil a propadl se zpátky. Lidé zde žijí na úrovni středověku a musí bojovat každý den o holé přežití. Jsou drsní a nelítostní, ale v mnoha ohledech pravdivější. Zeď, která oba světy odděluje, je pro běžné občany nepřekonatelná. Jediní kdo přes ni smí, jsou specializovaní průzkumníci vysílaní „vyspělou“ civilizací. Co na druhé straně najdou, bude překvapivé.

Knihu pokřtí 18. listopadu v Praze Eva Holubová.

Titul: Krásný svět
Autor: Emil Bratršovský
Ilustrace: Emil Bratršovský
Počet stran: 320
V prodeji od: 12. 11. 2019

O autorovi
Emil Bratršovský (*1965), rokycanský rodák, spisovatel, fotograf, cestovatel, sochař a muž mnoha dalších řemesel. Kromě Krásného světu napsal také detektivní romány Nejasné představy o vraždě a Lež. Z dokumentární tvorby fotil (nejen pro časopis Reflex) reportážní cykly (série fotografií z cikánského prostředí, soubor fotografií z utečeneckých lágrů v Rakousku, pouliční divadlo v Litvě, horolezeckou výpravu v Uzbekistánu, squattery v Paříži, slumy v Keni,...). Založil také fotografický atelier Fabrička ve dvoře zaměřený na komerční fotografii pro velké reklamní agentury. Od konce devadesátých let se plně věnuje fotografickému portrétu (kniha fotoportrétů význačných českých osobností Portrét).

Ukázka z knihy Krásný svět
Oba chvíli mlčeli a hleděli z okna na zeď, která se za ním vypínala až k obloze.
„Je to tam tak strašný?“ porušil ticho Dan.
Bernard zprvu nevěděl, na co se ho ptá.
„No tam,“ Dan ukázal k oknu, „tam za zdí.“
„Strašný?“ zeptal se pobaveně Bernard. „Jak pro koho. Pro tebe by to strašný určitě bylo.“
„A tebe vážně tam baví létat? Vždyť tím strašně riskuješ. Prej se tam pije voda z děr v zemi. Je to pravda?“
„Jo, říká se jim studny nebo prameny.“
„Ale to musí být nehygienické.“
Bernard se napil piva a říhl. „Tam je to jiný, Dane, tam jsem svobodnej.“
„Jak svobodnej? Jsou tam smrtelné nemoci. V džungli na tebe může něco spadnout. Divoký zvířata tě tam můžou sežrat.“
Pokrčil rameny. „Jo, tohle tam všechno je. Každej pitomej den, když vstáváš, tak nevíš, jestli se dožiješ večera. Nevíš, jestli tě něco nesežere nebo se neutopíš v močále.“
„To je ale děsný.“
„Jo, a to je to, co se mi tam líbí.“
Dan zvedl oči. „Vždyť tam nemáš s sebou ani doktora. Co bys asi tak dělal, kdyby ses nějak nebezpečně poranil?“
„Asi bych umřel,“ řekl Bernard.
Dan, který si začal nalévat vodu do sklenice, ji rozlil po stole. „Umřel?!? A prosím tě, co má tohle společnýho se svobodou?“
„A co má se svobodou společnýho tohle?“ Bernard máchl otráveně rukou kolem sebe.Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.