UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Konec dětství míří do uší

Konec dětství míří do uší
14.03.2018

Recenze Jana Procházky na audioknihu Arthura C. Clarka - Konec dětství

Když Vládci mluví.
Jeden z členů takzvané „velké trojky science fiction „ napsal svůj román v roce 1953, přesto má co říci i dnešním čtenářům a díky audio vydavatelstvím Audiotéka a Bookmedia i posluchačům.
Příběh z blízké budoucnosti nám ukazuje, nejen jak by mohlo vypadat setkání lidstva s mimozemskou super civilizací, ale především kam až by mohlo lidstvo dovést.

Román vlastně nemá žádnou postavu. Kniha je rozdělena do tří částí Země a její vládci, Zlatý věk a poslední generace.

„A tehdy se na nebi objevily lodě.“

Studená válka je na svém vrcholu a USA závodí se SSSR, kdo první vystoupí na oběžnou dráhu Země.

Když se nad největšími městy světa náhle zjeví vesmírné lodě mimozemského původu, musí se s tím lidstvo nějak popasovat. Zvláště když Vládci v zápětí zakážou nejen zbrojení, ale veškeré snahy o zkoumání a dobývání vesmíru.

Tady sledujeme především příběh generálního tajemníka OSN. Hlavní Dohlížitel nad Zemí se jmenuje Karellen. Pouze skrze něj dochází k veškerému kontaktu mezi jeho rasou a lidstvem které zastupuje právě generální tajemník OSN. Jenže ani Karellen nechce ukázat svou tvář. Vládci jsou velmi tajemní a pravý smysl jejich počínání není znám, nicméně přináší lidstvu řadu zákonů, které mu prospívají. Přesto mnozí lidé neustále touží po odhalení skutečné identity a vzhledu Vládců. A to nemluvě o různých záškodnických skupinách, které by Vládce ze Země nejraději vyhnali.  Karellen tedy oznámí, že přesně za 50 let Vládci svou pravou tvář odhalí.

Nastává Zlatý věk. A s ním přichází druhá část, v níž konečně Vládci odhalí svou tvář, lidstvo dosáhne takřka dokonalosti. Zatím co se Vládci věnují studiu lidstva a především parapsychologických jevů, hlavní příběh se věnuje manželům Fosterovým a švagrovi jejich přítele Janu Rodricksovi. Právě ti jsou důležití nejen pro Vládce, ale především pro zrod poslední generace lidstva.

Právě jejímu zrodu a nejen jemu se věnuje třetí, závěrečná část knihy.

Vládci mluví.

Když mluvím o zvukové podobě Konce dětství, musím říci, že jde o audio knihu v té nejryzejší podobě. Žádné ruchy, zkreslení hlasu, ani nic jiného. Jen kratinké hudební předěly mezi kapitolami. Vše ostatní stojí a padá s hlasem narátora. Této role se ujal Václav Neužil mladší, kterého fanoušci fantastiky znají z povedené retro detektivky Svět pod hlavou. Na jeho z počátku monotónní přednes si možná posluchač bude muset zvyknout, ale podle mého soudu se své role zhostil dobře.

Protože je konec dětství audio knihou, kde nebylo použito žádných zvukových efektů, musel se pan Neužil ve své roli popasovat i s hlasy Vládců. V jeho podání Karellen i ostatní Vládci mluví jakoby strojově a mírně zadrhávají. Tím se Vládci sice zřetelně odlišují od lidí, ale někomu to může být při poslechu nepříjemné.

Konec dětství je dost složitá kniha, na jejíž poslech se člověk musí dost soustředit. Navíc děj v rámci jedné kapitoly často přeskakuje mezi různými časovými rovinami. Ty bohužel nejsou na rozdíl od jednotlivých kapitol nijak zvukově odděleny, což poslech trochu ztěžuje. Což celému vyznění jinak skvělé knihy bohužel podráží nohy.

HODNOCENÍ: 8/10
 
- - -
Pro vanili.cz napsal Jan ProcházkaKam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.