UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Komiksový návrat do dětství

Komiksový návrat do dětství
22.05.2019

Michaela Voláková zaostřila svůj drobnohled na komiksové zpracování kultovní knihy Poslední jednorožec.

Pokud se můžeme díky knížkám vrátit do dětství a zavzpomínat na staré dobré časy, je to nezapomenutelný zážitek. A právě to se povedlo dokázat nakladatelství Comicscentrum, které vydalo v komiksové podobě Posledního jednorožce.

„Když mi byli čtyři roky, moje matka – učitelka – mě jednou vzala s sebou do práce. Dopadlo to tak, že jsem jejím žákům v hodině vyprávěl příběhy o jednorožcích. Později mi líčila, že když jsem skončil, tak jsem jim velmi formálně oznámil: „Děkuji za pozornost. Jednoho dne se vrátím a budu vám o jednorožcích znovu vyprávět.“ Rád bych si myslel, že když jsem o dvě desetiletí později napsal Posledního jednorožce, vlastně jsem tím onomu dávnému slibu konečně dostál.

Takto začíná úvod napsaný samotným spisovatelem Peterem S. Beaglem ke komiksovému vydání krásné fantasy klasiky. Fascinující čarovná, lyrická, ale především chytlavá fantasy pohádka se dočkala komiksové podoby, jež ji dodává nový rozměr. Poslední jednorožec měl zatím dvě podoby, ať již knižní (román Poslední jednorožec 1968) či filmovou (1982), ale teprve v roce 2019 získal barevné ilustrace ilustrátorů Reneé De Lizové a Ray Dillona. Scénář ke komiksu napsal Peter B. Gillis,

Lyrický příběh vypráví o jednorožce žijící v Šeříkovém lese, která je ochránkyní lesa.  Jednoho dne se však dozví, že je poslední svého druhu. Na základě nových poznatků se hrdinka vydá na nelehkou pouť, aby zachránila ostatní jednorožce. Při procházení divokou krajinou ji čeká nejedna nástraha, s kterou se jednorožka musí vypořádat. Jenže nejen nebezpečí ji čeká na cestě k nalezení jejího druhu. Potká, nejen věrné přátelé, kteří ji budou stát po boku i za cenu ohrožení života, ale taky lásku. Lásku, jež jí změní nejenom povahu, ale na okamžik ji svede z cesty…

Znovu se potkáváme s roztržitým kouzelníkem Šmendrikem jehož snem je mistrně ovládat magii, ale z nějakého důvodu se mu to nedaří. A možná právě to jej svede dohromady s jednorožkou. Aby toho nebylo málo, tak se k nelehkému úkolu připojí Běta s neuvěřitelně prořízlou pusou, jejíž příběh dostává v komiksu trochu novou podobu. Nechybí zde ani král Zmarupán, který svoji zlou a vypočítavou povahou dodává Poslednímu jednorožci temnější podobu. Velmi zvláštní postavou je Mamá Fortuna. Není vyloženě zlá, ale právě ona představuje lidskou touhu po moci a penězích. Celkem nečekanou podobu dostala postava prince Líra, jenž dost zasáhne do děje.

Po celou dobu čtení vás přitahují neuvěřitelně detailně provedené kresby, které mění barvy podle toho, co se v příběhu odehrává. Pakliže jsou scény šťastné a veselé, jako například v Šeříkovém lese či vyprávění o jednorožci a panně anebo okamžik, kdy Šmendrik vyčaruje Robina Hooda a jeho věrné, tak je jsou barvy živé, jasné a barevné. Ale ve chvíli, kdy je jednorožka ohrožená Mamá Fortunou anebo Rudým býkem kresby doslova ztemnějí. Vše obklopí stín bezmoci a zoufalství. Autoři se tím snažili dodat jednotlivým úsekům napětí a povedlo se jim to.

Velmi zvláštně jsou vyvedeny i myšlenky jednorožky. Červené písmo na růžovém pozadí. Čtenáři je jasné, co tím chtěl autor říct, ale občas, obzvlášť při čtení u světla lampičky, kdy se tyto části leskly, tuto barevnou kombinaci nesnášel.

Poslední jednorožec je pro mě návrat do dětství a ojedinělá práce s odstíny barev. Navíc je v pevné vazbě s poutavým přebalem odkud na vás z prostřed lesa hledí jednorožka. Upřímně jsem ráda, že se Comicscentrum nebálo dát této klasice komiksový kabátek. A pokud milujete jednorožce, čaroděje a zlé krále, tak právě tohle vyprávění je právě pro vás.

Michaela Voláková Hodnocení: 96%

Autor: Peter S. Beagle
Nakladatelství: Comicscentrum
Počet stran: 192 barevných
Přeložila: Alexandra Niklíčková
Rok vydání: 2019
https://www.comicscentrum.cz/9788088152767-posledni-jednorozec.htmlKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.