UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Komando podle Kotlety a Alláha

Komando podle Kotlety a Alláha
24.06.2019

Řezník z Bruntálu si vzal na paškál starší počin Leoše Kyši a dal tomu nový kabátek. A turbánek.

Poutníka z Mohameda a Alláhův hněv vydal Leoš Kyša ve dvou svazcích v roce 2009. Po deseti letech vychází autorova prvotina znovu, tentokrát v jednom svazku, prakticky bez překlepů, jen s lehkou autorovou úpravou. (Kdo nečetl původní knihy, ten ji asi nezaregistruje.)

„Svět byl kdysi rozdělen na zájmové sféry, kdo nechtěl být "přivtělen", musel vlastnit kvéry.“

Planetu Zemi ovládl Islám. Díky tomu byli z naší rodné a drahé matičky vypuzeni všichni, kdo se nechtějí klanět směrem k Mekce. Naštěstí je vesmír dost velký na to, aby se v něm mohli usadit všichni ti nevěřící psi. A je jedno, jestli jsou to křesťané, pravoslavní, ateisté nebo Buddhisté. Ve finále je tak vesmír rozdělen na sféry vlivu. Nejvíce planet ovládá Muslimská federace řízená Radou Imámů. Pak tu máme několik židovských planet, americké, ruské a několik neutrálních planet.

V tomhle světě se pohybuje pirát a pašerák Daniel Kalandra. Ten jakožto bývalý člen tajných služeb několika nejsilnějších frakcí ve vesmíru má blíže ke kapitánu Michálkovi než k Hanu Solovi.

Možná právě proto si ho hned v první knize najme jedna z mnoha protimuslimských frakcí. Tedy ono to není tak jednoduché.

Ten příběh je vlastně dost prostý. Hlavní hrdina má fakt skvělou pověst výtečného teroristy a bojovníka. Sice se už od své poslední akce uklidil na vejminek, ale není zas tak těžké ho ze zasloužilého odpočinku vytáhnout. Zvlášť když mu pohrozíme, že z jeho dcerky uděláme cedník. Hrdina se tedy pokusí splnit zadaný úkol, ale pak se všechno podělá a on popadne kulomet a jde zachránit uneseného potomka. Velká bitva, různí efektové, epická hudba od Smetany nebo Williamse.

Máme zaděláno na solidní space operu, co říkáte? Jak se to vezme. Kotleta v podstatě zachází s tímhle žánrem ryze účelově. Vesmír mu slouží spíše jako atraktivní herní plán, po němž se Kalandra pohybuje z bodu A do bodu B a pak do bodu C. A to velice rychle. V bodech A, B a C pak plní questy, které mu autor vymyslel. Takže třeba hnedle půlku knihy stráví na matičce Zemi a čtenář úplně zapomene na to, že četl space operu. Záměrně píšu „zapomene“, protože Kalandrovo dobrodružství na Zemi (stejně jako jeho další mise) je plné akce. Pravda, je to celé dost ukecané a humorných odkazů a hlášek je tu oproti pozdějším autorovým knihám znatelně méně. Ale hrdina je sympaťák a máte důvod mu fandit. A to až do závěrečné epické bitvy.

Alláhův hněv pak zastihne Kalandru jako řádného zaměstnance tajné služby ruského dominia. Tady autor rozehrává špionážní hru, která se točí kolem něčeho, co by Rada Imámů klidně mohla nazvat Hvězdou smrti. I tady se Kalandra díky autorově imaginaci dostává do zajímavých destinací a vesmírné boje si čtenář užije zase až v závěru knihy. Proč? Inu protože její větší část jako by z oka vypadla Velkému útěku a podobným filmům z vězeňského prostředí. Oproti Poutníkovi je Alláhův hněv sice lehce zkratkovitý, ale zato mnohem svižnější a méně ukecaný.

I tady je samozřejmě občas v hláškách slyšet hlas pozdního Kotlety, ale stejně jako v Poutníkovi jen poskrovnu. Ovšem hra na špionážní notečku a útěk z vězeňské planety dávají druhému Kalandrovu dobrodružství ten správný punc akčního románu.

Než přijdou titulky.

Poutník z Mohameda a Alláhův hněv jsou příjemné akční sci –fi příběhy, zasazené do hodně  originálního světa. Ortodoxní scifisty navíc potěší neotřelé využití černých děr. Fanoušci pozdního Kotlety budou v obou příbězích nejspíš postrádat větší množství sexu a hlášek.

Mě ale kniha bavila. A za odkaz na pravoslavnou Cherubínskou píseň dík.

Jan Procházka

Hodnocení: čtyři Hvězdy smrti z pěti

Série: Daniel Kalandra
Žánr: Literatura česká, Fantasy
Vydáno: 2019, Epocha (ČR, od r. 1989)
Počet stran: 544
Jazyk vydání: český
Edice: Fantastická Epocha
Ilustrace/foto: Karel Zeman
Autoři obálky: Žaneta Kortusová, Lukáš Tuma
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN:978-80-7557-181-6Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.