UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Kniha o Gwendy. Kingova rafinovaná variace na jeho vlastní Carrie

Kniha o Gwendy. Kingova rafinovaná variace na jeho vlastní Carrie
11.01.2019

Jak vratkou je světová zbrojní rovnováha. Mír se může stisknutím knoflíku přetavit ve válku. Běžná válka v jaderné inferno a „tisíce Hirošim“.

Rovněž atomové bombardování Japonska zmiňují Stephen King a Richard Chizmar v prvé své společné knize Kouzelná skříňka pro Gwendy (2017).

Richard Chizmar (*1965) je učitel tvůrčího psaní, povídkář, scenárista, producent a také vydavatel a editor magazínu Cemetery Dance, vlastník Cemetery Dance Publications a držitel více významných cen, např. World Fantasy awards a International Horror Guild awards. Stephena Kinga (*1947) netřeba představovat. Oba si podali ruce při psaní této novely , jejíž symbolika poukazuje také k vratkosti našich individuálních životů. Roku 1974 se holčička Gwendy z Maine, kterou pojmenovali také podle Wendy z Petra Pana, setká mezi dětským hřištěm a sebevražednou hlubinou s podivným pánem, jehož „okrouhlým kloboučkem“ autoři spíš nezáměrně asociují Evropanům známého Pana Tau Oty Hofmana.

Ač rodiče děvčátko varovali, aby se nedávalo s nikým cizím do řeči, umí muž jejich dcerku přimět k rozhovoru. Klidně prozradí, že ji sleduje už nějakou dobu a že si ji vybral, a věnuje jí zvláštní skříňku s různobarevnými tlačítky. Jen červené se smí použít víc než jednou – a naštěstí jdou ztuha. Poté, co muž (jehož možná jednou bude hrát Christopher Waltz) na dlouho zmizí, stane se tato skříňka dívce nevyčerpatelným zdrojem nepochopitelně dobrých čokoládek, ba cenných mincí. Má však taky další funkce, které sympatický Richard Farris naznačil jen vágně, ale které Gwendy vytuší. Trochu se tedy bojí, ale pochopí, že může rovněž získat. Dospívání, líčené vzápětí v mistrné zkratce, tráví pak s občasnou pomocí červeného tlačítka.

Jistěže ještě nejde o poslední Kingovo dílo, nicméně některými aspekty se podobá jeho románovému debutu Carrie (1974), a zdá se, že dívka je s to způsobovat prostřednictvím skříňky katastrofy. Pomyslný ďábel jejich uskutečnění možná nechal čistě na její rozvaze, ale je-li artefakt ponechán v klidu, naopak přináší majitelce dobro. Nenápadně a snad i díky části její vlastní vůle, avšak nepochybně. Spraví zrak, zlepšuje rodinné vztahy, umožňuje vyhrávat... A není tedy jako Opičí tlapka z klasické povídky W. W. Jacobse.

Jak se má ovšem ukázat, v životě dochází na věci, s kterými si ani podobná magie neporadí, a například některé vraždy a sebevraždy (i hromadné) patrně musí být spáchány. Ať už v Castle Rocku, kde žije Gwendy, anebo v daleké Jižní Americe, kde žil v Guyaně paranoidní vůdce jisté sekty Jim Jones (jehož jako monstrum odpovědné za smrt takřka tisíce lidí pamatují mnozí z nás už jen ze zpráv).

Přijde si pán v kloboučku nakonec pro svou skříňku? U kterého dítěte ji na další léta uschová? A co by asi způsobilo stisknutí černého tlačítka, když jsou barevná věnována „pouze“ pozemským světadílům?

Stephen King a Richard Chizmar: Kouzelná skříňka pro Gwendy.

Přeložil Ivan Němeček.
Vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA. Praha 2018. 160 stran. ISBN 978-80-7593-019-4

Ivo FenclKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.