UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Když svítí Světla nad močálem, nastal čas zamyslet se nad tím, kam jdeme.

Když svítí Světla nad močálem, nastal čas zamyslet se nad tím, kam jdeme.
08.06.2021

Balada o bludičkách, životě a smrti

Lucie Ortega zatím vydala čtyři knihy, soubor pěti povídek balancujících na hraně magického realismu a první tři díly fantasy série Správci světů. Tyto knihy vyšli pouze v elektronické podobě, takže Světla nad močálem jsou její prvotinou pouze tím, že na rozdíl od jejích předchozích knih vyšly tiskem. Svůj díl na tom má jistě i to, že kniha vyhrála 4. ročník literární soutěže nakladatelství Fragment Hvězdy inkoustu.

Seznamte se s Lenou

Lena není typická fantasy hrdinka, to si musíme říct hned na začátku. No řekněte sami, který hrdina nastartuje svou kariéru tím, že spáchá sebevraždu? Nicméně, ve světě, který Lucie Ortega vymyslela je pro sebevrahy, nebo oběti vražd či vrahy připraven hodně zajímavý život po životě. Ze sebevrahů se stávají obyvatelé močálu, kde žijí jako bludičky či bludníci, vrazi odcházejí do Kostějova Temného Navu. Místa, které se dost podobá peklu. A ti, kteří páchali v životě dobro, tráví svou posmrtnou existenci v království Velese – tedy Světlém Navu. A močál je prahem těchto říší.

Problém je v tom, že než se nově příchozí obyvatelka močálu stane právoplatnou bludičkou, musí podstoupit zkoušku dospělosti. Tou je, přivést do močálu člověka a utopit ho v něm. No, a když se to nepovede, musíte se vrátit mezi lidi a prožít si život znovu. Pro sebevraha, žádná výhra, co? A to tu máme ještě docela slušnou řevnivost mezi vládci jednotlivých říší a jejich poskoky. Ta zamíchá osudem nejen Leny, ale také její přítelkyně a všech obyvatel močálu. Když Lena nechtěně urazí jednu z Kostějových strig, je její zkušební lhůta zkrácena ze sedmi let na hrstku dnů. A milé navce (jak se nové obyvatelky močálu titulují) začíná závod o čas.

Autorka nás v první části seznamuje s obyvateli močálu a se zásvětím i pravidly jeho fungování, to si odbude v pár prvních kapitolách a záhy vyžene svou hrdinku splnit nelehký úkol. Utopit muže, který se chystá vytěžit z močálu všechnu rašelinu. První část knihy je pro čtenáře rozhodně zajímavá, postupně odhaluje jak Lenin svět, tak i její minulost a důvody které jí dohnaly k sebevraždě. Ty jsou zasazeny vždy jako úvod jednotlivých kapitol. Druhá část knihy, kdy se Lena znovu vypraví do světa lidí, aby se seznámila se svou obětí a dostrkala ji do močálu, nám ukazuje, že nic není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, a to nejen díky výše uvedené strize, která Leninu snažení hází klády pod nohy, ale také kvůli lidskosti, jenž hlavní hrdinku (světe div se) ani po smrti neopustila. Závěrečná část knihy je pak epickou jízdou zásvětím a Ortega v ní pustila fantasii ze řetězu. Zvrat střídá zvrat a cesta za vykoupením je trnitá a bolestivá.

Kniha není žádnou epickou ságou, ani romantickou selankou. A ačkoli nepostrádá akčních scén, čtenář by rozhodně neměl čekat žádný Asfalt nebo Vyhlídku na věčnost. Záměrem autorky spíše bylo vyprovokovat čtenáře k zamyšlení nad tím, co může mladého člověka dovést k sebevraždě, jaké je jeho místo v životě a jak se s ním vyrovnat. A že k tomu využívá fantasy kulisy je jen dobře, protože právě ony trochu zmírňují palčivost takových otázek.

Možná se bude zdát (a to že kniha vyšla jako literatura pro mládež pod hlavičkou Albatrosu by tomu mohlo i napovídat) míří Světla nad močálem na mladší čtenářky. Ale myslím, že ty v ní budou postrádat takřka nerozvinutou milostnou linku a také všudypřítomná melancholie, temnota a beznaděj je asi nepotěší. To z pohledu dospělého čtenáře jistě nebude vadou na kráse, ale děvčata 12+ si nejspíš povzdychnou, že je tam té romantiky málo. Mě naopak bolely i její náznaky jako trn pod nehtem. Z funkčního a veskrze ponurého příběhu prosvětleného občasnou hrdinčinou ironickou glosou trčí jako ukopnutý palec. Je to škoda, protože by příběh mohl dobře fungovat i bez nich.  Naopak se mi líbily ozvěny slovanské mytologie, jimiž je autorčina originální a funkční zásvětní říše prodchnuta. Také závažná témata, s nimiž autorka ve své knize pracuje, považuji za její velké plus. Nedostatkem pak je takřka nulová chemie mezi bludičkou a její zamýšlenou obětí. A lehce nevyvážené tempo vyprávění.

Hodnocení: 75%

Žánr: 

Literatura českáFantasyPro děti a mládež


Vydáno: 2021, Fragment (ČR)

1. vydání originálu: 2021
Počet stran: 324
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Filip Štorch
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 9788025350577Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.