UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Když se pohne les, pohne to i s vámi

Když se pohne les, pohne to i s vámi
22.01.2018

Recenze knižního počinu Míly Lince od Tomáše Slavíka

Znáte takové ty klasické fantasy příběhy plné elfů, čarodějů a jejich lektvarů, trpaslíků, skřetů a další magické havěti? Že jiné fantasy byste ani nečetli? No výborně, tak to jste tu špatně. Nebo možná správně, protože je na čase, abyste vyzkoušeli i něco jiného.

Ano, v knize Když se pohne les od Míly Lince je sice magie Černého hvozdu hodně podstatná, stejně tak jde ale o poměrně věrně napsaný (tedy alespoň mi to tak připadá) historický román. Setkáme se s rytíři, panoši, běžnými měšťany a vesničany, jedním statečným Zemanem hejtmanem a samozřejmě i sličnými děvami (byť ty tu nehrají úplně výraznou roli).

Většina děje se točí kolem Jana Bočka z Bočkova – mladého a světem nezkaženého panoše, kterého ve světě Černého hvozdu potkáváme poprvé. Že neznáte Černý hvozd? Musím se přiznat, že i pro mne je Když se pohne les první knížkou, ve které jsem na něj narazil. Abych vás uvedl do obrazu – Černý hvozd je něco jako Prsten moci. Až na to, že Prsten má vliv hlavně na toho, kdo jej má u sebe. Hvozd je ovšem mnohem větší, a tak má více či méně výrazný vliv na všechny, kdo se dostanou do jeho stínu. A jeho stín se v poslední době stále rozšiřuje.

Jan Boček slouží u rytíře, pana Vojtěcha, a doufá, že se i on sám bude jednoho dne na rytíře pasován. Ale není vůbec jisté, zda se takového dne dožije. Právě kvůli své službě u pana Vojtěcha se totiž vydává do Černého hvozdu, aby společně s dalšími vojáky zabránili šíření zla, které z něj proudí.

Kniha je rozdělená do 3 hlavních částí a 2 intermezz. Pro děj jsou vlastně důležité všechny části, ale musím říct, že zrovna intermezza mě hodně bavila. V podstatě jde o takové to „mezitím, tam a tam“… Pánové Michal z Havráně a Martin z Bílé jakožto zemští škůdci byli výborní.

Když píšu kladné hodnocení nějaké knížky, mám občas pocit, že vlastně ani není, moc co psát. Vždyť by sakra stačilo říct „Jo, bylo to super, jděte a čtěte!“ – nejde sice o epické dobrodružství ve stylu zmiňovaného Pána prstenů, ale máte-li rádi fantasy a středověkou tématiku, myslím, že vás Když se pohne les nezklame.

No, nebyl bych to já, abych si alespoň trochu nerýpnul – postava na obálce má zřejmě být jednou z postav v knize. Pokud tomu tak opravdu je, neodpovídá úplně jejímu vylíčení v příběhu, ale to nevadí :).
 
HODNOCENÍ: vysoké
 
INFO O KNIZE:
Autor: Míla Linc
Autor přebálky: Jana Maffet Šouflová
Vnitřní ilustrace: Ondřej Janovský
Edice: Česká fantastika (123)
ISBN: 978-80-87364-78-9
Novinka! Vyšlo 23.11.2017
Vydal: Straky na vrbě

- - -
Pro Vanili.cz přečetl a recenzi napsal Tomáš Slavík.

Pakliže byste se chtěli spojit s autorem knihy, dozvědět se o Černém hvozdu něco víc a třeba si občas zasoutěžit o možnost stát se jednou z postav, navštivte https://www.facebook.com/cerny.hvozd/Kam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.