UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Když se Brnem prohání rusalky, tak teče krev

Když se Brnem prohání rusalky, tak teče krev
29.10.2019

Stojí audiokniha Krev pro rusalku za poslech, nebo je lepší sáhnout po její knižní sestřičce?

Každé město, které stojí za to zvát metropolí, by mělo mít alespoň jednu fantastikou říznutou knihu, v níž hraje hlavní roli. Praha jich má hned několik, Ostrava přinejmenším dvě. A díky jedné z nejtalentovanějších žen české fantastiky Kristýně Sněgoňové má ty své i Brno.

Válka v Evropě byla krutá a nebýt rusalek, dopadla by všelijak. Je to tak. Jen díky spojenectví států Polska, Maďarska a Československa, jež uzavřely pakt s rusalkami, divoženkami a meluzínami, nevlaje nad Evropou vlajka s hákovým křížem. Protože tyhle na první pohled křehké bytosti mají nadpřirozenou sílu a v boji s nepřítelem jsou drsnější než Eówyn křížená s Wonder Woman. Když válka skončila, slíbily hlavy všech států Pospolitosti rusalkám, že se budou moci stát právoplatnými členkami společnosti. Jenže ouha. Ani čtyřicet pět let po válce tomu tak není. Rusalky jsou stále na okraji společnosti a živí se především prostitucí. Taková divoženka se pro vás při souloži promění v kohokoliv si budete přát. Problém je pouze s placením, protože tyhle kurvičky berou jedině krev. Zkrátka a dobře, s vílami jsou jenom problémy. No a od toho tu jsou speciálové, tedy členové speciálního policejního oddělení pro dohled nad vílami.

Jedním z nich je i Dominik Stolbenko. Tenhle chlap nenávidí rusalky víc než mor, a přesto musí spojit síly s jednou z nich. A to nejen proto, že se ve Svratce objevila mrtvá víla, jejíž smrt má vyšetřit.

Krev pro rusalku je v podstatě noir detektivka zasazená do fantasy prostředí, jejíž postavy dýchají a trpí jako živé.

Stolbenko pátrající po vrahovi rusalek a zároveň toužící odhalit pravdu o smrti své matky je skvěle napsanou postavou. Nesympatický parchant, k němuž si cestu nacházíte opravdu jen těžko, a přesto mu musíte držet palce. Jeho depresivní stavy jsou únavné a jeho nimrání se ve svých pocitech vám nejspíš poleze na nervy. Jenže právě to z něj dělá živou a uvěřitelnou osobnost. Ve stejné míře to platí pro rusalku Léto. Skvěle vykreslený rozdíl mezi myšlením lidí a rusalek je pak další věcí, jež se mi na autorčině prvotině líbila.

Samotné detektivní pátrání je naopak trošku rozpačité. Stolbenko je více než často vlečen okolnostmi, než aby sám s vyšetřováním pohnul. A tak poslední třetina knihy, která se nese ve stylu filmu L.A. Confidential, celou detektivní linii nejenže pěkně uzavírá, ale vlastně i tak trochu zachraňuje.

Ačkoli je Krev pro rusalku především dobře napsaná oddechovka, vnímavý čtenář v ní najde i paralely k dnešní době.

Přestože má autorčina prvotina pár chyb na kráse, jde o povedenou urban fantasy. Teď jde jen o to, jestli máte raději krev na papíře nebo v uších. Protože stejně, jako tomu bylo u knih Františka Kotlety, i u Krve pro rusalku vydala Epocha ve spolupráci s Audiotékou její audio verzi.

Audioknihu Krev pro rusalku načetl herec a dabér Michal Jagelka. A přestože se dabování věnuje již od svých dvanácti let, svěřit mu roli narátora nebylo nejšťastnější volbou. Na jeho přednes jsem si vlastně za těch sedmnáct a čtvrt hodiny poslechu nezvykl. Už po pár prvních větách mě zarazilo, že vlastně stále křičí. Jako by zapomněl, že není na divadelní scéně. Na druhou stranu mu ale musím přiznat snahu o věrné zachycení dynamičnosti dialogů. Byť všechny ženské party čte prakticky stejně. Stolbenko je často pronásledován nočními můrami a vzpomínkami na minulost. Ty nebyly od normálního děje nijak zvukově odlišeny a jako posluchač jsem se v nich trochu ztrácel. To samé platilo i o rusalce Léto, která mluvila absolutně stejným hlasem ve všech podobách, ve které se proměnila. Ve finále mi tak z celé audioknihy přišla opravdu nejlepší skvělá ústřední melodie, která se celým příběhem proplétá.

Když přemýšlím o knize Krev pro rusalku, říkám si, že jsem měl tentokrát dát přednost její knižní podobě.

Hodnocení: Kniha 89%
Audiokniha 60%
Jan Procházka

Titul: Krev pro rusalku
Autor:Kristýna Sněgoňová
žánr: urban fantasy, sci-fi
kniha vydána: Epocha, 2018
počet stran: 464
Autoři obálky: Žaneta Kortusová, Lukáš Tuma
délka audioknihy: 17 hodin 12 minut
Interpret: Michal Jagelka
Formát:MP3 ke staženíKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.