UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Když promluví Soudné sestry, je to koncert pro uši

Když promluví Soudné sestry, je to koncert pro uši
12.06.2018

Náš audioknižní guru Honza Procházka sepsal recenzi na Soudné sestry od Terryho Pratchetta. Mrkněte na to!

Terry Pratchett – Soudné sestry

  • Délka: 14.03 hod.
  • Interpret: Zuzana Slavíková
  • Režie: Jitka Škápíková

Recenze Honzy Procházky

Znáte to jistě všichni. Přijedete si večer z lovu na svůj hrad, dáte si k večeři divočáka, podrbete za ušima své lovecké psy. A než se nadějete, leží vaše chladnoucí tělo pod schody s dýkou v zádech a z vás je duch. Navíc pěkně naštvaný duch. Proč? Inu proto, že vás zavraždil váš nejneoblíbenější příbuzný. A přesně tohle se stalo králi Lancre.

Naštěstí pro něj i pro celé království do hry záhy vstoupí tři čarodějky. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Podaří se jim vrátit ztracenou královskou korunu jedinému právoplatnému dědici? A co s tím vším má společného šašek, principál herecké společnosti a Osud? To ví každý kovaný fanoušek Zeměplochy, kterou pro nás od roku 1993 překládal skvělý Jan Kantůrek, jenž načetl i prvních pět knih.

Právě v jeho stopách se vydalo audio vydavatelství OneHotBook v čele se svým šéfem Martinem Pilařem.

Režie se ujala Jitka Škápíková a role vypravěčky byla svěřena herečce Zuzaně Slavíkové.

Ta dokázala perfektně odlišit hlasy krutopřísné a mírně upjaté Bábi Zlopočasné, lidové a babičkovské Bábi Oggové i trošku naivní, přesto dobromyslné mladičké Magráty Česnekové. Právě jejich dialogy nebo spíše trialogy jsou to, co vás na jejím přednesu zaujme nejvíce. Ale i ostatním postavám (a že jich v knize je skoro jako stromů v Horách Beraní hlavy) zvládla přiřadit ty správné hlasy, takže je od sebe celkem snadno rozeznáte. Snad jen Smrť nezněl tak dutě, jak jsou fanoušci Zeměplochy zvyklí. Člověk se neubrání srovnání s přednesem páně Kantůrkovým. Ale myslím si, že z něj Zuzana Slavíková vyšla bez ztráty kytičky.

Opominout nesmím také svérázný hudební doprovod, v němž uslyšíme takové nástroje jako cimbál či xylofon, a který jako by vypadl přímo z kultovního divadelního představení divadla V Dlouhé. Perfektně dokresluje celý příběh, ale zároveň nezahlcuje posluchačovy uši, neboť nezasahuje do mluveného textu, a striktně slouží pouze k oddělení kapitol,
či některých scén.

Závěrem chci zmínit booklet audioknihy. Při jeho grafické úpravě byly využity ilustrace z knihy, které má na svědomí Josh Kirby. To považuji za vynikající nápad. Je jen škoda, že na první CD byla použita tmavě zelená barva a obrázek Smrtě se na něm díky tomu takřka ztrácí.

Je chvályhodné, že se v OneHotBook odhodlali pokračovat v natáčení Zeměplošských příběhů, a já jsem vážně zvědav, jestli se Jan Zadražil popasuje s prvním příběhem kapitána Elánia a jeho Noční hlídky stejně dobře jako Zuzana Slavíková.

Verdikt: 90 %

Jan Procházka, redaktor Vanili.czKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.