UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Když promluví Hilda a pidilidi

Když promluví Hilda a pidilidi
10.01.2020

Adaptace prvního dobrodružství modrovlasé rozumbrady, tentokrát jako audiokniha

Po nebi plují hafíci,
v údolí žijí elfíci.
A holčička s modrými vlasy
zažívá prazvláštní časy.
S Větvíkem po boku uhání
do lesů, do hor a do strání.

Všichni příznivci komiksu znají a milují Hildu. Dokonce ji znají i ti, kteří mají předplacený Netflix. Ten přinesl seriál, který je adaptací knihy Hilda a pidilidi, a ta je pro změnu románovou adaptací kultovního komiksu britského kreslíře Luka Pearsona.

Malá Hilda žije se svou maminkou a liškolouškem Větvíkem ve srubu uprostřed severské divočiny. Za horami je sice město Trollberk, ale to Hildu pranic nezajímá. Vždyť malé dobrodružce nabízí okolní příroda mnohem víc zábavy než ošklivé město. Tak proč se stěhovat? Venkovská pohoda je však narušena ve chvíli, kdy Hilda a její maminka zjistí, že jejich srub stojí uprostřed elfího města. Nový elfí premiér se rozhodne Hildu a její maminku z údolí vyhnat. A tak malá rozumbrada vezme věci do vlastních rukou. Za pomoci elfa Alfura se pokusí najít smírné řešení. Že to nebude mít lehké, je více než jasné. Ale zase ta cesta plná dobrodružství přinese modrovlasé holčičce nejen nová setkání s kouzelnými bytostmi, ale také trochu toho sebepoznání.

Audio vydavatelství OneHotBook svěřilo nahrávání audioknihy Hilda a pidilidi nadmíru zkušené režisérce Jitce Škápíkové. Ta již mnohokrát prokázala, že má pro podobné projekty cit. Například Soudné sestry jsou právě takovým důkazem. Je tedy Hilda a pidilidi stejně povedenou audioknihou? No jak se to vezme. Role vypravěčky se zhostila herečka Dejvického divadla Martha Issová. Její mladě znějící a rozverně rozjásaný hlásek Hildě sluší. Když nadšeně popisuje krajinu nebo mluví hlasem Hildy, je radost ji poslouchat. Člověk by jí to nadšení pro dobrodružství i věřil. Problém přijde až ve chvíli, kdy má promlouvat hlasy kouzelných bytostí. Elfové, a především Hildin průvodce Alfur mluví pisklavými hlásky, a to je něco, co Issová zvládá celkem dobře. Ovšem jakmile promluví skřítek Poleňák nebo obr a obryně, se kterými se hlavní hrdinka setká, má dospělý jedinec pocit, jako by mluvily lehce retardované osoby. Dětem to nejspíš vadit nebude, ale rodiče možná budou trošku trpět.

Velkým plusem této audioknihy je však hudba. Ta je mnohem lepší než soundtrack k výše zmíněnému seriálu. Rozverné melodie, jejichž nedílnou součástí jsou tóny xylofonu, či melancholické tóny klavíru ve chvílích ztišení pasují k Hildinu dobrodružství mnohem lépe než elektronická hudba k netflixovskému seriálu.

Sečteno a podtrženo, Hilda a pidilidi je dalším příjemným kouskem do domácí dětské fonotéky. Takových kvalit jako Čarodějův učeň nebo Knihy džunglí však nedosahuje. A to je docela škoda.

Hodnocení: 85%

Jan Procházka

Katalogové č.: AK257
EAN: 8594169482576
Formát: 1CD mp3
Délka nahrávky: 2 hodiny 23 minut

Překlad: Martina Knápková

datum vydání: 3.12. 2019Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.