UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

KDYŽ KNIHY MLUVÍ

KDYŽ KNIHY MLUVÍ
24.02.2018

Vyznáte se v audioknihách? Jan Procházka předkládá zajímavý souhrn.

Tolik, tolik knih a tak málo času na čtení! Tohle si říká snad každý knihomol a je jedno, jestli hltá detektivky, historické romány, anebo fantastiku všeho druhu. Jen kolik času, kdy bychom mohli číst, strávíme řízením auta, vařením, nebo cestováním v MHD či v práci. Tolik ztraceného času.

Naštěstí jsou tu audioknihy. Ty můžeme poslouchat skoro všude a mnohdy je to větší zážitek, než samotná kniha. Sám si vzpomínám, jakým zážitkem pro mě byl poslech (tehdy ještě na vinylové desce) bezkonkurenčně skvělé, rozhlasové dramatizace knihy Let do nebezpečí. Mráz mi běhal po zádech. A pokud jde o fantastiku, všichni její fanoušci znají příběh rozhlasové dramatizace Války světů H. G. Wellse z roku 1938.

Audioknihy mají své kořeny v předčítání knih, ale první namluvená kniha se objevila až roku 1932. Rok po té, co byl v USA spuštěn program, jenž měl pomáhat a podporovat nevidomé. 

Ovšem od dob, kdy byli posluchači audioknih odkázáni pouze na rozhlasové hry, na strojově načtené hrůzy, nebo podomácku nahrané knihy, jsou naštěstí dávno pryč. Dnes jsou audioknihy načítány profesionály a nahrávány ve specializovaných studiích.

Ale vraťme se k fantastice, tedy k žánrům sci-fi a fantasy. Těm se u nás daří nebývale dobře a i audio nakladatelství, které se jim věnují, máme u nás hned několik.

Na prvním místě chci jmenovat audiovydavatelství Walker &Volf. http://www.walkeravolf.cz/. První setkání dvou zakladatelů současného audiovydavatelství Walker &Volf proběhlo v prosinci 2013. Původně mělo jít o spolupráci na projektu počítačové hry, ale už během této schůzky padlo, že režisér Radek Volf je nadšencem do audioknih a sci-fi a spisovatel Jiří Walker Procházka zase do sci-fi a audioknih. Slovo dalo slovo (stalo se "U potrefené husy" na Andělu) a vznikl první projekt audioknihy. Tu navrhl Radek Volf a šlo o převedení knížky "Hvězdní honáci" do audio podoby. Tu tehdy skvěle načetl pan Jiří Klem. Právě na této první schůzce se oba nadšenci dohodli na tom, že začnou vydávat i knihy současných českých autorů a autorek žánrů sci-fi, fantasy a hororu. Ještě než se začali Hvězdní honáci začátkem roku 2014 nahrávat, proběhlo mnoho jednání se zástupci distributorů i vydavatelů audioknih. Po první úspěšné audioknize Hvězdní honáci následovaly další zajímavé tituly z tuzemské produkce sci-fi a fantasy: Líheň od Miroslava Žambocha, Asfalt od Štěpána Kopřivy a Znamení Vlka od M. T. Majara. Ještě v tomtéž roce vydalo W&V svou první detektivku "Advokát a jeho Pán" od Josefa Klímy. V těchto začátcích, kdy ještě nahrávali audioknihy po různých „cizích“ studiích, se majitelé rozhodli vybudovat si nahrávací studio vlastní a audiovydavatelství převést do režimu firmy s.r.o. Do dnešního dne Walker & Volf vyprodukovali 28 audioknih, nejen od českých, ale v poslední době i zahraničních autorů. A podle edičních plánů na tento rok si na nás chystají další skvělé novinky, namátkou jen třeba Exorcista od W. P. Blattyho, Pušky Avalonu od R. Zelazneho, Drsný spasitel od M. Žambocha či Planeta mezi dvěma slunci od R. Fabiana.

Druhým z nich je od roku 2006 Tympanum. http://www.tympanum.cz/cs/e-shop/fantasy-sci-fi/.  Jeho zakladatelé Josef Burkovský a Karel Černošek již jako studenti rádi poslouchali mluvené slovo. Dnes mají na kontě víc než 140 titulů načtených známými českými herci, mezi něž patří mistři slova jako například Marek Eben, Ivan Trojan nebo Viktor Preiss. Mezi těch 24 knih věnovaných fantastice pak patří takové skvosty jako trilogie Pán prstenů, Píseň ledu a ohně, či Martinem Fingerem skvěle načtená sága o zaklínači Geraltovi.

Třetím velkým hráčem, který si zaslouží naši pozornost, je audio vydavatelství OneHotBook. http://www.onehotbook.cz/audioknihy/?genre=5. V roce 2011 jej založil jeho současný majitel Martin Pilař. Původně se jmenovalo Dragontatoo a vzniklo vlastně proto, aby jeho zakladatel mohl vydat první díl trilogie Milenium. Knihu Muži, kteří nenávidí ženy, která u nás odstartovala boom severských detektivek, známe jistě všichni.  Ale nejen detektivkou je OneHotBook živo. Ba právě naopak. Mezi největší trháky tohoto audiovydavatelství patří takové skvosty jako Kingův román To, na němž se podílelo sedm předních českých herců, nebo Marťan Andyho Weira či Metro 2033 které napsal Dmitry Glukhovsky a jehož pokračování se chystá na letošní rok. Fanoušky naší domácí fantastiky pak potěší nejen bestseler Kosmonaut z Čech, ale především Mycelium Vilmy Kadlečkové. Jehož první čtyři díly jsou již venku.

Poslední kapitolu chci věnovat zajímavému fenoménu. Poslední dobou se začíná stávat zvykem, že si své knihy vydává nakladatelství samo. Ba dokonce často je to tak, že pár týdnů po papírové knize vyjde i její audio verze.

Dvě z nakladatelství, které se věnují fantastice a zároveň se nebojí vydávat své tituly jako audio knihy bych tu rád zmínil.

Průkopníkem této bohulibé činnosti je pan Michael Bronec a jeho nakladatelství Straky na vrbě. http://www.straky.cz/index.aspx. Toto nakladatelství jednoho muže má na svém kontě audiovize osmi titulů výhradně domácích autorů. První z nich, fantasy román Stín Černého hvozdu vydal pan Bronec již v roce 2011. Je zajímavé, že audioknihy nahrává Jiří Pobuda na svém domácím počítači. Přitom kvalita jeho nahrávek rok od roku stoupá a takové Svitky z Londýnského mostu Jany Maffet Šouflové se svou kvalitou vyrovnají nejedné profesionálně nahrané audioknize.

Druhým nakladatelstvím, které sebralo odvahu vydat audioknihu na vlastní pěst je Epocha. http://www.epocha.cz/. Vlastně ne jednu, ale hned tři knihy. Spad, Poločas rozpadu a Rázová vlna jsou totiž skvělou postapo trilogií Františka Kotlety.

Narozdíl od nakladatelství Straky na vrbě její nahrání svěřilo profesionálům z brněnského nahrávacího studia Studio Brno Škroupova. http://www.studioskroupova.cz/cs/. A musím přiznat, že Borek Kapitančik, který celou postapo trilogii Františka Kotlety načetl, to zvládl na výbornou.

Pokud chcete poslouchat audio knihy, máte několik možností, jak si je obstarat. Můžete si koupit knihy na CD (každé lepší knihkupectví je má). Nebo přímo na stránkách audiovydavatelství. Já však dávám přednost internetovému portálu Audiotéka.

Audiotéka je přes šest let největším distributorem audioknih u nás. Audioknihy v elektronické podobě je možné nakupovat na webu www.audioteka.cz, nebo v mobilních aplikacích, přes které lze tituly pohodlně poslouchat. V nabídce Audiotéky najdete přes 3 600 titulů nejrůznějších literárních žánrů i audio verze populárních časopisů Respekt, Forbes a Reportér. Služba Audiotéka je dostupná také na Slovensku na stránce www.audioteka.sk a v další desítce jazykových verzí po celém světě. V aplikaci Audioteka má každý uživatel svou Poličku, kde má shromážděny všechny zakoupené audioknihy a také vybrané kapitoly zdarma. Při poslechu si může vytvářet záložky, anebo mazat již poslechnuté části audioknih. V podstatě máte svoji virtuální knihovnu a zakoupené audioknihy si můžete stáhnout do svého MP3 přehrávače.

Audiotéka nabízí více než 124 titulů z kategorie Fantasy a sci-fi.  Z toho 11 audioknih vzniklo přímo pod značkou Audiotéky. Jsou to tituly Problém tří těles, Konec dětství a série Hraničářův učeň a Temná věž a také Zaklínač I. Poslední přání.

Tolik, tolik knih a tak málo času na čtení. To je bohužel pravda. Ale díky skvělým audioknihám máme šanci jich poznat ještě mnohem víc. A tak se s vámi loučím podobně jako bůh v zahradě Eden s Adamem a Evou. Zatím co první lidé z jeho úst slyšeli „Milujte se a množte se.“ Já mám pro vás mnohem lepší vzkaz. Poslouchejte a užívejte si ty skvělé knihy na plné pecky.
 
- - -
Pro Vanili.cz zpracoval Jan ProcházkaKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.