UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Když hračky ovládnou svět, není to žádný med!

Když hračky ovládnou svět, není to žádný med!
05.03.2020

Apokalypsa podle Carltona Mellicka III.

Svět odešel do kytek ve chvíli, kdy se hračky, plyšáky počínaje, rozhodly svrhnout jho okovů a vzít svůj osud do vlastních rukou. Koho by ostatně bavilo nechat se stále poslintávat, ničit, trhat a vůbec likvidovat rozmazlenými fakany.

Plyšákokalypsa se však odehrává o pár let později. Svět je v troskách. Zbytky lidské populace se schovávají v podzemních krytech nebo v pustině, kde na ně pořádají hony nelítostní plyšáci vedení brutálním a zvrhlým generálem Grizem. Při jedné takové razii utrpí všemi plyšáky zbožňovaný a lidmi nenáviděný generál smrtelné zranění. Shodou okolností se to stane při útoku na bunkr, v němž žije dívka Julie.

 „Moji rodiče jsou drženi v zajateckém táboře nedaleko odsud. Přísahala jsem, že je odsud dostanu. Děj se co děj.“

Julie právě prodělala bolestivý přerod v plyšovou pandu, a tak její infiltraci mezi plyšáky nic nebrání. Dívka je záhy naverbována do komanda hraček, které má dopravit umírajícího generála do nemocnice. Neboť jak řekl velitel jednotky kapitán Krá: „Buď generál přežije, nebo všichni zemřete.“ Cesta pustinou je však plná nebezpečí.  Znesvářené klany hraček útočí na každého, kdo se pokusí pustinou projít. Podaří se Julii najít své rodiče? To je otázka za sto panenčích hlaviček.

Byť má Mellickův text pouhých 193 stran, nabízí nám dvě dějové linie, které se navzájem zdařile doplňují a utvářejí komplexní obraz světa, v němž se snaží hlavní hrdinka přežít.

Tou první je cesta kapitána Krá, odstřelovačky Sametky, Julie a několika dalších plyšáků skrze nehostinnou pustinu. Ta je plná akce a soubojů na život a na smrt. Zde popustil autor uzdu své fantazii a hýří tu skvělými nápady. Především jeho vynalézavost ohledně bojového nasazení různých druhů hraček zasluhuje poklonu. Tou druhou je příběh dívenky Julie, která konečně dostala od otce svou vysněnou chytrou plyšovou hračku. Tento druhý příběh barvitě popisuje počátek plyšákokalypsy. Autor umně obě linie proplétá a tak udržuje čtenáře v neustálém napětí. Zároveň mu tak ale průběžně vysvětluje, proč jsou plyšáci i ostatní hračky tak lidské.

Závěr knihy je pak více než překvapivý a přináší hodně zajímavé paralely k lidskému životu a fungování lidské společnosti všeobecně. Posouvá tak originální postapo příběh až na hranici filozofické a sociální satiry.

Geniální doslov je pak vtipnou tečkou za třetím svazkem edice Club Bizzare. A mně nezbývá než poděkovat nakladatelství Carcosa za to, že Carltona Mellicka III. přivedlo až do našich knihkupectví.

Autor Strašidelné vaginy pojal tisíckrát ohranou písničku o apokalypse po svém. A je to zatraceně čtivá kniha. Jediné věci, které bych jí mohl vytknout, jsou to, že mohla být mnohem delší, a také trestuhodná absence poníků.

Jan Procházka

Hodnocení: 89 vykuchaných plyšových medvídků.

Žánr

Literatura světováSci-fiFantasy

Vydáno

2020, Carcosa

Orig. název

Cuddly Holocaust, 2013

 

Počet stran

208

Jazyk vydání

český

Překlad

Milan Žáček

Edice

Club Bizarre (3.)

Autor obálky

Ed Mironiuk

Vazba knihy

měkká / brožovaná

ISBN

978-80-88243-26-7Kam dál?

Přečtěte si další zajímavosti, originální články a objevte zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.