UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

UNIWEB s.r.o. vám vytvoří www stránky na míru

Reklama

Kdysi v domě za útesy žil prý jistý Piranesi

Kdysi v domě za útesy žil prý jistý Piranesi
15.06.2021

Jaroslav Plesl předvádí narátorské umění v audio adaptaci nové knihy Susanny Clarkové.

Co si budeme povídat, od dob, kdy u nás vyšla geniální kniha Jonathan Strange & pan Norrell, už uběhlo dobrých šestnáct let. A opravdu nemá cenu si připomínat, že Dámy z Grace Adieu a jiné povídky přišly do českých zemí v roce 2009 a od té doby jako by Susanna Clarková pověsila spisovatelské řemeslo na hřebík. Na knihu Piranesi čekali fanoušci Clarkové fakt dlouho a možná trnuli strachem, jestli se slavná autorka nevyčerpala, jestli její nový román (nebo spíš delší novela) Piranesi bude oplývat stejným kouzlem jako její opus magnum (Míněn Jonathan Strange & pan Norrell). To již díky nakladatelství Argo a překladateli Viktoru Janišovi (který přeložil s pečlivostí sobě vlastní i obě autorčiny předchozí knihy) mohou posoudit čtenáři sami.

Kdo byl reálný Piranesi? To, nechť si naši drazí čtenáři vypátrají sami. Neboť pátrání je slast a rozkoš, jak se na vlastní kůži přesvědčil stejnojmenný hrdina nejnovější autorčiny knihy.

Dům je svět a svět je Dům

Toto jest příběh muže, jenž žije v Domě, který je pro něj vším. Bydlištěm, dárcem všeho dobrého i svého druhu bohem. Dům má stovky místností, dvoran i chodeb. Omýván přílivy oceánu a zabydlen sochami všech možných druhů a pohlaví trůní Dům mimo prostor a čas. Kdo hrál deskovou hru Zakázaný ostrov, může mít hrubou představu jak Dům, v němž Piranesi žije, vypadá. Přítelem a jakýmsi zrcadlem mu je Ten Druhý. Mentor a člověk, jenž Piranesiho potřebuje jako svého asistenta při výzkumu Velkých a Tajných Vědomostí. Poklidný Piranesiho život však naruší podivné vzkazy a náš hrdina začíná zjišťovat, že je vše jinak, než si celá léta myslel. Je opravdu Dům svět a svět Dům? Nebo je všechno jinak?

Zvuk vln, křik racků a Jaroslav Plesl

Tento magicky zvláštní příběh a svého druhu originální detektivka se záhy po uvedení na knižní trh dočkal svého audioknižního zpracování, a to v produkci audio vydavatelství OneHotBook.

Pod režijním vedením Michala Bureše se role Piranesiho (a vlastně i všech ostatních hrdinů a hrdinek, které při svém pátrání potká) ujal herec Jaroslav Plesl.

Někdy se stane, že narátor pojme čtení textu jako výklad. Ztotožní se s představou, kterou si o hrdinovi, jehož dobrodružství vytvořil, ale vloží do přednesu kus sebe (nebo svojí představy o postavě). To je přesně případ pana Plesla, který pojal Piranesiho a jeho projev tak, jak ho pochopil. Při čtení rejstříků a seznamů ve svém deníku je urputně přesný, při líčení rozhovorů s Tím Druhým přehnaně zdůrazňující počáteční slabiky některých slov. Jeho přednes je bezchybný, jasně dává tónem a rytmem hlasu najevo, kým podle něj Piranesi je a proč je takový jaký je. Zkrátka nenechá vás na pochybách. Na jednu stranu je skvělé slyšet, jak perfektně se s Piranesim sžil, na druhou může být jednomu trochu líto, že nám nedal prostor pro vlastní fantasii. Nároční posluchači budou jeho přednesem nadšeni, ale někteří z nich si možná řeknou, že té narátorské invence bylo trochu moc. Já osobně jsem dlouho váhal, nakolik Clarková psala Piranesiho jako autistu a nakolik ho z něj udělal Jaroslav Plesl."

Nedílnou složkou kvalitní audioknihy je v mysli posluchačů hudba. Její autorkou je zpěvačka, textařka, hudební skladatelka a výtvarnice Vladivojna La Chia. Pokud jsem u Plesla váhal a nebyl si jist, zda mi jeho ztvárnění Piranesiho sedne, u křehké a něžně podmanivé hudby Vladivojny protkané tu šploucháním vln, jindy křikem racka jsem neváhal ani chviličku. Dokonalejší soundrack si tenhle magický příběh nemohl přát.

Kde je hranice mezi magií a šílenstvím? Kde je hranice mezi snem a realitou? Pokud dáte šanci Piranesimu v podání Jaroslava Plesla, tak to možná zjistíte. Anebo si alespoň užijete solidní porci narátorského umění. Záleží jen na vás.

Jan Procházka

Příběh 90%  Audiokniha 88%

Piranesi

Autor: Susanna Clarková

Interpret: Jaroslav Plesl

Režie: Michal Bureš

319,00 Kč

Katalogové č.: AK405
EAN: 8594169484051
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 7 hodin 17 minut
Překlad: Viktor Janiš
Datum vydání: 21. května 2021
ttps://onehotbook.cz/collections/novinky/products/piranesiKam dál?

Objevte atraktivní svět celebrit, přečtěte si články o erotice a intimitě anebo si přečtěte další originální články a zábavné kuriozity na stránce zajímavé zprávy. Baví vás thrillery a napínavé akční filmy? Ty nejlepší kousky jsou pro vás připraveny na stránce scifi filmy.